Bebeğin gelişimini hızlandıran oyunlar neler?

Yavru aslanların oynamasını görmüşsünüzdür. İşte o oyunlar avlanmanın antrenmanı. İşler insanlarda da çok farklı değil. Bebeklik çağında oynanan oyunlar ileriki dönemlerde kullanacağı yeteneklerin gelişmesinde faydalı. Aynı zamanda sizinle arasındaki ilişkiyi güçlendirmenin bir yolu. 

Bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlara bakalım:

Bebeğin gelişimini hızlandıran ce-e oyunu

Bu oyunu herkes bilir. Ancak çocukların neden bu oyunu sevdiği çok insan bilmez. Özellikle 9 aydan küçük bebeklerin hafızaları henüz tam olarak gelişemez. Bu nedenle görmedikleri şeylerin var olduğunu hatırlamazlar. Yani sizi görmedikleri anlarda onlar için yoksunuzdur. Bu biraz kalp kırıcı ancak üzülmeyin. Bakın sizi gördüklerinde nasıl da gülücükler atıyor. 

Bu oyunu özellikle bez değiştirirken oynayabilirsiniz. Bebek bezini bebeğinizin yüzüne tutun ve ardından onu şaşırtın. Bunu tabi ki temiz bezle yapın. Yoksa hiç istemediğiniz kazalar yaşanabilir.

Bebeğin gelişimini hızlandırmak için onu taklit edin

Bebekleri eğlendirmek kolay. Aynı zamanda dünyanın en güzel işi.  Onlarla geçirdiğiniz zaman hem onlara hem de size iyi gelir. Tüm sıkıntınızdan stresinizden kurtulursunuz. İşte bu oyun yöntemlerinden biri de onları taklit etmek. İnanın bu çok hoşuna gidecek. 

Bu oyun özellikle 10 aydan büyük bebeklerle çok eğlenceli olabilir. Bebeğinizle karşılıklı oturun ve onu taklit edin. Bu şekilde hem konuşma hem de kas becerisini arttırmaya yardımcı olursunuz. Ayrıca çok da eğlenirsiniz.

Bebeğin gelişimini hızlandırmak için çeşit çeşit kumaşlar kullanın

Bu biraz sinsi bir oyun. Sizin çok rolünüz yok. Daha çok gözlemliyorsunuz. Nasıl mı oluyor? Bebeğinize kadife, ipek, buldan gibi farklı dokularda kumaşlar verin ve arkanıza yaslanın. Kumaşlara olan dikkatine inanamayacaksınız. 

Bu oyunun kas gelişimine de faydası var. Çünkü kumaşları sallayarak kol, sırt ve boyun kaslarını çalıştırıyorlar. Bu şekilde kas gelişimleri artıyor. 

Bu oyun onu en azından 10 – 15 dakika oyalar. Ancak bu oyunu oynamak için bebeğinizin 10 aydan büyük olması gerekebilir.

Bebeğin gelişimini hızlandırmak için dans edin

Tüm bebekler kendilerini güvende hissetmek ister. Bu nedenle çevresinde yakın ilişki kurduğu insanlarla temasa geçmeye çalışır. Bu onu rahatlatır ve stresten uzaklaştırır. Stresten uzak bebek hem daha mutlu olur hem de daha iyi gelişir. Örneğin bebeğiniz huzursuz veya mutsuzken onunla yavaş yavaş dans etmeniz sakinleşmesine yardımcı olabilir.  

Bu açıdan baktığımızda dans etmek çocuklarla yapılabilecek en güzel aktivitelerden. Çünkü hem bebeğiniz neşeliyken hem de huzursuzken oynanabiliyor.

Bebeğin gelişimini hızlandırmak için topla oynayın

Bebeğinizin yakalama ve atma yetileri geliştiğinde topla oynama zamanı da gelmiş demektir. Bunun için ufak, renkli ve yumuşak bir top bulun. Bebeğinizle karşılıklı oturun ve topu yerden birbirinize yuvarlayın. Bu hem onun kaslarını güçlendirir hem de reflekslerini geliştirir. 

Bebeğin gelişimini hızlandırmak için tekerlemeler söyleyin

Bebekler bildikleri sesleri ve sözcükleri duymaktan hoşlanır. Bu nedenle tekerlemeler çok hoşlarına gider.  Özellikle banyo yaparken, arabada bir yere giderken, kucağınızda otururken oynayabileceğiniz bu tekerleme oyunları bebeğinizin dil gelişimini ve konuşma yetisini arttırmada en etkili oyunlardan biri haline gelir. 

Nerde senin burnun? 

Bebeğinizin hem dil gelişimini arttırmak hem de onu güldürmek istiyorsanız sizin yönteminiz bu. 

Bunun için bebeğinize ritimli bir şekilde “Nerde senin burnun?” diye sorun. Bu sırada nazikçe burnuna dokunun. Bir süre geçtikten sonra bunu gözün, kulağın şeklinde çeşitlendirin. 

Bu oyun hem dil gelişimini arttırır hem de bebeğinizin vücudunu tanımasına yardımcı olur. Aynı zamanda sizinle yakınlığı artar.