Beta karoten ve biyotin

Birçok meyve ve sebzeye sarı renk veren etmen madde olan beta karoten, vücut direnci ve göz sağlığı açısından epey önemli bir madde. Vücudunuz beta karoteni A vitaminine dönüştürür. Sindirimde ve metabolizma faaliyetlerinde oldukça önemli bir rol oynayan biyotin ise bir B vitamini çeşidi. Vücut enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidratları şekere dönüştürürken biyotin kullanır. Ayrıca; cilt, saç, göz, karaciğer ve sinir sisteminin sağlığının korunmasında da biyotin önemli rol oynar. Beta karoten ve biyotin içeren ilaçların birlikte kullanımının bir rahatsızlığa yol açtığı bugüne kadar görülmemiş. Fakat gene de beta karoten, biyotin ya da diğer vitamin takviyelerini bir arada kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. 

Beta karoten

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yaptığı araştırmalara göre sarı renkli meyve ve sebzelerin günlük olarak tüketilmesi birçok kanser cinsi ve kalp-damar rahatsızlıklarına karşı ciddi bir koruma sağlamakta. Fakat aynı araştırmalar beta karotenin doğal yollarla değil de takviye olarak alındığında kanser ve kalp-damar rahatsızlıklarının görülme ihtimalini arttırdığını ortaya koymuş. 

Biyotinin tedavi amaçlı kullanımı

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yaptığı diğer araştırmalarda biyotinin diyabete bağlı sinir hastalıkları yaşayan hastaların kılcal damarlarındaki kan dolaşımını arttırdığı gözlenmiş. Ayrıca biyotinin

kromla birlikte alındığında Tip 2 diyabet hastalarında bazı iyileşmelere yol açtığı görülmüş. Fakat bu durumun bilimsel olarak kesinliğinin ortaya konması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakta.

Dozaj

Ispanak, havuç, domates ve brokoli yüksek miktarda beta karoten bulundurur. Eğer beta karotene karşı duyarlı bir bünyeye sahipseniz; beta karoten içeren takviye hap ve benzeri ilaçlardan kesinlikle kaçınmalısınız. Maryland Üniversitesi yaptığı araştırmalar doğrultusunda beta karotenin doğal yollarla alınmasını şiddetle tavsiye etmekte. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük miktar 15-50 miligram arasında. 

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük biyotin miktarıysa 30 mikrogram. Biyotin; bira mayası, yumurta sarısı, soya fasulyesi, tahıl, sardalya ve fındık fıstık gibi yemişlerde bulunur. Birçok multivitamin hapı ve B vitamini hapı da günlük ihtiyacınızı karşılayacak miktarlarda biyotin içermektedir.

Önlemler

Aşırı dozda alındığında beta karoten oldukça zararlı bir hale gelebilmekte. Besin takviyesi olarak alındığındaysa özellikle sigara içen insanlarda kansere neden olabilmekte. Öte yandan biyotin, çeşitli ilaçlarla birlikte kullanıldığında ciddi yan etkilere yol açan bir madde değil. Fakat antibiyotikler ve epilepsi ilaçları zaman zaman vücuttaki biyotin miktarının düşmesine neden olmakta.

Beta karoten ve biyotin hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerimize başvurabilirsiniz.