Bebeklerde düşük kas tonusu ve B6 vitamini

Düşük kas tonusu – tıbbi ismiyle hipotoni – bebeklerde çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Düşük kas tonusu olan bebeklerin kas dokusu, diğer bebeklere kıyasla “gevşektir”. Beyin felci gibi nörolojik rahatsızlıklar ya da kas gelişim bozukluğu  gibi genetik hastalıklar bebeklerde düşük kas tonusuna sebep olabilir. Prematüre (erken) doğan bebeklerin de “gevşek” kas dokusuna sahip olması daha muhtemeldir. Yüksek dozda B6 vitamini kullanımı da hipotoniye ve solunum bozukluklarına sebep olabilir. Eğer bebeğinizde hipotoni olduğundan şüpheleniyorsanız, en kısa zamanda bir sağlık merkenize başvurmanız gereklidir. 

B6 Desteği

Bebeklere B6 vitamin desteği uygulanması sıklıkla görülen bir durumdur. KellyMom sitesinin sahibi Kelly Bonyata’nın tavsiyesine göre, annede B6 eksikliği olması durumunda; B6 vitamin desteğinin emzirilen bebeğe değil anneye uygulanması daha doğru olacaktır. MayoClinic.com uzmanlarına göre, bebek emziren annelerin tavsiye edilen günlük miktarlarda B6 desteği almasındaysa herhangi bir sakınca yoktur.  Fakat, yüksek dozda kullanımı annenin süt miktarını azaltabilir. Genelde raflarda bulabileceğiniz B6 vitamin destek maddeleri, yeterli miktarda günlük desteği içermektedir. 

Etkileri

B6 vitamini eksikliği, çevresel sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıklara, uyuşma, kaşıntı ve karıncalanmalara sebep olabilir. Ayrıca, B6 vitamini eksikliği özellikle bebeklerde nöbetlere sebep olabilir. Cilt problemlerinin de bir kısmı B6 eksikliği kaynaklıdır. B6 vitamini, yüksek dozlarda kullanıldığında da çevresel sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıklara ve koordinasyon problemlerine sebep olabilir. Bebeklerdeyse, halsizlik, düşük kas tonusu ve solunum bozukluklarına yol açabilir.   

Belirtiler

Hipotoni rahatsızlığı olan bir bebek hareketsiz ve halsiz olacaktır. Kurbağa bacağı pozisyonu olarak bilinen pozisyonda, bacaklarını yanlara uzatarak, uyumayı tercih edecektir. Ağlamaları zayıf, nesneleri kavrayışı yetersiz olacaktır. Hipotoni rahatsızlığı olan bebekler beslenme sorunları da yaşayabilir ve kafasını dik tutmak, oturmak ve emeklemek gibi gelişmeleri de gerçekleştiremeyebilir.

Tedavi ve Önlemler

Yüksek dozda B6 vitamini kullanımının olumsuz etkileri genellikle vitamin alımı durdurularak tersine döndürülebilir. Bebekler için “günlük tavsiye edilen” B6 vitamini miktarı kesin olmasa da, uzmanlar 6 aydan ufak bebekler için 0.1 miligramın, 7 – 12 ay arasındaki bebekler içinse 0.3 miligramın yeterli bir miktar olduğunu öngörmektedir.