BECOVITAL 100 ML SÜSPANSİYON

ATC: A11EA

BARKODU: 8699828570080

FİYATI: 3,09TL

ETKEN MADDE: Multivitamins, plain – mültivitamin

ÜRETİCİ: KOCAK FARMA

Vitamin kombinasyonu. Kontrendikasyon; hipervitaminoz.Kısıtlamalar Parenteral mültivitaminler sadece yatarak tedavilerde.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Bir ölçek (5 ml)’ de; B1 Vitamini 5 mg B2 Vitamini 2 mg Dekspantenol 3 mg B6 vitamini 2 mg Nikotinamid 20 mg Yardimci Maddeler: Seker, etanol, sodyum benzoat, limon aromasi, portakal aromasi, frenk üzümü aromasi, kavun aromasi, ahududu aromasi, grenadin aromasi içerir. FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI: Hücrelerin hayati metabolik fonksiyonlari için gerekli olan B grubu vitaminleri, karbonhidrat, yag ve protein metabolizmalarinin çesitli safhalarini düzenleyen ferment sistemlerinin esasini meydana getirir. Bilesiminde bulunan; B1 vitamini; nörolojik fonksiyonlar için esansiyeldir.

Karbonhidrat metabolizmasinda koenzim rolü oynar. B2 vitamini; çesitli oksidasyon ve redüksiyon reaksiyonlarinda ayrica dokularin normal gelisim ve fonksiyonunda rol oynar. Dekspantenol gastro-intestinal sistemde atoniyi önlemede yararlidir. B6 vitamini; protein metabolizmasinda amino asit dekarboksilasyonunda rol oynar. Sinir sistemi ve adalelerin normal islev görmesini saglar.

Nikotinamid; lipid metabolizmasi doku respirasyonu ve glikojenolizis için gereklidir. ENDIKASYONLARI: Becovital Surup terkibinde yer alan vitaminlerin eksikliginde veya bu maddelere vücut ihtiyacinin arttigi durumlarda kullanilmalidir. KONTRENDIKASYONLARI: Bilesimindeki bulunan herhangi bir maddeye karsi asiri duyarli olan hastalarda kullanilmamalidir.

UYARILAR

Becovital surup formülündeki B2 vitamininden dolayi idrari sariya boyayabilir. ILAÇ ETKILESIMLERI VE DIGER ETKILESIMLER: Piridoksin levodopanin periferal metabolizmasini artirarak antiparkinson etkisini azaltir.

Levodopa ve carbidopa birlesimi kullanildiginda, piridoksinin bu etkisi görülmemektedir. Bu yüzden tek basina levodopa preparati kullanan parkinson hastalari günlük 5 mg piridoksin’den daha fazlasini kullanmamalidirlar. Nikotinamid, gangilyonu bloke eder ilaçlarin hipotansif etkisini artirir. Dekspantenol, parasempatomimetik ilaçlarla birlikte alinmamalidir. Bu grup ilaçlar, dekspantenol ile en az 12 saat aralikla kullanilabilir.

B1 vitamini nöromüsküler bloke edici ajanlarin etkisini artirabilir. Laboratuar Etkilesimleri: Piridoksin ürobilinojen spot testinin yalanci-pozitif sonucu vermesine neden olabilir. Nikotinamid ve B2 vitamini spektrofotometrik ve flurometrik idrar analizlerinin sonucunu etkileyebilir. Ayrica nikotinamid idrarda glukoz testinde kullanilan Benedict reaktifiyle yalanci-pozitif reaksiyona neden olabilir. B1 vitamini ürik asit ve ürobilinojen için yapilan spot testlerinde yalanci-pozitif sonucu çikmasina yol açabilir.

Yüksek dozlarda alinan B1 vitamini spektrofotometrik olarak ölçülen serum teofilin konsantrasyonunu etkileyebilir. YAN ETKILER/ADVERS ETKILER: Ilacin bilesimindeki vitaminlerin normal dozlarda yan etki veya toksik etkisi yoktur. Ancak yüksek dozlarda alindiklari takdirde nadiren bas agrisi, bulanti, diare ve prurit gibi etkiler görülebilir. “BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ.” KULLANIM SEKLI VE DOZU: Doktor tarafindan baska sekilde tavsiye edilmedigi takdirde; Yetiskinlerde: Profilaksi olarak günde 2-3 ölçek Terapötik olarak günde 2-3 kez 2’ser ölçek Çocuklarda: Günde 2-3 ölçek Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda: Günde 2-3 kez yarim ölçek.

B-Kompleksi vitaminlerine ait eksikligin önlenmesinde: Günde 3-4 kez 2’ser ölçek. SAKLAMA SARTLARI: 25oC’ nin altindaki oda sicakliginda, çocuklarin ulasamayacaklari yerlerde ve ambalajinda muhafaza ediniz. TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ MUHTEVASI: Becovital Surup 100 ml’ lik cam siselerde. RUHSAT SAHIBI VE ADRESI: Koçak Farma Ilaç ve Kimya Sanayi A.S. Baglarbasi, Gazi Cad. No: 64-66 Üsküdar/ISTANBUL 0.216 4925708 0.216 3347888 RUHSAT TARIHI VE NO: 12.12. 1997 – 185/43 IMAL YERI: KOÇAK ILAÇ SANAYI A.S. Organize Sanayi Bölgesi Çerkezköy/TEKIRDAG 0.282.7581112 Reçetesiz satilir.