Baş ağrısı inme belirtisi mi?

Baloncukları sevmeyen yoktur ama.. Beynimizin içinde olurlarsa sonuç: İnme

Serebrovasküler sorunlarda kalıcı hasar oranı yüksek. Beyindeki atardamarlar tıkanıyor, kanıyor, baloncuklar patlıyor ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bu sorun hastaların %40’ında kan pıhtılaşması, %30’unda damar tıkanıklığı, %20’sinde beyin kanaması ilişkili.

inmeİnmenin ilk belirtisi: Baş ağrısı.

Yüksek tansiyon, Obezite, kolesterol, diyabet, kalp sorunu olanlarda risk büyük. Sigara içiliyorsa risk daha da büyük.  

İnme nedir?

İnme (felç) beyindeki bir damarın aniden tıkanması ya da zorlanması sonucu gelişiyor. Serebrovasküler sorun tanılandıysa inme riski çok yüksek.

Tıkanma beyin alterlerindeki küçük bir kan pıhtısı yüzünden olabilir. Damar tıkanıklığı beynin bir kısmına kan gitmesini engelliyor.

Bu ani durum felce neden olabilir. Kopmuş bir damar nedeniyle oluşan beyin kanaması da aynı sonuca yol açabilir. 

İnsemik atak denen inme sonucunda beynin bir bölümü işlevini kaybediyor. Bu süreçte tıkanıklık devam ederse hasar daha da büyüyor. 

Damar sertleşmesi nedir?

Damar sertleşmesi en yaygın serebrovasküler sorun.  Atardamarlarda daralmaya yol açan plak adı verilen yapısal bir bozukluk buna neden oluyor. Kolesterolün damar sertliğine etkisi büyük.  

Damar balonlaşması nedir?

Bazen zayıf bir damar genişliyor. Buna damar balonlaşması (anevrizma) deniyor. Bu balonlar beyin kanamasına yol açıyor. Nadiren hafif baş ağrıları biçiminde belirti verse de çoğu zaman ani gelişiyor. Sonuçları ölümcül.

inme ve beyin Damar duvarlarının doğuştan zayıf olması anevrizmaya neden olabilir.

Örnek: Tansiyonunuz aşırı yükselirse veya başınızı sert bir yere çarparsanız beyin kanaması geçirebilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var. 

Yaşlılık, kalıtım, sigara, alkol, uyuşturucu ve hipertansiyon anevrizma riskini arttırıyor. Bu dış faktörlerin yanında doğuştan gelen bir faktör de damar duvarındaki yetersizlikler. 

Ya patlarsa?

Anevrizmanın varlığı çoğu zaman baloncukların patlamasıyla anlaşılıyor. Sonuç: Şiddetli baş ağrısı. Peşinden mide bulantısı. Kusma. Bilinç kaybı. 

Baloncuklar bölgesel sorunlara da neden oluyor. Örneğin göze yakın olanları görme sorunlarına yol açıyor. Görmekte güçlük çekiyorsanız acilen uzmana başvurmalısınız. 

Hangi durumlarda dikkatli olunmalı?

Durup dururken garip şeyler olmaya başlıyor: Başınız dönüyor. Dengenizi kaybediyorsunuz. Görme güçlüğü çekiyorsunuz. Eliniz ayağınız uyuşuyor. İki lafı bir araya getiremiyorsunuz.

Bu belirtilerin sorumlusu damar sertliği, kan pıhtıları ve baloncuklar. Acilen Nöroşirürji servisine gitmelisiniz. Burada yapılacak testlerle sorun kontrol altına alınabilir. 

İnmenin tedavi yolları neler?

İnme çok ciddi bir hastalık. Hemen Doktor kontrolünde tedaviye başlaması gerek. Uzun süre fizyoterapiye ihtiyaç var. 

Damar balonlaşması erken fark edilirse tedavisi kolay.  Hasta sürekli kontrol altında tutularak izlenebiliyor. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ise suni damarlar takılarak kan akışının normale dönmesi sağlanıyor. 

İnmenin bunamaya etkisi 

Serebrovasküler sorunlar Bunama riskini arttırıyor. Araştırmalara göre bunamanın %10’u yinelenen damar tıkanıklığı kökenli. Kandan yoksun kalan beynin işlevleri zamanla azalıyor.