Balneoterapinin faydası var mı?

Bazı rahatsızlıkların kaplıca benzeri ve mineral bakımından zengin sularla yıkanmasıyla tedavi edilmesine verilen genel ad balneoterapidir. Dünyadaki birçok geleneksel tedavi yöntemi tarafından kullanılan balneoterapi; spa, wellness ve kaplıcalarda uygulanır. Bazı uzmanlar balneoterapinin yüksek kan basıncı, kireçlenme ve solunum bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini söylemekte.

Balneoterapinin bilimsel dayanağı

Balneoterapinin iyileştirici etkilerini toksinlerden arınma, stresi azaltma ve kan dolaşımını hızlandırma yoluyla gerçekleştiği düşünülmekte. Ek olarak, kaplıcalarda bulunan kükürt ve magnezyum gibi minerallerin organları besleyerek ve bağışıklık sistemini tetikleyerek hastalıklara karşı direnç göstermede olumlu etki yarattığı söylenmekte. Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve bunlardan bazıları balneoterapinin bazı durumlarda gerçekten faydalı olduğunu göstermiş. Gelin bu araştırmalara bir göz atalım.

Balneoterapi ve kireçlenme

Journal of Rheumatology adlı tıp dergisinin 2008 yılında yaptığı incelemeye göre, kaplıca ve mineral banyoları osteoartirit rahatsızlığı olan hastalara belirli bir derecede iyi gelmekte. Toplamda 498 hasta üzerinde 7 farklı kurumda yapılan araştırmaya göre balneoterapi gören bir hastanın, hiç tedavi görmeyen bir hastaya oranla iyileşme gösterdiği anlaşılmış. Fakat, makale yazarları bu araştırmanın çok detaylı olmadığını ve bulguların da bu sebeple oldukça zayıf olduğunu eklemekte.

Benzer olarak, 2003 yılında Cochrane Database of Systematic Reviews tarafından toplam 355 hasta üzerinde, 6 altı farklı kurumda gerçekleştirilen araştırmaya göre, balneoterapinin eklem iltihabı tedavisinde olumlu etkisi olduğuna dair kanıtlar var. Fakat, araştırmaların çok detaylı olmaması ve bazı kilit noktaların gözardı edilmesi sebebiyle makale yazarları tarafından bulgular zayıf olarak değerlendirilmiş.

Balneoterapi ve lif dokusu iltihabı

Rheumatology International tarafından 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre balneoterapi fibromyalgia, yani lif dokusu iltihabı, tedavisinde kullanılabilir. 42 fibromyalgia hastası iki gruba bölünmüş bir grup hiç tedavi görmezken diğer grup üç hafta boyunca Doktor kontrolünde 20’şer dakikalık banyolara sokulmuş (günde bir ve haftada toplam beş defa kontrol edilmek üzere). Araştırmanın sonucunda balneoterapi gören hastaların hem fibromyalgia semptomlarında iyileştirme gösterdiği hem de depresyondan (Depresyon fibromyalgia hastalarında sıklıkla görülür) kurtulduğu gözlenmiş.

Balneoterapi ve sırt ağrısı

Research in Complementary and Natural Classical Medicine tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre kükürtlü kaplıcalarda banyo yapmanın sırt ağrısını dindirdiği gözlenmiş. Balneoterapi gören 30 hasta kas spazmları, kas duyarlılığı ve esneklik başlıklarında, musluk suyu bazlı hidroterapi gören 30 hastaya kıyasla çok ciddi iyileşme göstermiş.

Balneoterapi iyileşme için kullanılabilir mi?

Etkisinin bilimsel kanıtlanabilirliği çok kuvvetli temellere dayanmadığından, balneoterapinin tek başına ve tıbbi yardım almaksızın kullanılmasını tavsiye etmemekteyiz. Balneoterapiyi belirli bir sağlık probleminin yaşanmasını önlemede ya da mevcut problemin tedavisinde kullanmayı düşünüyorsanız, lütfen tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışın.