Bilgisayarın göz sağlığına zararları ve göz yorgunluğu

Bilgisayar kullanımına bağlı olarak göz yorgunluğu, geçici görme kaybı, kuru, tahriş olmuş gözler, ışığa karşı hassasiyet eğilimi, görme ve kas problemleri gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların tamamına “bilgisayara dayalı görme sendromları” denmektedir.

Bu durum sık rastlanan problemlerden biridir. Bilgisayara dayalı görme sendromu, yine bilgisayar kullanıcılarında görülen rahatsızlıklardan biri olan karpal tünel sendromundan 40 kat daha fazla rastlanan bir durumdur.

Lambalardan yayılan ışıklar göz yorgunluğuna neden olabilir. Direkt göze gelen ışıklardan sakınmak, bilgisayarınızın konumunu değiştirmek ya da zararlı ışınları önleyecek ekranları kullanmak, bu ışıkların parlaklık etkisini azaltabilir. Buna ek olarak yansımada zor odaklanmaya neden olarak göz yorgunluğuna yol açabilir. Bu durum yansıma önleyici bilgisayar ekranları kullanılarak kolayca engellenebilir.

Çalışma ortamlarında en sık rastlanan hatalardan biri, bilgisayar ekranın çok yukarıda durmasıdır. Ekranın en üst kısmı göz hizasında olmalıdır. Bunun nedeni ideal bakış açısı, gözden 10-20 derece aşağıda olmasıdır. Çok yüksekte bulunan bir ekran Göz kuruluğu ve tahrişe neden olabilir. Çünkü bu durum gözlerinizi tamamen açık tutmanıza yol açarak daha az kırpmanıza neden olmaktadır. Yüksekte bulunan bir ekran aynı zamanda baş, boyun ve sırt ağrılarına da neden olabilir. Bunun nedeni başınızı hep yukarıya doğru bakacak bir şekilde tutmak zorunda kalmanızdır.

Vücudunuz için gerekli olan seviyede su tüketmeniz önemlidir. Çünkü gözdeki sıvı yetersizliği sonucunda gözünüzdeki tahriş ve kuruluk daha kötüye gidebilir. Bilgisayar ile yapılan çalışma esnasında dalgınlık yüksek olur ve sıvı ihtiyacınızı karşılamayı unutabilirsiniz. Ya da bunun için zamanınız olmadığını düşünebilirsiniz.

Bazı alternatif tıpçılara göre, yeni karşılaştığınız bir bilgiyi aklınızda tutmanız gerektiğinde ve bunu  kısa bir süre içerisinde yapmak zorunda kaldığınızda telaşlanabilir ve zihninizi Stres altına sokabilirsiniz. Zihinsel açıdan yaşanan stres, vücudun kol, omuz, boyun ve baş gibi bölgelerine doğru geçer. Bu yüzden iş esnasında bir şeyi okumak yorucu olabilirken, evinize gittiğinizde rahat bir şekilde dergi ya da gazete okumak sizi dinlendirebilir. Ruhsal sıkıntılar görme yetisini etkileyebilmektedir. Hafif bir ışık altında parkta yürümek durumu dengelemenizi sağlayabilir. Ayrıca yoga yapmak yardımcı olabilecek başka bir unsurdur.