Bebeğimin cildi için ne kullansam?

Temizleyici mendiller, şampuanlar, losyonlar… Bebek cildine yönelik sayısız ürün var. Bebeğimin cildi için ne kullansam diyorsanız en sağlıklı ürün tavsiyelerimize göz atın. 

Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas. Cilt bakımı için kullanacağınız ürünlerin seçimi kritik önemde. Bağışıklık sisteminin de yeni yeni geliştiğini düşününce konuyu ciddiye almak gerektiği ortada. 

Bebeklerin cilt bakımı ürünleri

En yumuşak, en hassas temizleyicileri ve losyonları kullanmak istemeniz normal. Ama yine de cilt kuruması, egzama, pişik yeni doğan bebeğinizde en çok karşılaşacağınız sorunlardan.

Nasıl ürünler kullansam, onun tenine hangi kremler uyar, hangi şampuan zarar vermez diye düşünüyor olabilirsiniz. Temel kural basit: Boyalı, parfümlü olmayacak. 

Bebek doğmadan alışverişe çıkmaya hazırlanıyorsanız birkaç önerimiz var:

Etiketleri dikkatli okuyun: Boya, parfüm ya da kimyasal içeren ürünler bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir.

Bebek için en iyisi doğal cilt ürünleri: Ailenizde astım ya da alerji sorunları varsa bebekte de olabilir. Doğal ürünlerden şaşmayın.

‘Hipoalerjenik’ etiketi yanıltabilir: Bu ibare ürünün alerjik ciltlere zararı olmadığını gösterir. Ama ürünün cilt için diğerlerinden daha hassas olduğunu göstermez.

Ftalat ve paraben içeren cilt ürünleri almayın: Büyüklere bile zararlı olan bu maddeler yenidoğan bebeklerin ciltleri için de elbette zararlı.

Bebek bakım ürünleri

Doğacak bebeğiniz için hazırlıklar devam ediyor. Şimdi odasını düzenliyorsunuz ya da kendi odanızda ona bir köşe ayırıyorsunuz. İki şekilde de o doğmadan kullanacağı cilt ürünlerini ayarlamak, kolay ulaşılabilir bir yere istiflemek lazım. Bebek sabunları, temizleme jelleri, şampuanlar bebek teninin hassasiyetini gözözüne alarak üretiliyor ama nereye kadar? Bebeğin cildini düzenli olarak kontrol edin. Kuruluk problemi görürseniz derhal önlemini alın.

Bebek losyonu. Bebeğinizin cildini yumuşatır. Yenidoğanlarda aşırıya kaçmamak önemli. 

Vazelin. Hassas bebek cildini korumada etkili. Pişiğe de iyi geliyor. 

Pişik merhemi. Pişik olmadan sürerseniz daha yararlı, çünkü pişiği önlüyor. Olmuşsa da iyileşmesini kolaylaştırıyor.

Egzama için kortizonlu krem. Egzama bebeklerde yaygın sorunlardan. Bu kremler ciltteki kızarıklık ve tahrişi yok ediyor. Reçetesiz aldığınız ürünler işe yaramadıysa bebeğinizi doktora götürmelisiniz. 

Bebek yağı. Bu klasik ürün bebeklerin cildine hafifçe masaj yaparak uygulanmalı. Ama nemlendirici olarak kullanılmamalı. Çünkü cilt yağı çok fazla emmiyor.

Bebek giysilerine deterjan. “Bu da mı özel olacak?” demeyin. Evet, öyle olacak. Bebeğinizin teni dünyanın en hassas teni. Giysilere sinen azıcık deterjan kalıntısı bile onu rahatsız edebilir. Bebek deterjanı boyasız ve parfümsüz olmalı.

Pudra kullanmayın. İşe yaradığını biliyoruz ama yanlışlıkla bebeklerin ciğerlerine kaçabilir. Akciğer sorunlarına yol açabilir. İlla kullanacağım diyorsanız mısır nişastalı olanı kullanın. Doğrusu onlarca cilt ürünü varken bu devirde pudraya pek de ihtiyaç kalmadığını ekleyelim.