Bill Gates

William Henry
William Henry "Bill" Gates III
HakkındaWilliam Henry "Bill" Gates III
(28-10-1955)28-10-1955 (yaşı 63)
Seattle, Washington, ABD
İkametMedina, Washington, ABD
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1968-
BurcuAkrep

Bill Gates 28 Ekim 1955’te Washington – Seattle’da dünyaya gelmiştir. Lakeside School’da eğitim alırken bilgisayar kullanmaya başlayan Bill Gates, ilk yazılım programını okulun bilgisayarına yazdığında 13 yaşındaydı ve lisedeyken bazı arkadaşlarıyla birlikte okulun bordro sistemini bilgisayara kopyalamıştı.
1973 yılında lise eğitimini bitiren Bill Gates, aynı yıl Harvard Koleji’ne kaydoldu. Bir üniversite öğrencisi olarak, diğer konularda fazla çalışmak istemese de bilgisayarlara çok fazla zaman ayırdı. Arkadaşı Allen, Bill Gates’in bir iş kurmak için kolejden ayrılmasını önerdi.
Gates ve Paul Allen, 1975’de Microsoft’u kurmak için işbirliği yaptılar. Başlangıçta, mikrobilgisayarlarda kullanılan popüler bir programlama dili olan BASIC’i uyarladılar. Başarılı olduğu kanıtlandı ve çeşitli sistemler için programlama dili yazılımı geliştirmeye devam etti. 1980’de Microsoft, bir kerelik ücret karşılığında 50.000 dolar karşılığında IBM’e teslim ettikleri PC DOS işletim sistemini yarattı.
Kısa süre içinde Microsoft’un işletim sistemleri çok popüler oldu ve şirket, 20 Kasım 1985’te MS-DOS için bir grafik işletim sistemi olarak Windows adlı bir işletim sistemini sundu. Sonraki yıllarda Windows, %90’ın üzerinde pazar payı ile dünya genelinde bilgisayar pazarına hakim oldu. Şirket olağanüstü bir finansal başarı yakaladı ve şirketin en büyük bireysel hissedarı olan Gates, büyük bir servet kazandı.
Microsoft, 1989 yılında Microsoft Office’i piyasaya sundu. Paket, Microsoft Word ve Excel gibi birçok uygulamayı Microsoft ürünleriyle uyumlu bir sisteme entegre etti. MS Office’in başarısı Microsoft’a PC’ler için işletim sistemlerinde sanal bir tekel verdi. 1990’ların ortasında internetin korkunç bir hızla dünyaya yayılmasının ardından Bill Gates, Microsoft’u geliştirmeye odakladı.
Ocak 2000’de Gates, başkanlık pozisyonunu koruduğu halde Microsoft’un Genel Sekreteri olarak görevinden istifa etti. Sonraki birkaç yıl içinde görevlerini kademeli olarak başkalarına devretti ve hayırsever çalışmalara daha fazla zaman harcadı. Şubat 2014’te Microsoft’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etti ve şu anda CEO Satya Nadella’yı desteklemek için teknoloji danışmanlığı görevini sürdürüyor.

Bill Gates Sözleri

Ben zor işler için hep en tembelleri seçerim, çünkü onlar zor işleri hep en basit yol ile çözer.
Hayatımda hiçbir hayalim gerçekleşmedi. Peki mutlu muyum? Evet.
İyi bir mühendis olmak istiyorsanız, sınavlara çalışmaya daima geç başlayın; bu size zaman yönetimini ve acil durumlarla başa çıkmayı öğretir.
Başarıyı kutlamak iyidir. Ama başarısızlıklardan alınan dersleri iyi öğrenmek daha önemli.

Bill Gates Kitapları

Bill Gates tarafından yazılan kitaplar şu şekildedir;
Önümüzdeki Yol (1995)
Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında Çalışmak (1999)
Bill Gates Hakkında Bilinmeyenler
Bill Gates’in çocukluk takma adı Trey’di.
Bill Gates’in yazdığı ilk bilgisayar programı tik-tac-toe oyunudur.
Leonardo da Vinci’nin yazdığı bir koleksiyon olan Codex Leicester’ı 1994’te 30,8 milyon dolar açık artırmada satın aldı.
Bill Gates’in en büyük pişmanlığı, yabancı dil bilmemesidir.
Facebook kurucularından Mark Zuckerberg ile arkadaş olmasına rağmen Facebook’ta aktif değildir.

Bill Gates’in Hayırsever Çalışmaları

Bill Gates 1999 yılında, onun adına William H. Gates Binası”olarak anılan bir bilgisayar laboratuarı inşaatı için Massachusetts Institute of Technology’ye (MIT) 20 milyon dolar bağışta bulundu.
Bill Gates 2000 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı’nı (BMGF veya Gates Vakfı) kurdu. Dünyadaki en büyük özel vakıf, sağlık hizmetlerini geliştirmeyi ve dünya genelinde aşırı yoksulluğu azaltmayı hedefliyor.

Bill Gates’in Aldığı Ödüller

Bill ve Melinda Gates, 2002 yılında Jefferson Ödülü’nü almıştır. Ayrıca ünlü iş adamı 2010 yılında Franklin Enstitüsü’nden İşletme Liderliği için Bower Ödülü’nü aldı.

Bill Gates’in Kişisel Hayatı

Bill Gates, 1989’da Microsoft’da çalışan Melinda French ile tanışmış ve çift bir süre ilişki yaşadıktan sonra 1994’te evlenmiştir. Çiftin 3 çocuğu vardır.