Balık Nasıl Pişirilir?

Balık en sağlıklı besinlerden biri. Hem faydalı yağlar içeriyor hem de protein deposu. Bu nedenle sporcuların da sık sık tercih ettiği bir besin. Herkes balık pişirebilir. Tavaya biraz yağ koymak ya da fırının derecesini ayarlamak bile bazen yeterli. Ama daha iyi, daha lezzetli balığın da kendine has sırları var. İşte balık tiryakilerine uygun balık pişirmek için ipuçları. 

Donmuş balık nasıl pişirilir?

Bu konuda uzman olan çoğu kişi balığın -18 derecede bekletilmesi gerektiği taraftarı. Bu derecede saklandığı zaman balık yaklaşık 3 ay boyunca tazeliğini koruyor. Yağlı balıkların buzluk ömrüyse yaklaşık 2 ay. Marketten dondurulmuş balık alıyorsanız bakmanız gereken en önemli özellik tamamen katı olarak donduğundan emin olmak. Daha önce çözünüp tekrar dondurulduysa ya da paketlerinde hasar varsa kesinlikle almamanız gerek. 

Donmuş balığın buzlarını çözmenin en iyi yoluysa bir akşam önceden buzluktan çıkarıp buzdolabına koymak. Balık pişirmek için ipuçlarından biri bu. Çünkü eğer buzunu daha çabuk çözmek için başka yöntemlere girişirseniz balığın hem tadı bozulacak, hem dokusu. Üstelik bazı besin maddeleri de kaybolacak. Bu yüzden oda ısısında bekletmeyin.

En iyi tadı yakalamak için balığı neye göre seçelim?

Balık pişirmek için ipuçlarından biri de taze balığın gözlerinde. Balıkçıdan ya da marketten aldığınız taze balıkların gözlerinin canlı, koyu ve parlak olması onun tadının da güzel olacağı anlamına gelir. Balık pişirmek için balıkçıya gittiğinizde dikkat etmeniz gereken bir başka kural da balığın derisi ve pullarının hasar görmemiş ve canlı görünmesi. Nemli bir görüntü, katı ve parlak oluşu balığın taze olduğunu gösterir. Ayrıca kötü balık kokusundan da uzak durun, alacağınız balık kesinlikle taze ve deniz gibi kokuyor olmalı.

Balık pişirmek için kısa bir süre bekleyecekseniz onu suyla duruladıktan sonra kağıt havlularla güzelce kurulayın. Daha sonra da buzdolabınızın en soğuk bölmesinde saklayın. 

Balığı çok pişirmeyin

Balık pişirmek için tek bir ipucuna ihtiyacınız olsa onu çok pişirmemeniz gerektiği olurdu. Düşünsenize, balık çiğ haliyle bile yenilebilen bir et. Peki normal bir pişirme seviyesi nasıl anlaşılır? Balığın etini çatal ya da bıçakla hafifçe aralayın. Beyaz ya da mat bir renk almışsa pişmiş demektir. Ayrıca bıçak onu kolay kesiyorsa bu da piştiğinin kanıtı.

Izgara balık nasıl yapılır?

Birçoğumuz balığın ızgarada, mangalda pişmiş haline bayılıyoruz. Ama bu yöntemle piştiğinde balık daha da kuruyor. Nem kaybını korumak adına ızgara balık pişirmek için daha önce de değimiz gibi ızgaranın üzerinde çok fazla tutmayın. Balığı fazla pişirmeyin. Izgara balık pişirirken balığınızın kurumasını engelleyecek en iyi yöntemse onu marine etmek. Hemen size balık pişirmek için basit ve güzel bir marine tarifi verelim. Zeytinyağı, limon suyu, sarımsak rendesi, çok az soğan, tuz, biber ve isteğinize göre soya sosu ve kekiği bir kapta karıştırın. Balığınıza bu sosu güzelce yedirdikten sonra 1 – 3 saat arasında buzdolabınızda bekletin. İşte bu kadar basit. 

Un ve yumurtaya bulayarak kızartın

Balığı en lezzetli yapan şeylerden biri onu önce yumurtaya ardından una bulayarak kızartmak. Bunu yapışmayan bir tavada az yağ katarak pişirmelisiniz. Ayrıca tavada balık pişirmek için hazırladığınız bu karışımın içine beğendiğiniz baharat ve çeşnileri de koyabilirsiniz. Bir de hem balığınızı daha lezzetli yapmak hem de ellerinizi daha az kirletmek için bir ipucumuz var. Un, zeytinyağı ve yumurta karışımını bir kapta iyice çırpın. Sıvı hamura benzeyen bir görünüme kavuştuğunda balıklarınızı içine atarak karışıma bulayın.

Bu ipuçları ile balık pişirmek hem daha kolay hem de daha sağlıklı bir hal alacak. Sizin de yiyecekler ve beslenme ile ilgili sorularınız varsa uzman yorum olarakdanışabilirsiniz.