Bel Soğukluğu Neden Olur ve Zararı Var Mıdır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların haddi hesabı yok. Bulaşma yollarıysa basit: korunmasız seks, birden fazla partner, kısacası dikkatsizlik. İşte Bel soğukluğu da bu yolla bulaşan hastalıklardan sadece bir tanesi. Erkeklerde çoğunlukla idrar yollarını, kadınlardaysa rahmi ya da idrar yollarını etkiliyor.

Bununla da bitmiyor, bel soğukluğu bir bulaştı mı cinsel organlar, anüs, rektum, boğaz, hatta ciddi durumlarda gözler bile etkileniyor. Günümüzde tıbbın ne kadar geliştiğini tartışmaya bile gerek yok. Bu yüzden Bel soğukluğu tedavisi sürece pek zarar vermiyor. Ama tedavi için geç kalınırsa kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Bel Soğukluğu Neden Olur ?

Bel soğukluğuna neden olan bakterinin adı Neisseria gonorrhoeae. Tabii bakteri öyle durup dururken üremiyor. Cinsel yollarla bulaşıyor. Bel soğukluğu bakterisinin bulaşma yolları vajinal, anal veya oral seks. Doğum sırasında ayrıca anneden bebeğe de bulaşabilir. Korunmasız ve birden fazla partnerli ilişkilere girmek bu hastalığın rahatlıkla yayılmasını sağlıyor.

Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

Bu hastalığın virüsünü taşıyor olmanız için illa ki belirti göstermeniz gerekmez. Siz farkında olmadan da bakteri vücudunuzda bulunuyor olabilir ve cinsel ilişki sırasında partnerinize geçebilir. Unutmayın, tam olarak tedavi olana kadar her an taşıyıcısınız ve bakteriyi başka birine bulaştırabilirsiniz.

Ayrıca tedavi olsanız bile dikkatli olmaya devam etmelisiniz. Çünkü tedavi sizi gelecekte aynı bakterinin bulaşmasından korumuyor. Yani size bağışıklık kazandırmıyor. Özellikle cinsel hastalıklara daha önce yakalanmış kişilerin bir daha yakalanma riski daha fazla oluyor. Enteresandır vücudun bağışıklığı bu hastalıklara karşı daha güçsüz oluyor. Ayrıca bu hastalığa yakalanmış erkeklerin Prostat Kanserine yakalanma riski de daha fazla oluyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 2012 yılında yaklaşık 1.5 milyon kişi bu hastalık yüzünden hastanelere başvurmuş. Genellikle de metropollerde yaşayan ve birden fazla partneri olan kişilerde görülmüş.

Bel Soğukluğu Olduğumu Öğrendim. Ne Yapmalıyım ?

Herhangi bir yan etki başlamadan tedavi edilirse bel soğukluğu size zarar vermeden yok edilebilir. Tedavisi genellikle antibiyotik ile yapılıyor ve 1 hafta içerisinde hastalıktan kurtulmak mümkün oluyor. Bazı durumlarda ikinci bir antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.  Hastalığın yan etkileri aşağıdaki gibi:

Kadınlarda oluşan yan etkiler: Bel soğukluğu olan bir kadın tedavi edilmezse üreme sistemiyle ilgili sorunlar ortaya çıkıyor. Pelvik enflamasyon hastalığı bunlardan biri. Pelvik enflamasyon hastalığının sonucundaysa kısırlık riski var. Bel soğukluğunun diğer yan etkileri yumurtalıklar çevresinde oluşan iltihaplı apseler, Bartholin bezlerinde oluşan iltihaplanma, dış gebelik riski, kronik pelvik ağrı, kısırlık ve nadiren de olsa Fitz Hugh Curtis sendromu.

Hamile kadınlardaki yan etkiler: Bel soğukluğu bakterisi hamile bir kadındaysa çok daha dikkatli olunmalı. Çünkü böyle bir durumda yan etkiler daha fazla ve ciddi oluyor. Örneğin düşük ve erken doğum riski bulunuyor. Erken doğum riskini önlemek için hamile kadınlara ilaç verilebilir ve hastane ortamında bakım sağlanabilir. Erken doğumun nedeniyse amniyotik sıvının normalden erken gelmeye başlaması. Erken doğum oluşması durumunda bebeğin gelişimi tamamlanmamış olduğu için bebekte de sağlık sorunları oluşması riski bulunuyor. Bel soğukluğunun sadece bebeğe değil anneye de yan etkileri var. Rahim duvarının iltihaplanması riski bunlardan biri.

Bebeklerdeki yan etkileri: Bu hastalığın bakterisini kapmış bir kadının hamile kalarak bebek doğurması mümkün. Bu durumda bebekte beklenmedik durumlarla karşılaşılabilir. Örneğin bel soğukluğu ile doğan bebeklerin birçoğunda göz nezlesiyle karşılaşılıyor. Kan dolaşımında iltihaplanma, eklemlerde oluşabilecek iltihaplı problemler, kafatası iltihaplanmaları, omurilik ve beyindeki sıvı ya da dokularda iltihaplanmalar da ciddi yan etkilerden bazıları.

Erkeklerde karşılaşılan yan etkiler: Bel soğukluğu erkeklerde epididimit, prostat bezi iltihaplanması, Mesane kanseri riski gibi ciddi yan etkilere yol açıyor.

Bel Soğukluğu Başka Nerelere Zarar Verir ?

Daha önce de söylediğimiz gibi tedavi edilmeyen bel soğukluğu büyük riskler taşıyor. Cinsel organlardan başka eklemlere, cilde, kana, hatta kalbe bile zarar verebiliyor. Yan etkileri içerisinde aşağıda belirtilen hastalıklar bulunuyor:

  • Yüksek ateş
  • Cilt enfeksiyonları
  • Kan zehirlenmesi
  • Eklem iltihapları yani Romatizma
  • Kalp kapakçıkları ve odacıklarında iltihaplanma
  • Beyin ve omurilik dokularında ve sıvılarında iltihaplanma