Bel Fıtığı Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Bel fıtığı tedavisi için bir çok yöntem bulunmaktadır. En popüler yöntemler fizik tedavi ve cerrahi müdahale olsa da farklı yöntemlerle de iyileşebilen bir çok hasta vardır. Bel fıtığı siyatik sinirine baskı oluşturduğu zaman sinir hattı boyunca ağrı, güç kaybı, karıncalanma gibi semptomlar oluşur. Bazı hastalar ağrıların dayanılamayacak boyutta olduğunu söylerken bazıları da sanki hiç bel fıtığı yokmuş gibi davranabilir. Genellikle bel fıtığı hastalarının sadece %10’luk bir bölümünün ameliyat edilmesi uygun görülse de ülkemizde ameliyat etme hevesinde olan bir çok Doktor ne yazık ki bulabilirsiniz.

Bel Fıtığı Bitkisel Yöntemler İle Tedavi Edilebilir Mi?

Bel fıtığının iyileşmesi için doktorlar genellikle Rantudil diye bir ilaç vermektedir. Bu ilaçın ödem giderici etkileri vardır ve genellikle 10 gün boyunca kullanılır. Her ilaçta olduğu gibi yan etkilerinin olması yüzden uzun süreli kullanım için tavsiye edilmez. Bel fıtığının yarattığı ödemden kurtulmak için bitkisel bir tedavi uygulamak mantıklı olabilir ama bunun her zaman doğru bir sonuç vereceğini kimse garanti edemez.

Söğütgiller familyasından olan Ak söğüt ağacından yapılan bir şerbetin içildiği zaman vücudda aspirinde bulunan salisilik asit salgıladığı söylenmektedir. Salisilik asit sayesinde ağrı ve ödem azalabilir. Ayrıca Şeytan pencesi olarak bilinen bitkinin de ödem giderici olduğu bilinmektedir. Şeytan pencesi harpagosides adı verilen kimyasal maddeye sahip bir bitkidir. 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre Ak söğüt ve Şeytan Pençesi bitkilerinin bel fıtığı tedavisinde plasiboya göre biraz daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalara göre bel fıtığına iyi gelen bitkilerin sayısı azdır çünkü ödem gidermek dışında yapabildikleri fazla birşey yoktur. Sonuçta bel fıtığı hastalığını sadece ödeme indirgemek pek mümkün değildir. Örneğin disk ciddi anlamda kaymış ve sinire basmışsa diskin eski yerine gelmesi bitkisel bir tedavi ile mümkün olamaz. Cerrahi müdahale gerekir.

Popüler bu iki bitki dışında ayrıca Magnezyum ve B12 Vitamini içeren besinlerin tüketimi de sinir sistemine ve bel fıtığına yararlı geldiğini söylemekte yarar var. Bunlar genellikle eczanelerde tablet formlarında satılsa da besinlerin içinde de bulunmaktadır. Midye, balık, yengeç gibi deniz mahsüllerinde bolca B12 vitamini vardır. Ispanak, brokoli, muz, şeftali, brüksel lahanası gibi sebzelerde de bulunur.