Beyin Felci Tedavisi Nasıl Olur ?

Beyin felci maalesef tedavi edilebilen bir sorun değil. Ama bazı tedavi yollarıyla beyin felcinin yol açtığı zorlukları azaltmak ve hastanın daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak mümkün oluyor. Beyin felci sonucu oluşan zeka sorunları kötüye gitmez, yani ömür boyu aynı haliyle kalır. Ama beyin felci yüzünden vücutta zamanla bazı başka belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. Belirtilerin tedavi edilmesi ve yaşamın kolaylaştırılması için yapılan tedavilere bakalım.

Beyin Felci Tedavisi Nasıl Başlıyor ?

Bir bebeğe beyin felci teşhisi konduysa doktorların yapacağı ilk şey fizik tedavi uygulamak olacaktır. Fizik tedavi beyin felci tedavisinin önemli bir aşamasını oluşturuyor. Beyin felcinin yan etkilerinden korunmak için de doktorlar bazı ilaçlarla belirtileri kontrol altında tutmaya çalışacaktır. Örneğin antipazmodik ilaçların enjekte edilmesiyle birlikte kasların daha rahat hareket edebilmesi sağlanır. Hareket kabiliyeti bir nebze de olsa iyileştirilir. Ayrıca beyin felci yüzünden oluşabilecek nöbetlerin tedavisi için de ilaçlardan faydalanılır. Beyin felcinin ciddi olduğu durumlarda çocuğa ortopedik ameliyatlar uygulanabilir. Böylece daha iyi hareket etmesi ve vücut duruşunun düzelmesi sağlanabilir.

  • Fizik tedavi çocuğunuzun hareket kabiliyetinin olabildiğince düzelmesine yardım eder. Ayrıca gelecekte olası bir ameliyattan da korur. Ciddi durumlarda fizik tedavi 6 ay veya daha uzun süre yapılabilir.
  • Beyin felci belirtilerini iyi incelemek ve olası yan etkileri önceden tespit etmek için de geliştirilen görüntüleme teknolojilerinden faydalanılır.
  • Kemikler, kaslar ya da eklemlerle ilgili çeşitli sorunları azaltmak için ortopedik ameliyatlara ihtiyaç olabilir.
  • Beyin felci tedavisinde bazı yardımcı aletler de kullanılıyor. Kasların hareketine yardım edecek ya da eklemleri hareket ettirmeyi kolaylaştıracak aletler olabilir.
  • Davranış terapileri de çocuğun öğrenme kabiliyetini geliştirmeye yönelik olarak yardımcıdır.

Diğer Tedaviler

Başlangıç tedavilerinin yanı sıra uygulanabilecek beyin felci tedavisi yolları da var. Her ne kadar beyindeki hasar yaşla birlikte kötüleşmese de bazı başka sorunlar oluşma riski her zaman var. Doktor muayenelerini ertelememek ve aksatmamak bu açıdan çok önemli. Doktor muayenesi bazı testleri, doktorun soracağı soruları ve kan testlerini kapsıyor. Ayrıca çocuğunuzun yine düzenli olarak görme, duyma ve konuşma kabiliyetlerinin test edilmesi gerekiyor.

Felçli bir beyin

Felçli bir beyin

Beyin Felci İçin Ne Yapılabilir ?

Çocuğunuzun beyin felcine yakalandığını öğrenmek hiç kolay bir durum değil. Bu durumda üzülmeniz, ağlamanız çok normal. Ama onun hayatını güzelleştirmek ve daha normal bir hayat sürmesini sağlamak biraz da sizin elinizde. Bu durum yüzünden onu ve kendinizi üzmek yerine çocuğunuzla vakit geçirmenin keyfini çıkarın ve onu mutlu etmeye çalışın.

Biliyorsunuz, beyin felcinin sonuçlarından biri de zeka sorunları. Yani çocuğunuz öğrenirken sorun yaşayabilir. Bu nedenle siz beyin felci ve beyin felci tedavisi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalısınız. Onun eğitim haklarını ve hangi kurumlarda eğitim görebileceğini öğrenerek en doğru eğitimi almasını sağlayın. Onu götürdüğünüz okulda öğretmenler ve okul yönetimiyle birlikte çalışarak en iyi şekilde eğitim görmesine yardım edin. En önemlisiyse ona ihtiyacı olan duygusal desteği sağlayın. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Ona aynı zamanda günlük aktivitelerde de yardımcı olmanız gerekiyor. Yemek yerken zorlanacağı için onu beslemeniz gerekebilir. Ayrıca sıvı ya da püre halinde gıdalarla beslenmesini sağlarsanız daha kolay yediğini göreceksiniz.

Beyin felci olan çocukların bazılarında tuvalet problemleri de oluyor. Bu konuda uygulanan terapileri öğrenerek bu sorunu çözmeniz mümkün. Beyin felci olan bazı kişilerin kendi kendilerine giyinmesi ya da banyo yapması mümkün olamıyor. Ama bazı kişilerde bu mümkün, ona bunları öğretmeyi deneyebilirsiniz.

Beyin felci yaşayan kişilerde diş ve diş eti sorunları da sıklıkla görülüyor. Ayrıca dişleri çok hassas olduğu için diş fırçası kullanamıyorlar. Onun dişlerini korumak için ağız suyu ya da hassas diş macunu alabilirsiniz.

Beyin felci olan çocuklar konuşma zorlukları da çektiği için ona mümkün olabildiğince çok kitap okuyun ve onun da kendini ifade edebilmesi için fırsat tanıyın. Zamanla bu sorunun iyileşme gösterdiğini görebilirsiniz.

En önemlisi de onu tek başına olabileceği günlere hazırlayın. Onunla konuşun. Gençlik yıllarına geldiğinde çeşitli psikolojik terapilerden veya destek gruplarından faydalanabilirsiniz. Onun en iyi şekilde toplum içinde bulunması için yardımınıza ihtiyacı var.