Bayanlarda Kasık Fıtığı Nasıl Olur ?

Karın duvarında kasık bölgesinde yer alan açıklıktan meydana gelen kasık fıtığı bayanlarda daha az rastlanılan bir durum olarak bilinmektedir. Kasık fıtığı ben de var mı diye merak ediyorsanız kasık bölgesinde bulunan şişlik ya da kitle şeklinde ortaya çıktığını asla unutmamanız önerilmektedir. Kasık fıtıkları ıkınma, öksürme ve kasık bölgesini zorlayıcı spor aktivitelerinde bulunma sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Kadın sırt üstü yattığı zaman kaybolmaktadır. Kadınların kasık bölgesinde görülen fıtıklar genel itibari ile sırt üstü yatıldığında kaybolmaktadır. Kadınlardaki kasık bölgesindeki fıtıklarla karşılaşılması durumlarında ağrı ve bölgesel hassasiyet oluşabilmektedir. Fıtıklar küçüktür ve kolay hissedilmeyebilir. Kadınların kasık fıtığı muayeneleri radyolojik muayenelerle ortaya çıkabilmektedir.  Fıtığın geçtiği kanal zorlanırsa daha çok şişkinlik durumları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Hastada belirtiler varsa ve ağrı- hassasiyet durumları ciddi ise doktora hemen başvurulması gerekmektedir. Fıtık karın içine dönmüyorsa fıtık büyümesi ya da bağırsak düğümlenmesi komplikasyonları görülebilmektedir. Eğer bu komplikasyonlar oluşmuşsa zaten doktorunuz kısa sürede mutlaka ameliyat olmanız gerektiği bilgisini sizlere vermektedir.

Kadınlarda görülen fıtık düğümlenmelerinde genel itibari ile erkeklerde görülen fıtığa göre düğümlenme daha çok gerçekleşebilmektedir. Kasık fıtığı genel olarak sırt üstü yattığınızda kaybolduğu için fark etmeniz zaman alabilmektedir. Bağırsak boğulması durumları son derece tehlike arz ettiği için sizin acil operasyona girmenize bile sebep olabilmektedir. Boğulan fıtık fark edilemezse şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, Kabızlık gibi durumlar oluşabileceği gibi hastanın kan değerlerinde de bozulma meydana gelebilmektedir. Kasık fıtıkları el ile muayene edildiği zaman anlaşılabilmektedir. Eğer hasta kilolu ise ve Doktor emin olmak isterse fıtık olup olmadığını anlamak için ultrasonografi ile kasık kanalına bakabilmektedir. Nadir de olsa MR incelemesinden de yararlanılmaktadır. Aslında birey fıtığı olup olmadığını kendisi de anlar. Öksürdüğü zaman elini kasığında gezdirdiği zaman organlarının hareket ettiğini fark ederse kasık fıtığı var demektir. Ayakta dururken de şişliği rahatlıkla fark edebilirsiniz.

 Kasık fıtıkları direk, indirek ya da femoral kasık fıtıkları olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Yama ile onarım yönteminden yararlanarak her fıtık şeklinde iyileşme gerçekleştirilebilmektedir. İndirek fıtıklar kasık kanalının sonradan ya da kendiliğinden açılması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Adele yırtıklarından dışarı çıkan fıtıklar ise direk kasık fıtıkları olarak bilinir. Sporcular ve ileri yaşlardaki bireylerde bu fıtıklar görülebilmektedir. Femoral fıtıklar diğer fıtıklardan yaklaşık 2 cm daha aşağıdadır. Açık ya da kapalı yöntemlerden yararlanarak tedavi edilebilmektedirler. Kadınlarda genel itibari ile kapalı yöntemlerle onarım önerilmektedir. Hangi fıtık çeşidine sahip olursanız olun kapalı yöntemle onarım gerçekleşmesi durumunda diğer fıtık çeşitlerinin ortaya çıkmasına adeta engel olunmaktadır. Kadınlarda en sık indirek fıtıklarla karşılaşılmaktadır. 

Bayanlarda Kasık Fıtığı Çeşitleri

Kasık kanalının kendisi olan bu fıtık çeşidi çocuklarda ve gençlerde sık görülen bir fıtık çeşidi olarak bilinmektedir. Adale yırtılması ile ortaya çıkan direk kasık fıtıkları aşırı fiziki zorlanma, ani kilo verme, ıkınma, kronik öksürük, adale zafiyeti şeklinde seyredebilmektedir. Erken dönemde ağrılı olarak görülen kasık fıtığı zamanla şişerek büyüyebilir. Kramp şeklinde ağrılı durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Şişkinlik artışı durumlarında ameliyat çok riskli bir hal alabilmektedir. Tedavisi olan bu hastalık belirtilerinin bir ya da birkaçını hissetmeye başladığınız an hemen doktora başvurarak tedavi yöntemlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. İhmal etmeniz durumunda daha farklı riskli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kasık bölgenizde ağrı varsa ya da şişlik hissediyorsanız kasık fıtığı olabileceği aklınıza gelerek kontrolden geçmeli ve emin olmalısınız.