BEMIKS 30 FİLM TABLET

ATC: A11EX E

BARKODU: 8699502092167

FİYATI: 3,23TL

ETKEN MADDE: BEMIKS 30 FİLM TABLET hekimler için kısa ürün bilg

ÜRETİCİ: ZENTIVA

Vitamin kombinasyonu. Kontrendikasyon; hipervitaminoz.Kısıtlamalar Parenteral mültivitaminler sadece yatarak tedavilerde. Prospektüs BEMİKS ® Film Tablet FORMÜLÜ Her film tablette Vitamin B1… ….. ..10 mg Vitamin B2… ….. .2 mg Vitamin B6…. ….. 2 mg Vitamin B12….. ….. 3 mcg Folik asit….. ….. 2.5 mg Niasinamid…. ….. 20 mg Ca-pantotenat….. …. 5 mg Boyar madde: Kinolin Sarısı (E104), Sunset yellow FCF(E110), Titanyum dioksit (E171), Ponso 4R (E124) FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER Farmakodinamik Özellikleri: B grubu vitaminler, hücre ve dokularda, yaşam ve gelişme için çok önemli olan karbonhidrat ve protein metabolizmalarını düzenleyen reaksiyonlarda rol oynar.

B vitaminlerinin metabolik etkileri yanında antitoksik, antinevritik, lipotropik, antiastenik,ve anabolik etkileri de vardır. Klinik araştırmalar, B vitaminlerinin karaciğeri koruyucu bir etkiye sahip olduklarını ve karaciğer parankiminin onarımını hızlandırdıklarını göstermiştir. B1 vitamini, hücrelerin normal gelişmesinde rol oynar. Karbonhidrat metabolizmasında ko-enzim olarak yer olır. Sinir sistemindeki işlevsel bozukluklar üzerinde olumlu etkisi vardır.

B2 vitamini (riboflavin), karbonhidrat metabolizmasının oksidoredüksiyon sürecinde enzim olarak yol oynar. Ayrıca, protein metabolizmasında aminoasitlerin dezaminasyonunda etkili olan oksidaz enziminin bir bölümünü oluşturur. B6 vitamini (piridoksin), doymamış yağ asitlerinin kullanımı ve protein metabolizmasında koenzim olarak etkili, piridin türevi bir vitamindir. Niasinamid (nikotinik asit), flora bakterileri tarafından sentez edilir ve hücrelerin oksido-redüksiyon süreçlerinde rol oynayan enzimlerin yapısına girer. Kalsiyum pantotenat, ko-enzim A’nın yapısında bulunur.

B12 vitamini (siyanokobalamin), nükleik asit metabolizmasında ve hematopoez’de rol oynar. Folik asit de, eritropoezde etkilidir. Kemik iliğinde nükleik asit metabolizmasında rol oynadığı bilinmektedir. Farmakokinetik Özellikleri: B1 vitamini sodyuma bağlı aktif transportla emildiği için, günlük emilen miktar 8-15 mg ile kısıtlıdır. Yüksek miktarda alındığında (günlük gereksinim 1 mg kadardır), önce depolar dolar, daha sonra tiamin formunda idrarla atılır.

B2 vitamini, sindirim kanalından emildikten sonra FMN’ye (flavin mononükleotid) dönüşür. Kolondaki bakteriler tarafından da sentezlenebilir. B6 vitamini, sindirim kanalından tümüyle emilir, metaboliti 4-pridoksit asit idrarla atılır. B12 vitamini, barsaklardan intrensek faktör yardımıyla emilir. Emilimden sonra transkobalamin-II’ye bağlanır ve başta karaciğer olmak üzere bütün dokulara dağılır.

Niasinamid, sindirim kanalından tümüyle emilir ve gereksinimden fazlası idrarla değişmeden atılır. Folik asit oral yoldan verildikten sonra 30-60 dakika sonra en yüksek folat etkinliğine ulaşılır. % 50’si karaciğerde depolanan folik asidin anne sütüne de geçtiği bilinmektedir.

ENDİKASYONLAR

Bemiks, B kompleksi vitaminlerinin eksikliğinde endikedir. Majör cerrahi girişimlerden sonraki uzun süreli nekahet dönemlerindeki hastaların nütrisyonel gereksinmelerinin karşılanmasında kullanılır.

Ayrıca suda çözünen vitaminlerin emilimini olumsuz yönde etkileyen süreğen hastalıklarda, diyabet, yanıklar, kırıklar, ağır enfeksiyonlar gibi Stres yaratan durumlarda da endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI

Bileşiminde bulunan herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR

B12 vitamini eksikliğine bağlı görülen pernisyöz Anemi ve megaloblastik anemilerde kullanılmaz. Özel durum gösteren hastalarda ek bir besleme rejimine gerek duyabilir. Örneğin, gebelerde yağda çözünen vitaminlere ve minerallere gereksinim vardır.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanım Gebelik kategorisi: C. Bütün vitaminler gibi Bemiks’in bileşiminde bulunan vitaminler de anne sütüne geçer. Araç ve Makine Kullanmaya Etkisi Araç ve makine kulanmaya etkisi yoktur.

YAN ETKİLERİ

Çok seyrek olarak, özellikle yüksek dozlarda, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

VE DİĞER ETKİLEŞİMLER Pridoksin, levodopanın etkisini azaltabileceğinden Parkinson hastalığı tedavisi gören hastalarda bu özellik göz önüne alınmalıdır. KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU Hekim farklı bir uygulama önermemişse, günde 1-3 ya da daha fazla tablet alınır.

SAKLAMA KOŞULLARI

25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında, ışık ve nemden korunarak saklanmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

30 film tabletlik ambalajlarda.

PİYASADAKİ DİĞER FARMASOTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ Bemiks C film tablet: 30 tabletlik ambalajlarda. Bemiks kompoze ampül: 2mL’lik 5 ampüllük ambalajlarda. RUHSAT SAHİBİ Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Büyükdere Cad.

Ali Kaya Sok. No 7 34394 Levent İstanbul ÜRETİM YERİ Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz Ruhsat Tarihi: 8.11. 1968 Ruhsat No: 95/17 Reçete ile satılır.