Beyin Felci Nedir ?

Beyin felci vücudun hareket kabiliyetlerini ve duruşunu etkileyen bir sorun. Doğumdan önce, doğum sırasında ya da doğumun ardından gerçekleşebiliyor. Beyinde meydana gelen hasarlar ya da beyin büyürken ortaya çıkan sorunlar yüzünden oluşuyor. Çocuklarda görülen hareket bozukluklarının en yaygın nedenlerinden biri beyin felci. Her 100 kişiden yaklaşık 2 tanesinde görülüyor.

Beyin felci sonrasında kişi hareketlerini kontrol edemez, kasları zayıflar. Hasarın durumuna göre hareketlerdeki bozuklukların ciddiyeti de değişir. Zeka sorunları, nöbetler ve görme bozuklukları da beyin felcine eşlik edebilir.

Beyin

Beyin

Beyin Felci Neden Olur ?

Hamilelik veya doğum sırasında beyinde meydana gelen bir hasar sonucu bebekte beyin felci oluşabilir. Bunun bebeğin hayatının ilk 2,3 yılında görülme ihtimali de var. Bilinen beyin felci nedenleriyse şöyle:

 

  • Erken doğum
  • Doğum öncesi veya doğum sırasında yeterli kan, oksijen veya besinleri alamamak
  • Ciddi kafa travmaları
  • Menenjit gibi beyni etkileyen büyük iltihaplanmalar
  • Anne ve babadan genetik yollarla bebeğe geçen bazı hastalıklar

Bunlar en yaygın beyin felci nedenleri olmakla birlikte bazen beyin felcinin neden kaynakladığı bilinmez.

Beyin Felci Belirtileri Nelere ?

Beyin felcinin en önemli belirtisi hareketlerde zorluk. Ama bu fiziksel sorunlar bazılarında hafif şekilde görülürken bazılarından oldukça ciddi boyutlarda görülebiliyor. Beyin felcine yakalanan bazı kişilerin topalladığı ya da yürüme bozuklukları çektiği görülür. Bazılarında kol ve bacakların kontrolü neredeyse yok denecek kadar azdır. Bazılarında ağız kaslarının kontrolü yoktur, bu nedenle yemek yerken ve konuşurken zorlanırlar. Ciddi beyin felci vakaları ise zeka sorunları ve hastalık nöbetlerini beraberinde getirir.

Ciddi beyin felci durumundaki bebeklerin duruşunda farklılıklar olur. Vücutları fazla yumuşak ya da sarkık görünebilir. Çene kemiği ya da başın küçük olması, omurgadaki şekil bozuklukları en belirgin belirtilerdendir. Beyin felci sonucunda zeka sorunları oluşmuşsa zamanla kötüleşmez. Yani nasıl başladıysa hayat boyu öyle devam eder. Ama zamanla başka belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. Örneğin yeni doğan bir bebekte beyin felci olduğu ilk baştan anlaşılmayabilir ama zamanla yeni belirtilerle birlikte kendini gösterebilir.

Beyin Felci Riski Ne Kadar ?

Beyin felcinin tüm nedenleri hala tam olarak bilinemese de bazı bilinen nedenler var. Tabii bir de risk faktörleri. Şimdi gelin risk faktörlerine bakalım.

Erken doğum ya da zayıf doğum. Beyin felci geçiren bebeklerin yarısı erken doğum yüzünden beyin felcine yakalanıyor. Bebeğin kilosu da azsa risk daha da artıyor. 2,5 kilodan daha küçük bebekler için risk fazla. Bu durumda ikiz bebekler için de risk artmış oluyor.

Hamilelikte karşılaşılan riskler. 20 yaşından erken veya 35 yaşından geç anne olanların bebeğinde beyin felci riski olma riski var. Ayrıca annede kızamıkçık, toksoplazmoz gibi bir enfeksiyon varsa, östrojen veya tiroit gibi hormonlara maruz kalmışsa, alkol ya da uyuşturucu kullanımı varsa, hamilelikte rahim kanaması veya gebelik şekeri olmuşsa da risk artıyor.

Doğum sırasında ortaya çıkan riskler. Erken doğumda bebeğin beyninde oluşabilecek kanama beyin felcine yol açabilir. Geç ya da zor doğum da aynı şekilde risk taşıyor. Çünkü böyle durumlarda bebeğe yeteri kadar oksijen gitmeyebilir. Plasenta, bebek daha doğmadan önce rahimden ayrılırsa bu da beyin felci riski demek oluyor. Çünkü bebek böyle bir durumda yeterli oksijen ve kanı alamayabilir. Annenin rahminde veya vajinasında oluşan enfeksiyonlar da doğum sırasında bebeğe geçerek beyin felcine yol açabilir.

Doğum sonrası oluşan riskler. Menenjit gibi beyni etkileyen ciddi hastalıklar, kazalar ya da çarpmalar sonucu oluşan kafa travmaları, beyinde oluşan tümör ya da başka bir nedenle beyne yeterli oksijen gitmemesi ve bazı genetik sorunlar da doğumdan sonraki birkaç yıl içinde bebeği etkileyebilir.

Beyin felci tedavisi hakkında merak edilenleri de bu yazımızda bulabilirsiniz.