BEVITIN-C

ATC: A11EB

BARKODU: 8699518090102

FİYATI: 6,4TL

ETKEN MADDE: Multivitamins, plain – mültivitamin

ÜRETİCİ: ABFAR

Vitamin kombinasyonu. Kontrendikasyon; hipervitaminoz.Kısıtlamalar Parenteral mültivitaminler sadece yatarak tedavilerde.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Her bir Bevitin-C Film Tablet Vitamin B1 (Tiamin mononitrat) 15 mg Vitamin B2 (Riboflavin) 10 mg Vitamin B6 (Piridoksin hidroklorür) 5 mg Vitamin B12 (Siyonokobalamin) 4 mcg Vitamin C (Askorbik asit) 500 mg Kalsiyum pantotenat 20 mg Nikotinamid 100 mg Boyar madde olarak; F.D.&C. Yellow N.O5 (Tartrazin), F.D.&C. Yellow No. 6, titanyum dioksit ve vanilya esansı içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

B kompleks ve C vitaminleri hücrelerin hayati metabolik fonsiyonları için gerekli olduklarından vücudun vitamin dengesinin bozulmasını önlemede veya bozulduğu takdirde düzeltilmesinde beslenmeyi tamamlayıcı olarak görev yaparlar. B-kompleks vitaminler aktif transport yoluyla absorbe edilir. B-kompleks vitaminleri, süratle elimine edilir ve bu nedenle vücutta depolanmaz. Kalsiyum pantotenat, gastrointestinal kanaldan süratle absorbe edilir ve vücutta bütün dokulara yayılır.

Askorbik asit barsaklardan süratle absorbe edilir ve gıda ile alınan askorbatın hemen tamamı (%80 ila 90’ı) emilir.

ENDİKASYONLAR

BEVİTİN-C Film Tablet; vitamin ihtiyacının arttğı durumlarda, önemli cerrahi öncesi ve sonrasında, ağır yanıklar, uzun süreli hastalıklar ve nekahat döneminde, gastrointestinal bozukluklara bağlı absorpsiyon sorunları veya Alkolizm gibi vücut direncinin azaldığı durumlarda kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

BEVİTİN-C Film Tablet’te bulunan maddelerden herhangi birine, özellikle tiamine aşırı duyarlılığı olduğu bilinen bireylerde kontrendikedir.

UYARILAR

Laboratuvar testleri: Yaşlı hastalarda ve B12 vitamini eksikliğine yatkınlığın söz konusu olabildiği kişilerde; BEVİTİN-C Film Tablet tedavisi sırasında, düzenli olarak serumda B12 vitamin seviyeleri ölçülmelidir. Levodopanın antiparkinsonizm etkisi piridoksin tarafından tersine çevrilir.

Tartrazin’in hassasiyet reaksiyonu gösterme potansiyeli vardır.

YAN ETKİLERİ

BEVİTİN-C Film Tablet, genel olarak iyi tolere edilir. Askorbik asit fazla miktarda (günde 1 gramın üzerinde) alındığında ishal ve karın ağrısı yapabilir. 2 g – 6 g gibi yüksek doz nikotinamid uygulanmasına bağlı kızarma, kaşıntı ve cilt yanması, mide rahatsızlığı ve yağ bezlerinde sekresyon artışı gibi yan etkilere rastlanılabilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde doz; aç veya tok karnına günde 1 adet BEVİTİN-C Film Tablet’tir. İKAZLAR Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C’ın altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde ve ışıktan koruyarak muhafaza ediniz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

BEVİTİN-C Film Tablet; 30 film tablet içeren alüminyum tüplerde bulunmaktadır.

Reçetesiz satılır. Ruhsat Tarihi: 12.11.1976 – Ruhsat No: 124/41. Ruhsat Sahibi: Abfar/İlaç Sanayi ve Ticaret A.

Ş. Levent İstanbul, Abbott Laboratories, North Cihcago, Illinois USA lisansı ile Üretim Yeri: Fako İlaçları A.Ş., Levent, İstanbul.