Bekaret hapı ne kadar riskli?

Cesaret hapı, tecavüz hapı derken sonunda bekaret hapı da yaptılar ama dikkat: ucunda felç olma riski var.

Yapay kızlık zarlarını araştırırken bir de ne göreyim? Yapay olanını geçtim, kızlık zarının hapını bile yapmışlar. İçiyorsun bekaret efekti veriyor. Cesaret hapını duymuştum ama bekaretin de bir hapı olabileceği kimin aklına gelirdi?

Taradığım onca haberden çıkan özet şu: Hollandalı bilimciler kızlık zarı tamiri için gelen hastaların yaşına başına çokluğuna bakıp şimdi hiç yoktan cerrahi müdahale yazıktır günahtır iyisi mi biz bunun bir hapını geliştirelim, ilişkiden yarım saat önce içince tıpkı kızlık zarının fiziksel temasla yırtılıp kanaması gibi küçük ölçekli bir kanama gerçekleşsin, demişler. Haber başlıklarına kalırsa bu hadiseler 2009’da Utrecht Üniversitesi’nde yaşanıyor. Utrecht Hollanda’da bir kent.  

Bu haberde hemen göze çarpmayan garip bir taraf var. Kişisel özgürlüklere ve liberal yaşam değerlerine en fazla inanan toplum olarak tanınan Hollanda’dan kızlık zarının anlam ve önemine ilişkin bir icat çıkması normal koşullarda olacak iş değil tabii. Ancak Hollanda’da sadece Hollandalıların yaşamadığını, dünyanın dört bir yanından buraya ekmek davası uğruna epeyce bir insan göçtüğünü hatırlayınca taşlar yerine oturuyor. Bekareti önemseyen kültürlerden gelen biri için böyle bir hap çok kullanışlı olabilir.

Bekaret hapı nasıl çalışıyor?

Bekaret hapı kanamaya yol açıyor demiştik. Peki bu nasıl oluyor? Vajina kılcal kan damarları ve sinir ağları yönünden son derece zengin bir organ.

Bekaret hapı yüzeye yakın kılcal damarları genişleterek kanamaya neden oluyor. Sakıncası tam da burada: Hapın içeriğindeki kimyasallar biz sadece vajina bölgesinde çalışacağız demiyorlar. Beyin damarlarına, göz damarlarına da etki edebilirler örneğin. Bekaret canıma mal olacak o zaman hap içeyim diyenlerin felç geçirme riski yüksek. Doktorlar durduk yere damarları patlatmanın sonu ölüme varabilir diye uyarıyorlar ama tabu deyince akan sular donup kalıyor ne yazık ki.

Bekaret hapı yerine başka çözüm var mı?

Bekaret büyük tabu. Özellikle aile, evlilik, sadakat gibi kavramların kültürlere özgü ayrıntılarla dolup taştığını göz önüne alınca, bilimsel olarak anlamlı olmasa da, muhtemel sorunları önlemek için tıbbi müdahale gerekebilir. Evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamış, bunu anlaşılabilir gerekçelerle saklamış birinin canını kurtaracaksa neden olmasın?

Bekaret hapı gibi yöntemler pek güven telkin etmiyor ama kızlık zarı tamirine yönelik güvenli müdahale yolları var. Flep kaldırma ve daraltma uygulamasıyla vajinanın sıkılaşması ve operasyon peşinden gerçekleşen ilişkide bekaret yitirircesine az miktarda kanaması mümkün. Bu operasyon gayet güvenli. Kısa da sürüyor. 

Flep kaldırmak nedir ki?

Kızlık zarının nerede olduğunu biliyoruz. Hedefimiz bu efekti verecek bir müdahale gerçekleştirmek. Ne yapıyoruz? Vajina girişinde doku parçalarını bir araya getiriyoruz. Hani flep nerede diye merak edebilirsiniz. Flep damarlar içeren doku parçası anlamına geliyor. Bitiştirilen bu parçalar ilişkide yırtılmalı, hafif ve kısıtlı bir kanama gerçekleşmeli. Bu da epey ustalık istiyor.

Doğal kızlık zarı yırtıldığında kanamayabilir. Ama flep yöntemi başka. Kanama garantisi var. Bir de avantaj: flep kaldırma operasyonuyla birlikte, aynı anda vajina estetiğine yönelik başka operasyonlar da yapılabilir. Sıkılaştırma buna örnek. Dudakların (labia) toparlanması da öyle.    

Flep kaldırma operasyonu geçirenlerin hastanede yatmasına gerek yok. Aynı gün evlerine gidebilirler ama birkaç gün istirahat etmeleri yararlı olur. Bu dönemde genital bölgenin özellikle sakin, kuru ve temiz kalmasına dikkat edilmeli. Kabızlıktan, peklikten kaçınmak kritik önemde. Doktorun önerdiği antibiyotikler aksatmadan kullanılmalı. Ağrı kesici de gerekebilir. Cerrahi müdahalenin küçüğü büyüğü olmaz. Azami dikkat şart.