Bel Soğukluğu Nasıl Önlenir ?

Bizde Bel soğukluğu denen, cinsel yolla bulaşan yaygın hastalığın tıbbi adı gonoredir. Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen soruna bakteriler yol açıyor. Bel soğukluğu üretrada, rektumda ve boğazda belirtiler veriyor. Kadınlarda servikste (rahim ağzında) sorunlar başlatıyor.

Bel Soğukluğu Bakterisi

Bel Soğukluğu Bakterisi

Bel soğukluğuna Neisseria Gonorrhoeae bakterileri neden oluyor. Sorun genellikle cinsel temasla (oral, anal, vajinal) yayılıyor. Anne hamileyken bel soğukluğuna yakalanırsa bebeğe de geçiyor. bel soğukluğu çoğunlukla bebeklerin gözlerini olumsuz etkiliyor. Körlüğe yol açıyor.

Bel soğukluğu yaygın bulaşıcı sorunlardan. Bazen hiç belirti vermeden ilerliyor. Hastalandığınızı bilemeyebilirsiniz.

Bel soğukluğundan korunmanın en iyi yolu korunmasız seksten uzak durmak, cinsel temasta mutlaka kondom (prezervatif) kullanmak ve belki de en önemlisi, tek eşlilikten şaşmamak.

Bel soğukluğu belirtileri Neler ?

Bu hastalık birden fazla organda sorun çıkarır ama genellikle genital bölgeye yoğunlaşır. Belirtilere bakalım:

 • İdrar güçlüğü, idrarda acı hissi
 • Penis ucundan akıntı
 • Testiste şişme, ağrı
 • Kadınlarda görülen sorunlar:
 • Vajina akıntısında artma
 • İdrarda acı hissi
 • Periyot (adet) arası dönemde vajinada kanama, örneğin ilişkiden sonra
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Leğen kemiği bölgesinde, kalçada ağrı

Bu hastalık bedenin başka bölgelerinde de sorunlar başlatır. Örneğin:
Rektum: Anal bölgede kaşıntı. Akıntı. Tuvalet kağıdında parlak kırmız renkte kan damlaları farkedilebilir.
Göz: bel soğukluğu gözlerin acımasına, ağrımasına neden olabilir. Işığa karşı hassasiyet artabilir. Gözlerde akıntı gözlemlenebilir.
Boğaz: Kuruluk atar. Hassasiyet gelişir. Boyunda yer alan lenf düğümleri şişebilir.
Eklemler: Bakteriler eklemlere yerleşirse eklemlerde sıcaklık, kızarıklık, şişlik, ağrı oluşabilir. Özellikle eklem oynatıldığında belirtiler daha da şiddetlenir.

Bel Soğukluğu İçin Ne Zaman Tedavi Olunmalı ?

Kendinizde bu belirtilerden farkederseniz mutlaka tedavi olmalısınız. İdrarda yanma hissediyorsanız, penis başından vajinadan veya rektumdan akıntı geliyorsa derhal doktora gitmelisiniz.
Eşinizde bu hastalık varsa sizin de muayene olmanız gerekir. Hasta olduğunuzu bilemeyebilirsiniz. Eşiniz tedavi olup iyileşse de yine bulaşması ihtimal dahilinde.

Bel soğukluğuna yakalanma riskini arttıran faktörlere bakalım:

 • Gençlik,
 • Yeni partner,
 • Birden fazla partner,
 • Önceden bel soğukluğu geçirmiş olmak.

Bu hastalık tedavi edilmezse aşağıdaki gibi ciddi sonuçlara yol açabilir:
Kadınlarda kısırlık: Müdahale edilmeyen bel soğukluğu uterusa, fallop tüplerine yayılarak pelvik iltihap (pelvik inflamatuvar hastalık; PID) oluşturabilir. PID acil tedavi gerektiren önemli sağlık sorunlarından.
Erkeklerde kısırlık: Bu hastalığı tedavi ettirmeyen erkeklerde epididimit (sperm kanallarının bulunduğu testis arka bölgesinde iltihap) gelişebilir. Epididimit tedavi edilebilen sağlık sorunlarından. Ancak müdahale edilmeden kendi haline bırakılırsa kısırlığa neden olabilir.
Eklemler: bel soğukluğu bakterileri kanla taşınabildiğinden genital bölgeden çok uzaklara, mesela eklemlere gidip yerleşebilir. Yüksek ateşe, kaşıntıya, döküntüye, şişmeye ve tutulmaya neden olabilir.
HIV/AIDS riski: Bu hastalık aynı zamanda HIV/AIDS riskini arttırır. HIV virüsü AIDS’e neden olur. bel soğukluğu HIV virüsüne yakalanmayı kolaylaştırır. Hem bel soğukluğu hem de HIV taşıyanlar her iki hastalığı da eşlerine bulaştırabilir.
Bebeklerde komplikasyonlar: Hamilelikte bebeğe geçen bel soğukluğu bebekte körlüğe, kafa derisinde yaralar açılmasına ve başka enfeksiyonlara neden olabilir.

Bel Soğukluğuna Nasıl Tanı Konur ?

Soruna yol açan bakteriyi saptamak için doktorunuz bazı tahliller isteyebilir. İdrar tahliliyle bakteri olup olmadığı anlaşılabilir. Boğazdan, vajinadan veya rektumdan pamuklu çubukla alınan numune de bu amaçla laboratuvarda incelenebilir.
Doktorunuz cinsel yolla bulaşan başka hastalıklar için de testler önerebilir. Bu hastalık başka sağlık sorunlarına yakalanma riskini arttırır. Klamidya buna örnek. Bu hastalıkla klamidya genellikle birlikte gözlemlenir.
Bu hastalık varsa HIV testi de önerilebilir. Risk faktörlerine bağlı olarak cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları da araştırmak yerinde olur.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

Yetişkinlerde hastalığın tedavisi antibiyotiklerle yapılır. İğne veya hap seçeneklerden. Bakterinin zaman içinde antibiyotiklere direnç geliştirmesi nedeniyle tedavide özellikle sefalosporin türü antibiyotikler kullanılır.
Eşlerin bu hastalığın tedavisinde, ortada belirti olmasa da her ikisine de müdahale edilmesi kritik önemde. Eşlerden birinde varsa, başarılı tedaviye rağmen diğerinde bel soğukluğu yineleyebilir.
Bebeklerin tedavisinde doğumdan sonra enfeksiyondan korunmak için göz damlası kullanılır. Buna rağmen enfeksiyon gelişirse antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bel Soğukluğu Nasıl Önlenir ?

 • Cinsel ilişkide kondom kullanın. Bu hastalık korunmasız seksle yayılan sorunlardan. Anal, oral veya vajinal sekste kondomla korunmak bel soğukluğuna yakalanmayı önleyebilir.
 • Eşinize bulaşıcı cinsel hastalık testi yaptırın. Eşiniz henüz bilmediği bir hastalığın taşıyıcısı olabilir. Önceden test yaptırıp yaptırmadığını öğrenin. Test yaptırmayı teklif edin.
 • Belirtiler varsa uzak durun. Eşinizde bulaşıcı cinsel hastalık belirtilerinden farkederseniz, idrarda yanma – genital bölgede yara veya döküntü varsa cinsel ilişkiden kaçının.
 • Risk yüksekse düzenli muayeneden geçin. Geçmişte bu hastalığa veya cinsel bulaşıcı nitelikte başka hastalıklardan geçirdiyseniz, yeni eşiniz veya birden fazla partneriniz varsa test yaptırmanız yararlı olur.