Benler Neden Olur? Ben Türleri Neler?

İnsanın sahip olduğu en büyük organ hangisi? Yüzey alanı yaklaşık 2 metrekare tutan insan teninden bahsediyoruz. Bu devasa genişlikte benler, çiller, cilt lekeleri devede kulak gibi gelse de görüntüleri pek iç açıcı değil. Yaygın gözlemlense de benlerin, çillerin ve cilt lekelerinin genellikle sağlığa zarar vermemesi kuşkusuz önemli bir teselli.

Benler

Benler çoğu kültürde güzellik, temizlik, maharet işareti kabul ediliyor. Renkleri genellikle siyah ya da kahverengi olan benler cildin herhangi bir yerinde görülebilir. 

Benlerin büyük kısmı çocuklukta beliriyor. 20 yaşına dek çoğu çıkıyor. Bazıları gecikebilir; 40 yaş civarına kadar yeni benlerin çıkması normal kabul ediliyor. 

Yaş ilerledikçe benler değişiyor: et beni olabilir, renkleri değişebilir, üstünde kıl çıkabilir. Kimi de hiç değişmez. Bazı benler kendiliğinden kayboluyor.

Ben çeşitleri

Doğuştan gelen benler 100 kişiden 1’inde görülüyor. Bunlarda cilt kanseri riski sonradan çıkan benlere oranla daha fazla. 

Displastik ben normalden büyük ve garip biçimli; rengi de benin her yerinde aynı olmuyor. Bu tür benlerin genetik olma ihtimali yüksek. Bir kişide 100’den fazla bulunabilir. Cilt kanseri riski de var. 

Çoğu ben zararsız. Ben 40 yaşından sonra çıkmışsa, diğer benlerden farklı görünüyorsa doktora görünmek şart. Benlerinizin renginde, yüksekliğinde, şeklinde değişiklik farkederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Benlerinizde uzun süredir değişim gözlemediyseniz endişelenmeniz gerekmez. Değişim farkederseniz, yeni beniniz olursa, estetik amaçlarla beninizden kurtulmak isterseniz doktorunuz size yardımcı olabilir. 

Doktorunuz beninizin kanserli olduğundan şüphelenirse benin tamamını ya da bir kısmını alıp biyopsi yapabilir. Basit bir işlem, gözünüz korkmasın. Ayrıca söylenenlerin aksine ben kanserliyse alınması kanserin yayılmasına neden olmuyor.

Et benleri

Et benleri tehlikeli değil. Sırtta, göğüste, ensede, dirseklerde bulunabilir. Kadınlarda daha yaygın. Özellikle yaşlı ve kilolu olanlarında.

Acıya neden olmazlar. Bazıları üzerine giysi, takı vb. gelince rahatsız edebilir.

Et benini doktorunuz makasla kesebilir. Dondurarak ya da yakarak alabilir. Dikkat: Bu işlemi kesinlikle Doktor yapmalı. 

Ufak benler

Cildin üzerinde ciltten daha koyu renkte benekler. Açık tenli kişilerde daha yaygın görülüyor.

Çok fazla güneşte durmak ufak benlerin çıkmasına neden olabilir. Bu tür benler en çok güneşe maruz kalan bölgelerde, örneğin yüzde ve ellerde ortaya çıkar. Genetik faktörler, başka bir hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler de ufak benlerin oluşmasına neden olabilir. 

Lazer ya da dondurma yöntemiyle ufak benlerden kurtulmak mümkün. 

Çiller

Yüzde ve koldaki kahverengi lekelere çil diyoruz. Yaygın görülen çillerin sağlığa zararı yok. Özellikle yaz aylarında açık tenli ve kızıl saçlı kişilerde çok rastlanıyor. Güneşe maruz kalmayla ya da genetik faktörlerle ortaya çıkıyorlar. 

Çiller zararsız. Tedavi edilmelerine gerek yok. Güneşten korunmak, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak uygun bir çözüm olabilir. Kolayca çillenen kişilerde cilt kanseri riski yüksek. Güneşten olabildiğince korunmak çok önemli. 

Çilli görünmek hoşunuza gitmiyorsa lazer tedavisiyle ya da makyajla hepsinden kurtulmanız mümkün. 

Seboreik keratoz

Göğüste ve sırtta oluşan kahverengi ya da siyah oluşumlara seboreik keratoz deniyor. Bu lekeler çoğaldıkça görüntü kötüleşebilir. Ancak cilt kanserine neden olmaz.

Neden ortaya çıktığı hala bilinmiyor. Yaşlandıkça daha fazla görünmeye başlıyor.

Seboreik keratoz bulaşıcı ya da zararlı değil. Tedavi edilmemesi sağlığı tehdit etmiyor. Görünüşünü beğenmiyorsanız, estetik kaygılarınız varsa, giyinirken soyunurken rahatsız ediyorsa kesme yöntemiyle onlardan kurtulabilirsiniz. İşlemin doktor gözetiminde gerçekleşmesi gerektiğini hatırlatalım.