Basit Bir Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoksifikasyon, vücuttan zararlı maddelerin atılması anlamına gelmektedir. Vücutta biriken bu zararlı maddeler, tükettiğimiz gıdalardan ve içinde yaşadığımız çevreden gelmektedirler. Doğal Tıp Doktoru Patricia Fitzgerald, vücudumuzun zararlı maddeleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış olmasına rağmen, genellikle karşılaştığımız toksin madde yükünün, vücudumuzun kendi kendine bunları temizleyebilmesi için çok fazla olduğunu belirtir.

Daha yoğun bir detoksifikasyon dönemi vücuttaki sistemlerin optimum seviyede çalışabilmesi için yardımcı olabilir. Ancak, uzun süre aç kalarak veya tek tip gıda tüketerek yapılan ve sonunda büyük sonuçlar vaat eden detoks diyetlerine karşı dikkatli olun. New York’ taki Eleven Eleven Sağlıklı Yaşam Merkezi Yöneticisi olan Dr. Frank Lipman, makul bir detoks programının, vücudunuzu toksinlerden arındırırken aynı zamanda vücudun sistemlerinin daha etkin çalışabilmesi için gerekli besin maddelerini sağlayan bir program olduğunu belirtir.

Toksin Kaynakları

Wisconsin Üniversitesi Aile Hekimliği Bütünleyici Tıp Bölümünün belirttiğine göre, toksin maddeler hemen hemen kaçınılmazdır ve beklenmeyen kaynaklardan gelirler. Standart bir Amerikan beslenme tarzında, yüksek fruktozlu mısır şurubu, koruyucu maddeler, kafein ve alkol gibi kimyasallar ve vücuttaki besinlerin etkisini azaltan diğer maddeleri içerir. Aynı zamanda vücudumuzun doğal metabolik süreci de azot, karbon dioksit ve safra şeklinde toksinler oluşturmaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar, ağır metaller, sanayi ürünleri ve yaygın alerjenler de vücudumuzdaki toksin yükünü artırırlar. Fitzgerald’a göre, yapılan çalışmalar, vücutta biriken bu toksinlerin, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Detoks Diyeti Planı

Basit bir detoks diyeti planı, vücuda zararlı toksinlerin ve irrite edici maddelerin girmesini engellenmesinin yanı sıra, vücudun doğal fonksiyonlarını destekleyen sağlıklı gıdaların artırılmasını sağlar. Wisconsin Üniversitesi Aile Hekimliği Bütünleyici Tıp Bölümü beslenmenizden et, rafine şeker, yapay tatlandırıcılar, kafein, tütün, buğday, yumurta ve süt ürünleri gibi gıdaları çıkarmanızı tavsiye etmektedir. Bu süreci kolaylaştırmak için detoks sürecinden önce bu tür, detoks için yasak gıdaları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Mutfağınızı taze ve mevsimlik ürünler ile doldurun, böylece kolay bir şekilde sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Eğer mevsimlik taze gıdaları temin edemiyorsanız bunun yerine dondurulmuş veya kurutulmuş gıdalar kullanabilirsiniz. Dr. Alejandro Junger, genellikle koruyucu madde ve diğer katkı maddelerini içeren konserve meyve ve sebzelerden kaçınmanız konusunda uyarmaktadır.

Süreç

Detoks diyeti birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Wisconsin Üniversitesi Aile Hekimliği Bütünleyici Tıp Bölümü yedi günlük bir program tavsiye eder. Eğer bunu uygulamak sizin için zor ise detoks diyetini mümkün olduğu kadar çok gün uygulamaya çalışın. Junger’in temizlik programı 3 haftadan oluşur, ancak Dr. Junger birçok hastasının daha kısa sürelerle başladığını ve sonunda 3 haftalık programı tamamladıklarını belirtmiştir. Eğer programı başarı ile tamamlayamıyorsanız, diyeti uygularken karşılaştığınız zorlukları bir yere not edin, birkaç ay sonra deneyeceğiniz başka bir detoks girişimini kolaylaştırmak için, sizi zorlayan unsurlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Yan Etkileri

Detoks programları sırasında bazı olumsuz tepkiler yaygındır. Wisconsin Üniversitesi Aile Hekimliği Bütünleyici Tıp Bölümü bu olumsuz yan etkilerin, diyetin etkileri olmaktan ziyade, vücudun, biriken zararlı maddelerin serbest kalmalarının sonucu verdiği tepkiler olarak ortaya çıktığını belirtir. Dr. Junger, şeker, kafein ve bazı gıdaların alınmadığında, yoksunluk etkileri deneyimi yaşanabileceğini belirtir. Bu durumlarda baş ağrısı, vücut ağrıları, sindirim problemleri, halsizlik, yorgunluk ve ruh hali değişiklikler yaşanabilmektedir. Dr. Junger, bu etkiler yaşandığında, detoksun başarılı olduğunu ve doğru etki gösterdiğini ve bundan sonraki adımda yaşanmayacağını bilerek devam etmeye gayret etmenin çok önemli olduğunun altını çizer. Fakat eğer yan etkiler çok şiddetli ise, planın değiştirilmesi gerekebilir.

Sağlıklı Yöntemler

Detoksifikasyon ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için Dr. Junger beslenme değişikliklerine ek olarak, başka bir takım uygulamalar önermektedir. Detoks diyeti sırasında aynı zamanda düzenli olarak egzersiz, Meditasyon ve masaj gibi yöntemleri uygulamaya çalışmanızı tavsiye eder. Ayrıca eğer mümkünse sauna ve koloniks (kalınbağırsağın boşaltılması) önermektedir. Program sonucunda değişiklikleri daha iyi görebilmek için fotoğraflarla birlikte bir günlük tutabilirsiniz.