Bebekler İçin Vitamin ve Mineraller Nelerdir ?

Bebekler hem sağlıklarını korumak hem de gelişimlerini tamamlamak için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Çoğu bebek, yeterli miktarda mineral ve vitamini yemek, anne sütü veya bebek mamaları aracılığıyla alır. Bebekte vitamin veye mineral eksikliği teşhis edildiyse,  Poly-Vi-Sol ve Tri-Vi-Sol besin takviyeleri kullanılabilir. Bu iki ürünü bebeğinize vermeden önce bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda vardır. 

D vitamini

Bebeklerde D vitamini eksikliği, kemikleri yumuşatarak şekil bozuklukları oluşturan raşitizm hastalığına sebep olabilir. Bebek formülleri yeteri kadar D vitamini ile güçlendirilmiştir. Günde en az 481 gramlık bebek maması tüketen bir çocuğun ekstra D vitaminine ihtiyacı yoktur. Ancak Amerikan Pediyatri Akademisi raporlarından birine göre anne sütü, bebekler için yeteri kadar D vitamini taşımamaktadır. Bu eksikliği gidermenin bir yolu bebekleri güneş ışığına maruz bırakmaktır. Ancak sıklıkla kullanılan güneş sütleri, bebeğinizin D vitaminini gerektiği kadar sentezlemesine yetecek güneş ışığı almasını engellemektedir. Akademi, anne sütüyle beslenen bebeklerin ilk günlerde günlük 400 uluslararası ünite (UI) D vitamini almasını önermektedir. 

Demir

Demir Eksikliği kansızlığa sebep olur. Anemi olarak da bilinen kansızlık, öğrenme zorluklarına ve davranış sorunlarına neden olur. Çoğu bebek maması demir açısından güçlendirilmiş değildir. Genelde anne sütü, demir eksikliğine sebep olamayacak kadar yeterli miktarda demir içermektedir. Prematüre bebekler, genellikle demir takviyelerine ihtiyaç duyarlar. Hem Tri-Vi-Sol’ü hem Poly-Vi-Sol’ü demirli veya demirsiz olarak alabilirsiniz. İki üründe de 10mg temel demir bulunur.

 

Tri-Vi-Sol

Tri-Vi-Sol özellikle anne sütü içen yenidoğanlar ve bebekler için formülleştirilmiştir. Tri-Vi-Sol sadece A, C ve D vitaminleri içeren bir multivitamin takviyesidir. İkinci bir opsiyon da demir içeren Tri-Vi-Sol’lerdir. Üretici firma Enfamil’e göre, iki Tri-Vi-Sol ürünü de A, C ve D vitaminleri günlük ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılar. Demir içerikli olanı ise günlük demir ihtiyacının yüzde 67’sini karşılar. D vitamini güçlü kemik ve dişler için oldukça önemlidir. A vitaminiyse göz ve cilt sağlığı için önemlidir. C vitamini de bağ – doku gelişimine katkıda bulunur.

 

Poly-Vi-Sol

Poly-Vi-Sol de bebekler ve küçük çocuklar için üretilmiştir. Eksik vitamin ve minerallerin desteklenmesine yardımcı olur. Büyürken ve katı besin ile beslenmeye geçerken besin takviyesi sağlamak için formüle edilmiştir. Enfamil’e göre Poly-Vi-Sol dokuz vitamin ve mineral içermektedir. Şirkete göre,  A, C, D, E, B-6 vitaminlerinin ve tiamin, riboflavin ve niasin ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılar. Demirli formülüyse günlük demir ihtiyacının yüzde 67’sini karşılar.