Beyin Tümörü Tedavisi Nasıl Olur ?

Beyin tümörü oldukça riskli bir kanser türü. Beyin tümörü tedavisi ise birçok yöntemi bir arada içeriyor. Kanser türleri içinde en yaygın ve ev tehlikeli olanlardan biri beyin tümörleri. Bu nedenle beyin tümörü tedavisi de kendine özgü teknolojilerle yapılıyor. Yaş, genel sağlık durumu, tümörün boyutu, tam olarak nerede bulunduğu ve türü gibi etkenlerin hepsi göz önünde tutuluyor.

Beyin tümörü tedavisi biraz karmaşık. Doktorların danışmanlığında gerçekleşiyor. Beyin cerrahı, onkolog, hatta fizik tedavi uzmanları bir arada çalışıyor. En çok kullanılan tedavilerse ameliyat, Radyoterapi ve kemoterapi oluyor.

Beyin tümörü ameliyatı

Beyin tümörü tedavisinde en sık kullanılan yöntem beyin tümörü ameliyatı. Çünkü beyin tümörünün alınması demek sağlığınıza yeniden kavuşacaksınız demek oluyor. Beyin tümörünün alınamayacağı durumlardaysa ondan bir örnek alınarak inceleniyor. Böylece tümörün türü belirleniyor ve uygun tedavi seçiliyor.

Beyin tümörü tedavisinde yeni yöntemlerden biri stereotaktik radyoterapi. Bu bıçaksız bir ameliyat yöntemi. Tümörün tam yeri belirlenerek radyasyon ışınları birçok açıdan tümörün üzerine yansıtılıyor ve tümörlü hücrelerin ölmesi sağlanıyor. En iyi yanıysa hem çabuk iyileşmeniz hem de daha az riskli olması.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi ya da radyoterapi olarak bilinen tedavi yönteminin amacı radyasyon ışınlarıyla tümör hücrelerini yok etmek ya da azaltmak. Radyoterapinin beyin tümörü tedavisinde kullanıldığı iki durum var. Beyin tümörü ameliyatla yok edilemeyecek durumdaysa ya da ameliyatla beyin tümörünün tamamı alınamadıysa.

Radyoterapi bölgesel bir tedavi. Bu da demek oluyor ki sadece tümörlü bölgedeki hücreler radyoterapiden etkileniyor. Yani vücudun diğer bölgeleri bu ışınların zararlarından etkilenmiyor.

Radyoterapi iki yolla uygulanıyor. İlkinde ışınlar deri, kas ve kemik gibi dokuları geçerek tümörlü hücrelere ulaşırken, ikincisinde radyasyon içeren kapsüller tümörlü bölgeye yerleştiriliyor ve azar azar radyasyon salgılıyor.

Kemoterapi

Beyin tümörü tedavisinde diğer bir yöntem de kemoterapi. Çeşitli ilaçlarla yapılıyor. Kemoterapi çeşitli döngülerle uygulanıyor. İlaç verildikten sonra hastanın bir süre dinlenmesi ve iyileşmesi izleniyor. Ardından döngü tekrarlanıyor. Kemoterapinin bazı yan etkileri var ve hepsi doktorlar tarafından iyi biliniyor. Mide bulantısı, kusma, ağız yaraları, iştah kaybı, Saç Dökülmesi en yaygın yan etkilerden.

Yeni Tedavi Türleri

Beyin tümörü tedavisi gün geçtikçe gelişen teknolojilerle yapılıyor. Neredeyse her kanser türü için klinik denemeler yapılıyor. Klinik deneylerin en iyi yanı yeni tedavi yollarının ortaya çıkarılması. Tabii gün geçtikçe daha az riske sahip tedavilerin olması da sevindirici.

Beyin tümörü tedavisi sonrasında da dikkatli olmak gerekiyor. Doktorunuzun söylediği her uyarıya kulak vermek ve uygulamak sağlığınız açısından en önemli nokta. Çünkü bazı durumlarda beyin tümörü tedavisi sonrasında hastalar bazı başka sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor. Bu da genel sağlık üzerinde tehdit oluşturuyor.

Beyin Tümörü Tedavisi Sonrasında Başarı Oranı

Kanser tedavisinin başarı oranı birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin beyin tümörü tedavisinde yaş, tümörün boyutu ve özellikle beynin hangi bölgesinde olduğu büyük önem taşıyor. Beyin tümörü ne kadar ileri bir aşamaya geldiyse kurtulma şansı da o kadar azalıyor. Yani uzun süreli büyük beyin tümörleri yok edilse de istenilen verim alınamayabiliyor. Ama tedavi seçenekleri sayesinde hastanın daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat sürmesi sağlanıyor.

Tıpkı tüm kanser türleri gibi beyin tümörüne sahip olmak da oldukça zor ve üzücü bir süreç. Ama unutulmaması gereken bir şey var: beyin tümörü tedavisi artık gelişen teknolojiler sayesinde çok daha kolay. Üstelik bıçaksız, kesiksiz bir ameliyat yöntemi bile mevcut. Önemli olan bu sırada moralinizi yüksek tutmak ve doktorunuzla her türlü probleminizi açıkça konuşmak. Kendinizi çok kötü hissediyorsanız bir terapistten de yardım alabilirsiniz. Ayrıca beyin tümörü tedavisi ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu uzman yorum olarak sorabilirsiniz.