Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir yan etki başlamadan tedavi edilirse Bel soğukluğu uzun vadeli problemler yaratmaz. Ama tedavi edilmeyen bel soğukluğu vakaları ciddi problemlere yol açabiliyor. Bel soğukluğu tedavisi için mutlaka bir üroloji uzmanına görünmeniz ve kan testi yaptırmanız gerekmektedir. Peki bel soğukluğu nasıl tedavi ediliyor ?

Bel Soğukluğu Tedavisi

Cinsel organdan akıntı bel soğukluğunun en önemli belirtisidir. Doktor tarafından verilecek bir kan testinin sonucu pozitif çıktığı zaman hemen antibiyotik tedavisine başlanılır. Antibiyotik tedavisi genellikle 1 hafta içinde bel soğukluğunu tedavi etmektedir fakat bazı durumlarda bir hafta daha antibiyotik verilebilir. Bel soğukluğu tedavisi için uygun olan kişiler:

  • Test sonuçları pozitif çıkanlarda kesinlikle hemen tedaviye başlanır.
  • Son 60 gün içerisinde bel soğukluğu hastalığı bulunan biriyle cinsel ilişkiye girmiş olanlar ilişki sırasında kondom kullanmadılarsa belirti göstermeseler bile tedavi görmelidirler.
  • Hamilelik sırasında bel soğukluğu hastalığı bulunan bir kadının bebeği de doğduğunda tedavi altına alınmalıdır.

Doktorunuzun size önerdiği antibiyotik bir dozdan fazlaysa dikkat etmeniz gereken en önemli şey onu doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaktır. Çünkü dozu ve süreleri iyi ayarlayamazsanız bel soğukluğu tam olarak tedavi edilemez.

Bel soğukluğu bakterisi

Bel soğukluğu bakterisi

Tedavi sırasında uymanız gereken bir başka kural ise tam olarak iyileşene kadar kimseyle cinsel ilişkiye girmemektir. Siz de partneriniz de testlerinizi yaptırıp tedavi olana kadar cinsel ilişkiye girmemek en doğrusudur. Çünkü hastalık partnerinizde yoksa sizden ona bulaşabilir. Tam tersi de mümkündür.

Doktorunuz tek dozluk bir antibiyotik önerdiyse antibiyotiği kullandıktan 7 gün sonrasına kadar cinsel ilişkiden kaçınılmak en doğrusudur. Çünkü bel soğukluğunu tamamen yok etmesi yaklaşık 7 gün sürmektedir.

Ayrıca hatırlatalım. Her cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak hastalıklardan korunmanın altın kuralı.

Bel Soğukluğu Tedavisi İşe Yaramazsa Ne Olur ?

Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi bel soğukluğunu yok etmek için yeterli olmaz ve tedavi sonrasındaki testler yeniden pozitif çıkar. Bu durumda farklı tedavi yöntemleri uygulamak gerekebilir. Bel soğukluğu bakterilerinin bazıları antibiyotik türlerine karşı direnç gösterebilir. Tedavi bu yüzden başarısız olmuş olabilir.

Bu durumda sizdeki bel soğukluğu bakterisini belirlemek için kültür örnekleri alınır. Bu bakteriye iyi gelen antibiyotik türleriyle tedaviye devam edilir.

Bel Soğukluğu Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tüm testleriniz ve tedavi süreciniz bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin. Çünkü hem sizin yeniden enfeksiyon kapma riskiniz var hem de başka birine bel soğukluğu virüsünü bulaştırma riskiniz vardır.

Bel soğukluğu virüsü tespit edilen kişilerin bazılarında Klamidya bakterisine de rastlamak mümkün. Bu yüzden uzmanlara göre bel soğukluğunda kullanılan ilaçlar klamidya ilaçlarıyla birlikte kullanılmalı.

Bel soğukluğunun sonucunda oluşan yan etkilerden birisi pelvik enflamasyon hastalığı. Bu ciddi bir sorun çünkü kısırlık, dış gebelik, kronik kasık ağrısı gibi sonuçları var. Bu yüzden bel soğukluğuna hızlı müdahale önemli.

Bel soğukluğu nadiren de olsa tedavi edilmediği zaman vücudun başka bölümlerine de sıçrayabilir. Örneğin kana karışabilir. Eklemlere, deriye ya da kalbe sıçrayabilir. Bu durumda hastanede doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Bel Soğukluğunun Evde Tedavisi Nasıl Olur ?

Normal şartlar altında doktorun uyguladığı antibiyotik tedavisi bel soğukluğu tedavisi için etkili ve erken tedavi edilmezse hiçbir yan etkiye yol açmamaktadır. Ama bel soğukluğu tedavi edilmezse can sıkıcı yan etkilere yol açabilir. Eğer size de bel soğukluğu teşhisi konmuşsa şunlara dikkat etmeniz tavsiye edilir:

  • İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Doktorunuzun söylediği her kurala harfi harfine uyun.
  • Tedaviniz bitip doktorunuz artık bu sorundan kurtulduğunuzu söyleyene kadar kimseyle cinsel ilişkide bulunmayın. Antibiyotiğiniz tek dozsa 7 günden önce cinsel ilişkiye girmeyin.
  • Partnerinizi durumdan haberdar edin. Çünkü virüs ona da bulaşmış olabilir ve tedavi görmesi gerekir. Üstelik belirtileri göstermiyor olsa bile.
  • Belirtileriniz bir türlü geçmiyorsa ya da yeni belirtiler ekleniyorsa doktorunuza danışın. Farklı bir antibiyotik ya da farklı bir ilaç türüne ihtiyacınız olabilir.

Bel soğukluğunun yan etkilerini, size neler yapabileceğini ve ondan nasıl korunacağınızı bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Geçmiş olsun.