Bel Fıtığı ve Siyatik Ağrılarında Hangi İlaçlar Kullanılıyor ?

Bel ağrısı ve siyatik ağrıları tedavisinde doktorlar genellikle kas gevşetici ve ödem giderici ilaçlar vermektedir. Siyatik ağrıları Bel fıtığının siyatik sinirine basması sonucunda oluşan ve bacağa vuran bir ağrıdır. Ağrı kesiciler Siyatik Ağrılarını önemli ölçüde hafifletse de fıtığın sinire basması durumunu ne yazık ki çözmemektedir. Siyatik ağrısından tamamen kurtulmanın tek yolu siyatik sinirinin üstündeki bu baskıyı kaldırmaktır.

Rantudil Retard

Beyin ve sinir cerrahları ve ortopedistler genellikle bel ve siyatik ağrıları için Rantudil Retard (Asemetazin) adlı ilaçı verirler. Bu ilaç 10 kapsülden oluşmaktadır ve ödem giderici görevi vardır. Bu ilacı alan kişilerin yatarak dinlenmesi önerilir.  Asemetazin ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Asemetazin vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Asemetazin non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır. Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)* ilaç grubundan bir ilaç almak hayati tehlike yaratacak kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Asemetazin’ın kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Asemetazin’ı kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmamanız gereklidir.

Ibuprofen içeren (Aleve gibi), Minoset, Majezik, Muscoril gibi ilaçlar bel fıtığı ve siyatik ağrılarını hafifletmek için doktorunuz tarafından ayrıca da verilebilir. Bu ilaçların hiçbirini uzun süreli kullanmamak gereklidir.

Bazı doktorlar corticosteroid içeren ilaçları ağız yoluyla ya da iğneyle sinir köklerine enjekte etme yöntemini tercih edebilirler. Steroidler en güçlü ödem gidericilerdir fakat steroidin vücuda yan etkileri yukarıda bahsi geçen ilaçlara oranla çok daha fazladır.  Doktorlar arasında yapılan bir araştırmaya göre bir yılda corticosteroid enjeksiyonu 3’den fazla olmamalıdır.