Ballı çay içmek karaciğerinize iyi gelir mi?

Karaciğer, vücutta birçok önemli göreve sahip olan son derece dirençli bir organdır. Ancak karaciğerde bir hastalık ya da işlevsizlik meydana geldiğinde bu etkiler sistematik sonuçlar doğurabilir. Karaciğerin temel görevi besinleri vücut tarafından  emilmeye hazır hale getirmektir. Karaciğer hastalıkları vücudun en hayati özelliklerinden biri olan besin emilimini etkileyebilir. Bu yüzden karaciğerinizin üzerine aşırı yük binmesini engellemek için dengeli beslenmeniz sağlığınız açısından son derece önemli. Karaciğeri ile ilgili problem yaşayan bireylerin belirli bazı meşrubatları tüketmesi tehlikeli ve yasak olsa da, bal ile tatlandırılmış çay, karaciğer problemi yaşayan bireyler için oldukça güvenli bir meşrubattır.

Karaciğerin işlevleri

Karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunan karaciğer, vücuttaki kan akışının %13’ünü tek başına karşılar. Kan vücuda karaciğer üzerinden dağıtıldığı için karaciğer, kan dolaşımının besinleri ve ilaçları vücudun diğer bölgelerine taşıması hususunda son derece önemli bir rol oynar.  Karaciğer kanı zararlı maddelerden ve bakterilerden arındırır, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlarla mücadele edebilme gücünü arttırır ve glikojen, kolesterol, safra gibi belirli proteinler üretir. Karaciğer ayrıca vücudun ihtiyacı olan demiri depolamakla görevlidir.

Karaciğer problemleri

Birçok hastalık ve bozukluk karaciğere etki edebilir. Karaciğer hücrelerinin %75’lik kısmını kaybettikten sonra işlevsiz hale gelse de, karaciğerde oluşabilecek herhangi bir hasar veya hastalık karaciğerin işlevselliğini etkiler. Siroz, hepatit, kanser, karaciğerin yağ bağlaması, Sarkoidoz ve hemokromatoz karaciğer hastalıklarına örnek olarak gösterilebilir.

Karaciğer hastalıklarının beslenme düzenine etkisi

Karaciğerinizdeki herhangi bir hastalık ya da bozukluk beslenme düzeninize doğrudan şekil verir. Karaciğeriniz için doğru olan beslenme düzenine giden yol karaciğerinize fazla yük bindirmeden, uygun miktarda kalori, sıvı ve besin tüketmekten geçer.  Eğer karaciğerinizde bir sorun varsa günlük protein tüketiminizi sınırlandırmak durumunda kalma ihtimaliniz yüksektir. Doktorunuz ya da beslenme uzmanınız sizin için durumunuza özel bir günlük protein tüketim limiti belirleyebilir. Karaciğer hastalıkları bazı durumlarda sıvı tüketiminizi de sınırlayabilir. Sıvı tüketim limitleri sadece karaciğer hastalıkları vücutta şişme yarattığı takdirde zorunlu hale gelebilir. Sodyum vücut sıvısının kaybını azalttığından, bu tarz bir durumda hastanın sodyum tüketmesi de yasaklanabilir.

Ballı çay

Bal

Eğer bir karaciğer hastalığınız varsa ve doktorunuz aksi yönde bir uyarıda bulunmadıysa yiyeceklerinizi tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. İçeriğinde birçok besleyici madde ve antioksidan bulunduran bal, beyaz şekerin doğal bir alternatifidir. Bal ayrıca karaciğerde glikojen depolanmasını destekleyerek, karaciğerin düzgün işlemesine yardımcı olur.

Çay hakkında bilinmesi gerekenler

Çay genel itibariyle güvenli ve sağlıklı bir meşrubattır. Ayrıca çay ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünün karaciğer hastalarına önerdiği bir içecektir. Bununla birlikte, eğer doktorunuz sizden sıvı alımınızı kısıtlamanızı istediyse, içtiğiniz çay da bu  kısıtlamalara dahildir. Böyle bir durumda doktorunuz sizi güven ile tüketebileceğiniz günlük sıvı miktarı konusunda bilgilendirecektir. Günlük sıvı tüketim limitinizi bildiğiniz takdirde, bu limiti çay, kahve, süt ya da su arasında paylaştırabilirsiniz.