Balık Yağı ve Enerji İçeceği Aynı Anda İçilir Mi?

Balık yağı da enerji içeceği de bazı insanların çeşitli sağlık sebepleriyle kullandığı besin takviyelerinden. Enerji içecekleri bilinmez ama balık yağının ne denli faydalı olduğu biliniyor. Ancak her ikisini aynı anda kullanmaya çalışan kişiler bazı sorularla karşı karşıya kalıyor. Örneğin bazı besinlerin birbiriyle karıştırılmaması gerekiyor. Bu nedenle çeşitli besin takviyeleri almadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Balık yağı ve enerji içecekleri de bu kategoriye giriyor. Haydi şimdi balık yağı ve enerji içeceği aynı anda kullanabilir miymiş bakalım.

Balık Yağı

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi hemen her şeye iyi geliyor. Ancak özellikle iltihapla savaşmada etkili. Bu durum balık yağının; eklem iltihabı, kalp hastalıkları, Alzheimer, Depresyon ve kansere karşı potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasını sağlar. Fakat balık yağının bu hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri tam anlamıyla hala daha  gün yüzüne çıkartılmamış. Balık yağı bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında olumsuz etkilere yol açabilir. Bu yüzden Doktor gözetim ve onayı olmadan kullanılmalıdır.

Enerji İçeceği

Enerji içecekleri içerisinde özellikle yüksek dozda C vitamini bulunan vitamin ve mineral karışımlarıdır. Çocuk sağlığı, kalp sağlığı, eklem sağlığı ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için üretilen çeşitli enerji içecekleri de bulunmaktadır. Enerji içeceği üreticileri bu ürünlerin sağlığınıza olumlu etkisi olduğunu iddia etmekte. Fakat bu iddialar sağlık bakanlıkları tarafından doğrulanmış savlar değil. Bazı besin maddelerinin yüksek dozda alımı toksik etki gösterebileceği gibi enerji içeceklerinin balık yağı gibi bazı besinlerle kullanımı da insan sağlığına olumsuz etki edebilir.

Enerji İçeceği ve Balık Yağı aynı anda kullanılabilir mi?

Balık yağı aşırı dozlarda alındığında kemik hastalıkları, deri kızarıklıkları, görme sorunları, iştah kaybı, mide bulantısı ve doğum kusurları gibi yan etkileri bir besin takviyesi. Aynı zamanda A Vitamini bakımından oldukça zengin. Balık yağı ve enerji içeceği birlikte alındıklarında A vitamini emilimini epey arttırırlar. Multivitaminli enerji içecekleri yüksek miktarda A vitamini içerir ve vücudunuzdaki A vitamini seviyesinin tehlikeli seviyelere çıkmasına sebep olabilir. Balık yağı ve enerji içeceğini birlikte kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız sağlığınız için faydalı olacaktır.

Uyarılar

Birçok enerji içeceği çok yüksek miktarlarda C vitamini içerir ve bu durum her zaman çok sağlıklı olmayabilir. Günlük 2000 miligram üzerinde C vitamininin sürekli alımı ishal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kas kramplar,  uyku bozuklukları ve böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Enerji içecekleri ortalama 1000 miligram C vitamini içerir ve tek bir besin kaynağından bu seviyede C vitamini alımının da aldığınız diğer günlük besinlere dikkat ederek dengeli ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Karaciğer, vücudu toksinlerden arındırmakla görevlidir. Bazı balıkların yağı da sağlığınız için tehlikeli olabilecek toksik maddeler içerebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için alacağınız besin takviyelerine doktorunuzla birlikte karar verin.