Beynimin canı ne yemek istiyor?

Sağlam kafanın yolu sağlıklı sofradan geçiyor. Bazı yiyecekler beyin sağlığına çok iyi geliyor.

Yaş ilerledikçe beden yıpranıyor. Yıkım yavaş adımlarla ilerliyor. Beyin de bundan payını alıyor. Olumlu etkileri araştırmalarla onaylanan yiyecekleri günlük beslenme planına ekleyerek beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bakalım beyin ne istiyormuş?

beyin için sağlıklı gıdalarTadı da güzel kendi de.

Yaban mersini

Kaliforniya’daki Scripps Memorial hastanesinden Dr. Steven Pratts bu işin kitabını yazmış. Başlığı: “Yaşamınızı değiştirecek 14 yiyecek”. Pratt’a göre yaban mersini beyin sağlığına biçilmiş kaftan. Beyni oksidatif stresten koruyor. İleri yaşta gelişen Alzheimer veya demans (Bunama) etkilerini azaltıyor.

Bu bilgi yaşlı farelerle yapılan araştırmaların sonucunda gelmiş. Öğünlerine yaban mersini eklenen ihtiyarların öğrenme kapasiteleri ve motor becerileri artmış. Zihinsel yetenekleri genç farelerle aşık atacak düzeye gelmiş.

Uzmanlara bakılırsa günde 30 gram taze, dondurulmuş  veya kurutulmuş yaban mersini atıştırmak beyni ateşliyor. Yan etkisi yok. Üstelik lezzetli.

Doğal somon   

Derin su balıkları (örneğin doğal somon) beyin sağlığı için gereken Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin. Doğal somon (yabani veya vahşi deniyor bunlara) ağır metal kirliliğine maruz kalmadığı için özellikle öneriliyor. Omega 3 iltihap giderici etkisiyle ayrıca dikkat çekiyor. Yağlı balıklar da aynı etkide. Sardalya ve ringa buna örnek.

Uzmanlara göre haftada 2 – 3 öğün 100 gram balık beynin Omega 3 açığını kapamaya yetiyor.

Fındık. Fıstık. Ceviz. Kabuklu kuruyemişlerin neredeyse tümü E vitamini dolu.

E vitamini zihinsel işlevlerin yaşlanmaya bağlı gerilemesini azaltıyor.

Peki diğerleri ne yapıyor?

Brezilya kestanesi. Badem. Kaju. Yerfıstığı. Ay çekirdeği. Susam. Keten tohumu. Badem ezmesi. Hidrojenize edilmemiş yerfıstığı ezmesi. Tahin. Fırınlanmış veya taze farketmez. Uzmanların önerisi günde 30 gram.

Sodyum diyetinde olanların tuzsuz ürünleri tercih etmesi gerektiğini ekleyelim.

Avokado

Avokado beyin sağlığına en az yaban mersini kadar yararlı ama kimsenin bundan haberi yok. Belki de yağlı bir meyve olduğu için gereken ilgiyi görmüyor.  Oysa avokado doymamış yağ zengini. Kan dolaşımına iyi geliyor. Bu da beyne yarıyor.
Yüksek tansiyon zihinsel becerilerin gerilemesine yol açıyor. Avokado kan basıncını düşürerek beyin sağlığına destek çıkıyor. Kalorisi yüksek olmasına yüksek ama günde bir çeyrek (veya yarım) avokadonun zararı yok. Yararı çok.

Tam Tahıllar

Yulaf ezmesi. Tam tahıllı ekmek. Kahverengi pirinç. Tahıllı besinlerin tümü kalp sorunları riskini azaltıyor. İyi ama neden?

Organların sağlıklı işlemesi kan dolaşımına bağlı. Beyin dahil tüm organlara yeterince ve taze kan iletebilmek için dolaşım sorunsuz işlemeli. Tahıllar bu noktada devreye giriyor. Buğday tohumuna bakalım. Lif. E vitamini. Omega 3. Hepsi var. Daha ne olsun?

Uzmanlar günde yarım su bardağı tam tahıllı mısır gevreği, iki yemek kaşığı buğday tohumu, iki üç dilim ekmek yemenin beyin sağlığına yaradığını söylüyor. 

Nar suyu

İster kendisi. İster sıkılmışı. Nar suyu serbest radikallerin beyne zarar vermesini önlüyor. Günde yarım su bardağı yeterli. İçmekte güçlük çekiyorsanız su veya soda ekleyerek yumuşatabilirsiniz.

Turunçgiller ve renkli sebzeler de benzer işlevde. Ne kadar renkliyse o kadar iyi.

Taze çay

Günde 2 – 3 bardak çay hafızayı güçlendiriyor. Dikkati arttırıyor. Ruh haline de iyi geliyor. Çayda kan dolaşımına yararlı kateşin denen güçlü antioksidanlar var. Tabii bunların tümü taze demlenmiş çay için geçerli. Poşet çay da olur. Şişelenmiş, kutulanmış, su ekleyerek tüketilecek biçimde hazırlanmış toz çaylar işe yaramıyor.

Baklagiller

Beyin kan şekeri yakarak çalışıyor. Deposu yok. Enerji akışı kesintisiz olmalı. Baklagillerin besin değeri yüksek. Kan şekerini düzenleyici etkileri var. Özellikle mercimek ve siyah fasulye ideal. Uzmanların önerisi günde yarım su bardağı kadar.

Acı çikolata

Bitter sınıfına giren çikolatalar konsantrasyonu arttırıyor. Kafein dahil doğal uyarıcılar içeriyor. Antioksidan etkileri muazzam. Endorfin kapılarını açıyor. Neşelendiriyor. Mutluluk veriyor. Peki ne kadar yemeli?

Uzmanlara bakılırsa günde 15 – 30 gram çikolata olumlu etkileri gözlemlemeye yetiyor. Daha fazlası daha yararlı değil ama insanın yedikçe yiyesi geliyor.