Bel ve Sırt Ağrısı Omurga Kırığı Belirtisi Olabilir Mi ?

Omurga kırığı üzerinde ciddiyet ile durulması gereken sağlık sorunlarından birisidir. İnsan bedeninin direği sayılan omurga, bazı tramva ya da hastalıklar sonucunda çatlayabilir ya da kırılabilir. Trafik kazaları, yüksek yerden düşme, ateşli silahlar tarafından yaralanma ya da darp görme durumunda zarar görebilen omurga, kemik erimesi yaşayan hastalarda hafif çarpma durumlarında da oluşabilmektedir. Ciddi kazalar sonucunda inceleme altına alınarak tespit edilebilen omurga kırıklar hafif diye önemsenmeyen kazalarda göz ardı edilebilir. Önemsenmeyen bu tür çarpmalar sonucunda ilerleyen günlerde sırt ve belde şiddetli ağrı, el ve ayaklarda uyuşma hissi ve idrar ya da büyük tuvaletini kaçırma olarak kendisini hissettirebilir. Ancak bazı insanlarda gelişimsel olabilen omurga kırıkları hastanın uzun yıllar boyunca ağrı çekmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden uzun süreli sırtı ve bel ağrısı yaşayan kişilerin ilgili doktorlar ile görüşüp şikâyetlerini bildirmeleri ve bu yönde araştırma istemeleri önemlidir.

Omurga Kırığı Tanısı Nasıl Konur ?

Her zaman sağlık açısından erken teşhisin önemli olduğunu belirten doktorlar, bu tür şikâyetler ile kendilerine başvurduğunuz zaman yapılacak muayene öncesinde olası çarpma düşme gibi kazalar yaşayıp yaşamadığınız konusunda bilgi alır. Buna göre yapılan muayene neticesinde büyük ihtimalle bel röntgen filmleriniz istenecek ve bu yönde bir araştırma yapılacaktır. Eğer röntgen filmlerinin sonucunda kesin tanı konamıyorsa, bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu tür yöntemler doktorun soruna kesin tanı konmasında oldukça etkilidir. Ayrıca kırığın oluşum zamanı ve yeniden dokulanması gibi detaylarda bu tip görüntüleme raporlarından tespit edilebilmektedir.

Omurga Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Omurga kırığı tedavisi sorunlu bölgedeki hasara göre uygulanmaktadır. Çarpma düşme gibi travmalardan dolayı oluşan hafif kırık ve çökme durumlarında, hastaya yatak istirahati, korse ve ilaç tedavisi uygulanır.  Hasta bu yöntemler ile 10 günlük bir dinlenme ve ilaç tedavisi sonucunda günlük hayatına dönebilmektedir. Ancak bu gibi çökme ve hafif kırıklarda korse kullanımı 3 ay gibi bir süre devam edebilmektedir.

Kaza ve çapmalardan oluşan dengesiz ve ciddi omurga kırıklarında cerrahi müdahale gerekebilir. Bu aşamada hasta ameliyata alınır ve gerek uygulamalar gerçekleştikten sonra kesi kapatılarak ameliyat işlemi bitirilir. Günümüzde bu yönde yapılan başarılı çalışmalar, hastaların omurga kırığı ameliyatları sonrasında kısa bir süre içinde eski sağlığına kavuşmasına olanak sağlamaktadır.

Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Günümüzde hemen herkes sırt ağrısı sorunu yaşamaktadır. Genellikle uzun süre ayakta durmak ve duruş bozukluğunun neden olduğu sırt ağrısının tedavi edilebilmesi için nedeninin tespit edilmesi önemlidir. 12 haftadan uzun süren sırt ağrılarında bir Doktor desteği alınması konusunda uyaran uzmanlar, nedenin tespit edildiği durumlarda tedavinin sağlıklı biçimde gerçekleşeceğini bildirmektedir.

Duruş bozukluklarına bağlı sırt ağrılarında uyulması gerek ilk kural, sağlıklı duruş tekniklerini öğrenmek olacaktır. Ayrıca doktorun öngördüğü ilaç desteği ile bu sorun kısa süre içinde geçerliliğini yitirecektir. Sırt ağrılarının fizyolojik bozukluktan kaynaklandığı durumlarda yine doktor önerilerine riayet etmek önemlidir. İlaç ve fizik tedavi uygulamalarının yanı sıra önerilen basit vücut egzersizleri de olumlu sonuç alınmasında etkilidir.  Ayrıca bu yönde hizmet veren bir masörden alınacak yardım, sorunlu bölgedeki kasların gevşemesinde ve hastanın rahatlamasında etkili olacak, hasta tüm uyarıları dikkate aldığında sorun bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Sırt ağrısı yaşayanların yapacağı en büyük hata hareketsiz kalmaktır. Hareketsiz kalınan süre içinde sorunlu bölgede kireçleme ve tutulmaya yaşanacak ve hastanın daha çok ağrı çekmesine sebep olabilecektir.