Besin Zehirlenmesi ve Bakteriler

Besin zehirlenmesi yaygın olduğu kadar rahatsız edici de bir durum. Hatta bazen milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atan bir durum olabilir. Besinlerde bulunan organizmalar bazen ishal gibi hafif belirtilere bazen de ciddi olabilecek belirtilere neden olabilir. Belirti oluşturmayan organizmalar da var. Enfeksiyonun türüne bağlı olarak besin zehirlenmesi ölümlere bile neden olabilir.

250’den fazla yiyecek besin zehirlenmesine neden olabilir. En yaygın olarak görülen zehirlenme nedeni bakterilerdir. Bakalım bu bakteriler nelermiş.

Kampilobakter ve besin zehirlenmesi

Kampilobakter adlı bakteri akut ishale neden olur. Pis yiyeceklerin sindirilmesinden, pastörize edilmemiş sütten ya da pis sulardan insan vücuduna bulaşır. Belirtilerini şöyle sıralayabilirsiniz.

İshal

Mide bulantısı ve kusma

Karın ağrısı

Ateş

Keyifsizlik

Kampilobakter çok tehlikeli olabilir. Özellikle bağışıklık sistemini zayıflatması açısından epey tehlikeli. Nadir durumlarda bu bakteri romatizmaya ya da beyin ve sinir sorunlarına da neden olabilir. Bu türden sorunlar genellikle ishalin bitmesini takip eder.

Kampilobakter taşıdığınızdan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora danışmalısınız. Dışkınızdan alınacak bir örnekle durum çabucak açıklığa kavuşturulacaktır. Enfeksiyon taşıdığınız sonucuyla karşılaşırsanız korkmayın, 2 ile 5 gün içinde tedaviye gerek duymadan kendi kendinize iyileşeceksiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken konu dehidrasyona uğramamak. Bu yüzden bol miktarda su içmelisiniz.

Daha ciddi durumlarda antibiyotikler hasta olarak geçireceğiniz süreyi kısaltmaya yardımcı.

Salmonella ve besin zehirlenmesi

Salmonella evcil hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir tür bakteriyel enfeksiyon. Bu hayvanların içinde kümes hayvanları, kedi, köpek ve kuş da var. Çoğunlukla pastörize edilmemiş süt içmek, iyi pişirilmemiş et ve yumurta yemek, kirli ortamlarda hazırlanan yiyeceklerle beslenmek salmonella için davetiye çıkarmak anlamına gelir.

Salmonella sindirim sisteminden ya da bağırsaklardan kaçıp kana karışabilir. Böylece vücuttaki her organı ziyaret edebilir. Bazı kişiler için kronik bir hastalık haline gelebilir. Bu kişiler herhangi bir belirti yaşamazlar ancak bakteriyi başka kişilere yayabilirler.

Salmonella dünya genelinde var olan bir bakteri. Belirtileri de şu şekilde:

Ateş

Karın ağrısı

İshal

Mide bulatısı

Kusma

Bu belirtiler iştah kapanıklığıyla birleşebilir ve birkaç gün boyunca devam edebilir.

Çoğu kişi salmonelladan tamamen kurtulabilse de salmonella Reiter sendromu ya da Romatizma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Reiter sendromunda eklem ağrıları, göz hassasiyeti ve idrar yaparken ağrı gözlenebilir. Eklem ağrıları daha sonra kronik romatizma oluşmasına neden olabilir. Salmonella nadir olarak ölüme neden olur. Çok gençlerde ve çok yaşlılarda görülebilir. Yani yaş ayırt etmez.

Şigella ve besin zehirlenmesi

Şigella dışkı yoluyla bulaşan bir tür bakteri. Dizanteriye neden olabilir. Şigella bakterisinin belirtileri şunlar:

Kanlı ishal

Ateş

Mide bulantısı

Kusma

Kramplar

Sigellaya maruz kaldığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz lazım. Dışkı örneğinizle bakteriyi taşıyıp taşımadığınız anlaşılabilir. Hafif enfeksiyon vakalarında özel bir tedaviye gerek kalmadan iyileşebilirsiniz. Dehidrasyonu engellemek için bol sıvı tüketimi çoğunlukla tek ihtiyaç duyulandır. Daha ciddi enfeksiyon durumlarında antibiyotiklere de ihtiyaç duyulabilir.

Şigella taşıyan kişilerin dışkıları hijyenin yetersiz olduğu ortamlarda hastalığı başkalarına geçirmeye yeterlidir. Şigellanın önüne geçebilmek için kişisel temizliğinize özen göstermeli, ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Listeriyoz ve besin zehirlenmesi

Listerya toprakta ve suda bolca bulunan bir bakterinin adı. Bazı sebzeler topraklı kaldığında ya da bakteri taşıyan hayvanlar yendiğinde yiyecekler yoluyla insan vücuduna girer. Listerya az pişmiş yiyecekleri, yumuşak peynirleri, önceden paketlenmiş sandviçleri pek sever.

Pastörize edilmemiş süt ve bu sütten yapılan yiyecekler de listeryanın bulaşabileceği kaynakların başında geliyor.

Erken müdahale edilmesine rağmen bu bakteri bazen ölüme götürebilir. Yaşı ilerlemiş ve ciddi bir sağlık sorunu olan kişilerde enfeksiyonun ölümcül olma ihtimali yükselir.