Başparmak tendiniti ve Glucosamine Kullanımı

Tendinit, ağrı, tendon iltihabı ve şişme ve kemiklere kasları bağlayan bağların lastikleşmesi ile karakterize edillir.Herhangi bir tendonu etkileyebilir, ancak yaygın olarak omuzları, parmakları, uylukları, topuk arkalarını arka topukları, etkiler ve etkilenen tendonun haddinden fazla kullanılması nedeniyle oluşur. Bazı durumlarda fiziksel tedavi gerekmesine rağmen, tendonu dinlendirmek ve reçetesiz ağrı kesiciler almak genellikle semptomları hafifletmek için yeterlidir. Glucosamine genelde Artrit için bir tedavi yöntemidir, ama tendiniti hafifletmeye yardımcı olduğuna dair az kanıt bulunmaktadır. Başparmak tendiniti tedavisi için glucosamine kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Özellikleri ve Kullanımı 

Eklemlerde kıkırdak ve süngerimsi kıkırdak yastık oluşumunda önemli bir rol oynayan Glucosamine vücudunuz tarafından doğal olarak üretilir. Maryland Medical Center Üniversitesine göre, kondroitin sülfat ile kombinasyon halinde bulunan Glucosamine, genellikle osteoartrit gibi eklem hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır; aynı zamanda anti-inflamatuar etkileri olabilir ve bazen Crohn Hastalığının ve temporomandibular eklem bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır.

Başparmak tendiniti

Uygulama

Glucosamine eczaneler ve sağlık gıda depolarında,genellikle kondroitin veya iz mineral manganez birlikte, tabletler, kapsüller ve toz olarak mevcuttur. Bununla birlikte Maryland Medical Center Üniversitesi, günlük önerilenden daha fazla tüketimini engellemek için, manganez içermeyen  takviye seçilmesini önermektedir. Glucosamine başparmak tendiniti için kanıtlanmış bir tedavi olmadığından, bu kullanım için önerilen bir doz bulunmamaktadır.

Bilimsel Kanıt

Klinik çalışmalar, Glucosamine tendinit için bir tedavi olarak değerlendirmezler, bu yüzden Glucosamine alınmasının faydalı olup olmadığı belirsizdir. Bununla birlikte, 2010 Kasım ayında yayınlanan hayvan araştırması olan “Bağ Dokusu Araştırması” sonuçları, Glucosamine’in HCl-kondroitin sülfat ve sodyum hyaluronat ile kombinasyon halinde uygulanmasını, dişi Yeni Zelanda tavşanında, cerrahi sonrası  tendon yırtılmasının iyileşmesinde yardımcı olduğunu göstermektedir.

Güvenlik İle İlgili Hususlar

Maryland Medical Center Üniversitesi, Glucosamine’in büyük olasılıkla güvenli olduğuna fakat mide rahatsızlığı, hazımsızlık, şişkinlik ve ishal gibi hafif yan etkilere neden olabileceğine dikkat çeker. Ancak, takviyeyi yiyeceklerle birlikte alarak, bu etkileri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Glucosamine diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir, örneğin, insülinin daha az etkili çalışmasına neden olabilir. Başparmak tendinitini tedavi etmek için, Glucosamine dahil olmak üzere, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışınız. Hamile veya emzirme döneminde iseniz Glucosamine takviyesi almayınız.