Beş dakikada cilt nasıl güzelleşir?

Güzel olmak zor. Öyle kalmak daha da zor. Cildinizi ışıldatacak önerilere bakmak ister misiniz?

Günümüzde yaşam hızlı. Her saniye koşturmaca. Etrafın tozu kiri üzerimizde, makyaj da yüzümüzde. Tabii bu arada güzel görünmek şart. Çünkü o “güzel kadın” baskısı bitmek bilmiyor. Peki ne yapalım isyan mı çıkaralım?

cilt güzelliğiYatmadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın.

Fikir güzel ama elbette hayır. Yapmamız gereken şey yatmadan kendimize 5 dakika ayırmak. Bu kısa sürede küçücük bakımlarla inanılmaz sonuçlar almak mümkün. 

Yüzünüzü yıkayın

Bütün gün koşturduk. Deli gibi yorulduk. Sıcak yatağa girme zamanı geldi. Ama durun! Uyku sizi kandırmasın. Önce yüzünüzü yıkayın. Çünkü yüzünüzdeki makyaj gece boyu gözeneklerinizde parti verip cildinizi perişan edebilir. Ne olacak ki demeyin. Sivilceler, yağ bezeleri, hatta kırışıklıklar hep bu kötü particilerin eseri.

Bu durumda ne yapmak lazım? Tabi ki makyaj temizleme kremlerinden kullanmak lazım. Sonra da bir güzel yüzümüzü yıkamak. Hatta en sonunda güzel bir de nemlendirici sürerseniz cildiniz uzun süre genç ve canlı görünecektir. Hadi üşenmeyin. Şimdi hemen yüzünüzü yıkayın.

C vitaminini ihmal etmeyin

Yaşlandıkça cildin kolajen üretimi azalır. Kolajen üretimi azalmasaydı 90 yaşımıza geldiğimizde bile sanki 16 yaşında gibi görünebilirdik. Yara izi ve güneş lekesi gibi şeyleri hiç duymazdık. Hayali bile güzel. Ama ne yazık ki gerçek böyle değil. Olsun ne yapalım. Biz de kendimizi brokoli, portakal, greyfurt, mango ve bibere verelim.

Neden mi? Çünkü bunlar kolajen üretimini tetikleyen C vitamini zengini meyveler. Yatmadan 2 – 3 saat önce atıştırın. Cildiniz yıllarca güzel görünsün.

Göz kremi kullanın

Sabahları uyanınca gözleriniz şişse, hiç de tazelenmiş görünmüyorsa topu uykusuz kalmaya ya da gün boyu yorulmaya atmayın. Suçlu sizin ihmaliniz olabilir.

Neden mi? Çünkü göz çevresindeki deri vücudun diğer yerlerine göre daha ince. Her şeyden çok daha çabuk etkileniyor. Mesela güneşlendiğinizde bu bölgeler daha çok acıyor.

Bu durumun önüne geçmek için yapabileceğiniz en kolay şey kendinize A, C, E ve K vitaminlerini barındıran göz kremi almak. Yatmadan önce böyle bir krem kullanırsanız göz çevrenizin kırışmasını 5 yıl erteleyebilirsiniz.

Döne döne uyuyun

Şaka değil. Gerçekten döne döne uyuyun. Çünkü gece boyu tek tarafa yatarsanız yüzünüzün o bölgesi yıllar içinde zarar görür. Hatta bazı uzmanlar bunun için anti-kırışık yastıklar öneriyor. O da ne demeyin. Biraz araştırmayla ülkemizde de bu yastıklardan bulmak mümkün. 

Mutlu olun

İyi görünmenin anahtarı kendinizi iyi hissetmek. Bunu unutmayın. Kaşları çatmak zaten size yakışmıyor. O yüzden açın Youtube’u komik birkaç video izleyin ve gevşeyin. Bu kadar basit.

Günlük sıkıntıları bir kenara bırakın. En azından yatmadan yarım saat önce.