Balık Yemek Yerine Omega-3 Takviyesi

Ülkemizde balık tüketimi kırmızı ete nazaran oldukça azdır. Haftada 2 gün balık tüketilmesi gerektiği uzmanlarca öneriliyor ve yapılan araştırmalar balık tüketiminin ani ölümler ile kalp, damar hastalıklarının önüne geçtiğini ortaya koymuştur. Tüketimin az olmasının nedeni ise bazılarımız ya tadından hoşlanmıyor ya da kokusundan hazmetmiyor. Eğer sizde yeteri kadar balık tüketmiyorsanız iki seçeneğiniz var. Omega-3 yağ asidi içeren bitkisel ürünleri tüketebilir ya da Omega-3 balık yağı kapsüllerinden kullanabilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilmediği için mutlaka besinlerden ya da takviye olarak balık yağı kapsüllerinden alınması gerekir. Öncelikli olarak balık yağında ve bitkisel olan keten tohumu, ceviz, fındık gibi besinlerde bulunur. Ancak hayvanlarda bulunan yağ asitleri ile bitkilerde bulunan yağ asitleri arasında yapısal farklılıklar vardır.

Ton balığı, somon gibi yağlı balıklar iki zincirli yağ asidi içermektedir. Bu yağ asitleri vücudumuzun çeşitli amaçlar için kullandığı Eikozapentaenoik (EPA) ile Dokozahekzanoik (DHA) yağ asitleridir. DHA yağ asitleri özellikle anne sütünde yüksek oranda bulunmaktadır. Balık tüketimine bağlı olarak bu Omega-3 yağ asit oranı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle bebekler üzerindeki etkileri günümüzde hala araştırılmakta ancak kesin bir sonuca ulaşılmamıştır. Bu nedenle doktorlar günümüzde hamile bayanların yüksek oranda civa içermesi nedeni ile balık tüketimini yasaklamakta bazıları ise balık tüketimini desteklemektedir. Bu nedenle hamile bayanların bu konuda doktorlarına danışmaları daha sağlıklı olacaktır.

Keten tohumu ve diğer bitkisel omega-3 kaynaklarında ise linolenik(ALA) yağ asidi bulunmaktadır. EPA ve DHA ile karşılaştırıldığında yapısal farklılıklar bulunmaktadır. Vücudunuz EPA ya da DHA hangi yağ asidine ihtiyaç duyuyor ise ALA yağ asidini dönüştürerek kullanabilecektir.

Özellikle okyanusta bulunan algler ve su bitkilerinde DHA içeren Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Alg yağı aynı zamanda bitkisel bir besin takviyesi olarak piyasada satılmaktadır.

Omega-3 takviyesi için oluşturulmuş kapsülleri prospektüsünü okumadan yan etkilerini incelemeden ya da bir uzamana danışmadan almamanızı tavsiye ederiz. Uzun süre kontrolsüz olarak bu takviye kapsüllerinin kullanımı vücutta E vitamini eksikliğine yol açar ve yoğun kullanım kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu nedenle bu ürünleri kullanamadan önce mutlaka bir uzamana danışmanız gerekir.

Omega 3 yağ asitlerinin etkisi sadece kalp ve damar hastalıklarının önlemesi ile sınırlı kalmayıp bağışıklık sistemimizin güçlenmesine, yüksek kötü huylu kolesterolün düşmesine ve Romatizma hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Balık tüketimini arttırmak kadar pişirme şekli de önemlidir. Marketlerde donmuş ürünler bölümünde dondurulmuş ve işlenmiş balıkları tüketmek sağlıklı değildir. Balıklar işlenmiş olduğundan dolayı besin değerlerini büyük ölçüde kaybetmiştir ve aynı zamanda trans yağlar içermektedir. Ülkemizin konumu gereği istediğimiz her an taze balığa ulaşmamız mümkün. Pişirilme yöntemi ise oldukça basit fırına verebilirisiniz, mangalda yapabilirsiniz ya da balık çorbası yapabilirsiniz. Kaçınmanız gereken tek şey balığı kızartmak. Nedeni kullanmış olduğunuz yağ yüksek ısıya dayanamayıp trans yağa dönüşecek ve siz sağlıklı olmak adına balığınızı trans yağ içersinde kızartacaksınız. Bu size yarardan çok zarar getirecektir.