Bekaret Kemeri Nedir ?

Avrupa’da eski çağdan beri özelikle Ortaçağ zamanında kıskanç erkekler savaşa giderken ya da uzun bir yolculuğa çıkarken eşlerinin başkası ile cinsel ilişkiye girmesini engellemek amacıyla bekaret kemeri denen bir aparat kullanmaktaydı.

Bekaret Kemeri Nedir ?

Metalden yapılma ve üzeri deri kaplamalı bu aparat kadınların beline takılır ve kadın cinsel organlarının faaliyetlerini engellemeyecek ancak cinsel ilişkiye de müsaade etmeyecek şekilde tek anahtarlı olarak metalden yapılırdı. Kilidi açacak olan tek anahtarı da erkekler yanında götürürdü. Erkek geri dönene kadar da kadın bu şekilde yaşamak zorunda kalırdı.

İlk Bekaret Kemeri Kullanımı

Kendi kendine cinsel tatminin yasak olduğu bazı toplumlarda da bekaret kemeri kullanılmaktaydı. Ayrıca bazı babaların da kızlarına bekaret kemeri taktıkları bilinmektedir. Ama tarihsel olarak M.Ö 800 yıllarında yaşayan efsane Asur kraliçesi Semiramis’in oğlunun ev kadınlarıyla cinsel ilişkiye girmesini engellemek için bu kadınlara bekaret kemeri taktırdığı bazı fantastik eserlerde yer almaktadır. Ancak bekaret kemeri hakkında en gerçekçi bilgi 1405 yılında Konrad Kyeser von Eichstatt Bellifortis tarafından yazılmış Latince bir el yazmasında yer almaktadır. Bu yazıda Floransalı kadınların sert demir pantolon giydiklerinden bahsedilmekte olup bekaret kemerinin bir de illüstrasyonu da mevcuttur. 1800’lü yıllarda yapılan kazılarda 16. yüzyıla ait bir kadın cesedinde deri kaplamalı bekaret kemeri bulunmuştur ve Paris’teki Musée de Clunya’da sergilenmiştir.

O zamanlarda at nalı gibi piyasa oluşturan bekaret kemerleri bazı uyanık ustaların da kafasını çalıştırmaya başladı. Bu ustalar bekaret kemerini yaparken anahtarın bir de kopyasını çıkarıyorlardı. Daha sonra isteyen kadınlara yüksek fiyattan satıyorlardı. Garibim kocası da iki müslüman keseceğim diye katılmış olduğu Haçlı Seferlerinde boynuna taktığı anahtara bakıp emin adımlarla savaşıyordu.

19. yüzyıla kadar süregelen bekaret kemeri kullanma alışkanlığı artık günümüzde kalmadı. Ancak cinsel içerikli ürünler satan mağazalarda halen satılmaktadır. Ayrıca sadece kadınlar için değil kıskanç kadınların tercihi olan erkekler için bekaret kemeri de mevcuttur. İşin acıklı tarafı birbirlerini bu kadar az güvenen insanların birlikte olması değil mi?