Baş Ağrısı İçin İbuprofen ve Kalsiyum Kullanımı

Eğer baş ağrınızı geçirmek için ibuprofen kullanmayı düşünüyorsanız ya da osteoporozdan korunmak adına kalsiyum takviyesi kullanmayı planlıyorsanız bu konu hakkında doktorunuza danışmayı düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak her ilaç ve takviye gibi, ibuprofen ve kalsiyum da kullandığınız diğer ilaç ve takviyeleriyle etkileşime girebilir bu yüzden ibuprofen veya kalsiyum kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. 

İbuprofen hakkında

İbuprofen vücutta ağrı, ateş ve iltihaplara sebep olan kimyasalların salgılanmasını engelleyerek, ağrıyı ateşi ve iltihabı azaltan, steroidsiz iltihap gidericiler (NSAID olarak da bilinir) grubuna dahil bir ağrı kesicidir. İbuprofen reçetesiz satılabilen bir ilaç olduğu için günlük ağrılarınızı geçirmek için ibuprofen kullanabilirsiniz. Eklem iltihapları gibi şiddetli ağrılar için doktorunuzdan alacağınız bir reçete ile daha yüksek dozlarda ibuprofen kullanabilirsiniz. Eğer çeşitli takviyeler ya da farklı ilaçlar kullanıyorsanız,  ibuprofen kullanmadan önce doktorunuza danışın. Çünkü ibuprofen  başka ağrı kesiciler ile birlikte alındığında ciddi yan etkilere yol açabilir.

Kalsiyum hakkında

Vücudunuz kemiklerinizi ve dişlerinizi sağlam halde tutmak, çeşitli mesajları sinir sistemi yoluyla iletmek, kan pıhtılaşmasını sağlamak ve çeşitli gerekli vazifelerini yerine getirmek için her gün 1000 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyar. Eğer 50 yaşının üstünde bir kadın veya 71 yaşının üstünde bir erkekseniz vücudunuz her gün 1200 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyar. Süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, kalsiyum bakımından zenginleştirilmiş soya sütleri ve portakal suyu kalsiyum içeren besinlere örnek olarak gösterilebilir. Vücudunuz kalsiyum emilimini sağlamak için güneş ışığına maruz kalarak, D vitamini bakımından zenginleştirilmiş süt ve meyve suları içerek ya da yumurta sarısı ve ciğer gibi D vitamini bakımından zengin besinler yiyerek elde edebileceğiniz bir vitamin olan D vitaminine de ihtiyaç duyar. Eğer günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için takviyelere ihtiyaç duyuyorsanız, doktorunuzla konuşun. Aklınızda olsun nadir durumlarda, fazla kalsiyum tüketimi böbrek sağlığınızla ilgili problemlere yol açabilir.

Etkileşim

Çeşitli kaynaklara göre ibuprofen ve kalsiyum arasında bilinen bir etkileşim yok. Ancak belirli durumlarda tedavi dozajınız yan etkilere sebep olabilir. Reçetesiz ibuprofen ya da kalsiyum takviyesi kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.

Göz önünde bulundurulacaklar

Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre reçetesiz satılan  en yaygın ilaçlardan olan kalsiyum ve ibuprofeni kullanan hastalar, özellikle yaşlılar, bu ilaçları kullandıklarını doktorlarıyla paylaşmaktan kaçınıyorlar.  İbuprofeni reçetesiz satılan diğer steroidsiz iltihap gidericilerle birlikte kullanmak oldukça riskli ve mide kanamalarına yol açabiliyor. Ayrıca kalsiyum takviyeleri de belirli ilaçlarla etkileşime girebilir ve çeşitli yan etkilere yol açabilir. Bu yüzden bu tarz etkilerden korunmak adına doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından en doğru tercihtir.

Konu ile alakalı daha ayrıntılı bilgi için yorum yazın.