Beta karoten ve kan şekeri

Beta karoten, ciğerleri ve gözleri korur ve özellikle şeker hastalarının kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Beta karoten takviyesi almadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Şeker hastalığı

Vücudumuz kan şekeri seviyesini insülin adlı bir hormon yardımı ile düzenler. Ne yazık ki şeker hastalarının vücutları ya yeteri kadar insülin üretemez ya da insülini doğru bir biçimde kullanamaz. Bunun sonucu olarak vücuttaki şeker miktarı kontrolsüz seviyelere ulaşır ve vücutta şeker birikmeye başlar. Şeker hastalığı, körlük, böbrek hastalıkları, felç ve kalp hastalıkları gibi son derece ciddi hastalıklara yol açabilir. Şeker hastalığı ve beta karoten arasında bir ilişki var. Ancak bu ilişkinin ayrıntıları bilinmemektedir. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nin 1999 yılında yayınladığı bir araştırmaya göre şeker hastası bireylerin vücudundaki beta karoten miktarı sağlıklı insanlara göre daha az.

Antioksidanlar

Beta karoten gibi antioksidanlar kan şekeri seviyesine pozitif yönde etki edebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, antioksidanların şeker hastası bireylerin kan şekeri miktarını normal seviyelere çekebileceğini açıklamıştır. Antioksidanlar vücudunuza zarar verebilecek moleküller olan serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller, çevrelerindeki moleküllerle tepkimeye girerek doku zedelenmelerine sebep olan kararsız moleküllerdir.  Birçok araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında söylenebilir ki selenyum, çinko, E vitamini, B6 vitamini ve biyotin gibi antioksidanlar kan şekerinin kontrol edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Beta karoten üzerinde yapılacak araştırmalara hala ihtiyaç olduğu göz ardı edilmemeli.

Açlık kan şekeri

Eğer sekiz saatten fazla bir süre boyunca yemek yemezseniz vücudunuz kan şekerinizi yükseltmek için glukagon adı verilen bir hormon salgılar ve bunun sonucu olarak “açlık kan şekeri” denilen durum ortaya çıkar. Normal bir vücut kan şekerindeki artışları etkisiz hale getirebilecek miktarda insülin salgılayabilir. Ancak şeker hastalarının vücutları açlık kan şekerini düşürmek için gerekli olan insülini salgılayamaz. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nin 2006 yılının Ağustos ayında yayınladığı bir çalışmaya göre, düzenli beslenen insanların tükettiği antioksidan takviyeleri açlık kan şekerinin sağlıklı sınırlarda bulunması konusunda fayda sağlamaz. Ancak düşük seviyede beta karoten tüketen bireylerin açlık kan şekerinin sağlıklı seviyelerden uzak olduğunu bilmenizde fayda var.

Tüketim miktarı

Vücudunuz beta karoteni A vitaminine dönüştürür. A vitamininin fazlası toksik etki yaratabilir. Dolayısıyla tavsiye edilen miktarlardan daha fazla beta karoten kullanmayın. 14 – 18 yaş arası kadınlar için beta karoten tüketiminin üst limiti 9,355 birimdir. 18 yaşından büyük kadınlar içinse bu miktar 10,000 birim olarak belirlenmiştir. New York Times gazetesine göre bazı uzmanlar 18 yaşından büyük hamile kadınların günlük 8,000 birimden daha fazla beta karoten almaması gerektiğini savunmaktadır. 14 yaşından büyük erkekler günde 10,000 birimden daha az beta karoten tüketmelidir. Bazı uzmanlar normal bireylerin günlük beta karoten tüketimini üst limit seviyesine yakın tutmasını tavsiye etmektedir, bu da günlük 3 ile 6 miligram arasında bir değer anlamına gelmektedir. 

Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi için yorum yazın.