Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Baş ağrısı baş ve boyunda hissedilen bir ağrı tipidir. Vücutta genellikle en fazla ağrı hissedilen yerler buralardır. Baş ağrılarının birden fazla nedeni vardır ve ağrı tipleri medikal olarak sınıflandırılmaya çalışılır. Çok fazla insan farklı tipte baş ağrısı çektiği için ve tedavinin her zaman kolaylıkla yapılamadığından dolayı sağlık dünyası yeni bir sınıflandırma sistemi yaratmayı hedeflemektedir.

Genellikle Baş Ağrıları 3 Kategoriye Ayrılır:

  1. Birincil baş ağrısı,
  2. İkincil baş ağrısı,
  3. Cranialis Nevralji, yüz ağrısı ve diğer tipte ağrılar.

Birincil (Öncelikli) Baş Ağrıları Nelerdir?

Migren, Stres ve küme ağrıları birincil baş ağrıları olarak sınıflandırılır. Stresten ötürü oluşan ağrılar insanların yaklaşık %90’da görülmektedir. Bu ağrılar kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Migren ağrıları ise stresten sonra rastlanan en sık baş ağrısı tipidir. Genelde popülasyonun %12-%15’i bu ağrıları çekmektedir. Migren ağrıları hem yetişkin hem de gelişmekte olan çocuklarda görülmektedir. Ergenlikten önce kızlar ve erkekler eşit oranda migren ağrıları çekerken, ergenlik sonrası bu oran bayanların %18’de, erkeklerin ise %6’sında görülür. Küme baş ağrısı ise çok nadir rastlanan ve popülasyonun %0.1’inde görülen bir ağrı türüdür. Erkekleri ve kadınları genellikle yirmili yaşlarda etkiler.

Birincil tipteki baş ağrıları insan hayatını olumsuz etkiler. Bazı kişiler bu ağrılardan rahatlıkla kurtulabilirken, bazıları ne yazık ki bu kadar şanslı olmayabilir. Bu tür ağrılar hayati tehlike arz etmese de mimik felç veya beyin içinde bir kanamadan da kaynaklanıyor olabilir.

Beyin Tümörü MR

Beyin Tümörü MR

İkincil Baş Ağrıları Nelerdir ?

İkincil baş ağrıları boyun ve başla ilgili yapısal bir sorundan kaynaklanan ağrılardır. Beyin içinde kanama, tümör, Menenjit ve beyin iltihabı nedenler arasındadır.

 

Yüz Ağrısı ve Diğer Tipde Baş Ağrıları Nelerdir ?

Cranialis Nevralji kafa ve boyun içinden geçen sinirlerin zedelenmesi sonucunda oluşmaktadır.  Yüz ağrısı ise yüz sakatlanması veya yüzdeki sinirlerin zedelenmesi sonucu oluşur.

Sinirsel Baş Ağrılarının Nedenleri Nelerdir ?

En sık görülen baş ağrısı tipi olmasına karşın nedeni gerçek anlamda bilinmemektedir. Genellikle kafatasını çevreleyen kasların kasılmasından oluştuğuna inanılmaktadır. Kafatasını çevreleyen kaslar stres altına girdiği zaman spazm ve ağrı oluşturur. Bu ağrının asıl nedenini ortaya çıkarabilen iyi bir medikal araştırma halen bulanmamaktadır. Fakat duygusal ve fiziksel stresin vücuda olan negatif etkisi yüzünden oluştuğuna inanılır. Uzun süre bilgisayar başında oturmak veya ağır işçilik yapmak fiziksel stresi arttırabilir. Bir duruma çok üzülmek veya kafaya bazı şeyleri çok takmak da duygusal stresi arttırabilir.

Sinirsel Baş Ağrılarının Semptomları Nelerdir ?

  • Ağrı kafanın arkasında veya boyunun yukarısında başlar. Baskı ve sıkılık hissedilir.
  • Genellikle başı çevreleyen bir baskı oluşur ve en fazla kaşlara yakın noktalarda hissedilir.
  • Ağrı genellikle kafanın her iki tarafında ve orta derece hissedilir.
  • Ağrı kusma, mide bulantısı veya ışığa hassasiyetle ilişkilendirilmez.
  • Ağrı belli bir şekilde ve frekansta tekrarlamaz ama gün içerisinde devam edebilir.
  • Ağrıyı çeken kişi günlük işlerini yapmaya devam edebilmektedir.

Sinirsel Baş Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir ?

Sinirsel baş ağrısı hayati tehlike arz etmemesine karşın ciddi anlamda rahatsızlık verebilmektedir. Genellikle reçetesiz alınan Aspirin, İbuprofen (motrin, advil), Acetaminophen (Tylenol) ve Naproxen (Aleve) tipindeki ilaçlar bu ağrılarının geçmesinde yeterli olmaktadır.

Eğer baş ağrısı bu ilaçlara rağmen geçmiyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır.