Balık ve fıstık alerjisi durumunda D vitamini nasıl alınabilir?

Alerji dolayısıyla balık veya fındık, fıstık çeşitlerini tüketmekte zorlanan insanlar ihtiyaçları olan D vitaminini başka besinlerden karşılamak durumundadırlar. Güneş, iyi bir D vitamini kaynağıdır ve D vitamini birçok başka besinde de bulunur. D vitamini, tablet ve hap olarak da satılmaktadır fakat bu şekilde tüketimi kesinlikle Doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

D vitamini içeren besinler

D vitamini almanın en kolay yolu güneşli bir günde dışarıya çıkmaktır. Haftada 3 kez, günde 10 – 15 dakika boyunca ultraviyole radyasyonuna (güneş ışığı) maruz kalmanız, vücudunuzun yeterli miktarda D vitamini sentezlemesine yardımcı olacaktır. Fakat koyu tenli ve yaşlı insanlar, güneş ışığını açık tenli ve genç insanlara kıyasla çok daha az soğururlar. Bu insanların, ek olarak yumurta sarısı, D vitaminli süt ve benzeri besinleri tüketmesi gerekebilir. Besin içerikleri, genellikle etiketin üzerinde ya da paketin yan kısmında yer alır. D vitamini, bu etiketlerde zaman zaman “cholecalciferol” olarak da geçer. Piyasada D vitamini hapları da mevcuttur fakat bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

D vitamini ve sağlık

D vitamini, vücudunuzdaki kalsiyum emilimini sağlamak ve kan dolaşımındaki kalsiyum seviyesini korumak açısından oldukça önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum, güçlü kemiklerin üretilmesine ve sinir sisteminin işlevlerini düzgün bir biçimde yerine getirmesine yardımcı olur. D vitaminiyse hücre bölünmesinin koordinasyonuna yardımcı olarak sağlıksız ve hastalıklı hücrelerin gelişmesini engeller. Ayrıca, bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirerek, hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur.

Faydaları

D vitamininin ispatlanmış faydalarına ek olarak sağlığınız açısından önemli iki fonksiyonu daha bulunur. Linus Pauling Enstitüsü’nün araştırmalarına göre, D vitamini kana salınan insülin oranını dengeleyerek kandaki glukoz miktarını normal seviyelerde tutmaya yarar. Buna ek olarak, fareler üzerinde yapılan başka bir araştırmada da D vitamininin yüksek kan basıncını da azaltmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Günlük D vitamini ihtiyacı

D vitamini, uluslararası ölçü olarak bilinen IU ile ölçülür. Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın Gıda ve Besin Dairesi, bir insanın günlük D vitamini ihtiyacı hakkında bazı tavsiyelerde bulunmuştur. 0 – 1 yaş arası bebekler, mama ve anne sütü yoluyla 400 IU ölçeğinde D vitamini almalıdır. 1 yaşından 71 yaşına kadarsa, insanın ihtiyaç duyduğu günlük D vitamini miktarı 600 IU’dur. 71 ve daha yaşlı insanların aldığı günlük D vitamini miktarıysa 800 IU olmalıdır.