Baldır Zorlanması Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Baldır zorlanması bacağın arkasında bulunan kaslarda oluşan bir hasardır. Baldır kasları dizden bileğe kadar olan kısmı kapsar, bacağın alt kısmında ise aşil tendon ismini alır. Baldır kası 3 ana kastan oluşur, iki baldır ikiz kası ve nalınsı kasıdır. Baldır zorlanması olduğunda genelde bu bu kaslara zarar vermiş olursunuz. Baldır ağrısı genelde zorlanma neticisinde olsa da farklı nedenleri de var.

Baldır Zorlanması Yaşandığında Kaslara Ne Olur ?

Baldır zorlanması gastrocnemius kasında oluşan bir sakatlıktır. Yani bir “kas zorlanması”dır. Bir kas zorlandığında, gereğinden fazla uzar. Daha az şiddetli gerinmeler kası kendi normal hareket alanında uzatır. Daha şiddetli gerilmeler ise kas liflerini yırtar ve hatta kasın tamamen yırtılmasına sebep olabilir. Genellikle, baldır zorlanmaları bası kas liflerindeki küçük yırtılmalardır, ve kas dokusunun ana kısmı sağlam kalır.

Baldır Zorlanmasının Belirtileri Nelerdir ?

Hasarın şiddetine bağlı olarak, şiddetli bir baldır kasılması oldukça acı verici olabilir. Baldır ağrısı oluşur. Zorlanmalar genelde şu şekilde sınıflandırılır:

 • Birinci Derece Baldır Zorlanması: Hafif rahatsızlık, genellikle minimal zaafiyet. Genellikle az ya da sıfır hareket limiti.
 • İkinci Derece Baldır Zorlanması: Yürüyüşte orta derecede rahatsızlık, ve koşma zıplama gibi aktivitelerde kısıtlı kabiliyet; şişme ve morarma görülebilir.
 • Üçüncü Derece Baldır Zorlanması: Şiddetli hasar yürüyebilmeyi engelleyebilir. Hastalar genellikle ani kasılmalardan, şişiklerden ve kayda değer morarmalardan şikayet eder.

Baldır zorlanmaları çoğunlukla 30-50 yaş arası erkeklerde yaygındır. Tipik olarak, baldır zorlanması yaşayan kişi bacağının arkasında ani ve şiddetli bir sancı hisseder. Baldır zorlanması yaşandığında en yaygın olarak hasar gören kas içyan baldır ikiz kasıdır. Bu kas bacağın arka bölgesinin iç kısmında yer alır. Sakatlık genellikle bacağın orta noktasının (diz ve bilek arasında) hemen üstünde oluşur. Zorlanma sonucu baldırın bu bölgesi nazik ve şişkin olur.

Baldır zorlanması

Baldır zorlanması

Başka Hangi Problemler Aynı Belirtilere Neden Olur ?

Baldır kası zorlanması normalde net bir teşhistir, ama baldır ağrısına sebebiyet veren başka nedenler de incelenmelidir. Baldır ağrısına sebebiyet veren diğer nedenler baker kisti, bacak krampı and kan pıhtılarıdır. Ayrıca kas krampları da baldır ağrısı yapar. Kesgin baldır ağrısı tıpta “Charley Atı” olarak adlandırılır. Susuzluk ve aşırı zorlama nedeniyle oluşur. Eğer sıklıkla baldır ağrısı oluşuyorsa bol su içmekte fayda var.

Baldır Zorlanması İçin Ne Zaman Doktora Gitmeniz Gerekir ?

Eğer şiddetli baldır zorlanması belirtileri gösteriyorsanız , uygun tedavi için değerlendirilmeniz gerekmektedir. Şiddetli baldır zorlanmasının en beligin belirtileri:

 • Yürüme zorluğu
 • Oturma ve ya dinlenme anında baldır ağrısı
 • Geceleri görülen baldır ağrısı

Şiddetli baldır zorlanmaları değerlendirilmelidir çünkü, çok nadir görülen kasın tamamiyle kopması durumda, kasın yırtılan kısımlarının yeniden birleştirilmesi için ameliyat yapılması gerekebilir. Üçüncü derece baldır zorlanması bulunan hastalarda bile buna çok nadir ihtiyaç duyulur, bu hastalar genellikle ameliyat gerektirmeyen başarılı tedaviler geçirebilir.

Eğer kendinizde baldır zorlanması ya da belirtilerinin olup olmadığından emin değilseniz hemen kesin karara varmayın, doğru karar için bir Doktor tarafından görülmeniz gerekmektedir. Yukarıda da anlatıldığı gibi, farklı durumlar baldır zorlanması ile karıştırılabilir, ve eğer belirtiler hemen çözümlenemiyorsa farklı durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Baldır Zorlanmasının Tedavisi Nedir ?

Baldır zorlanmasının tedavisi genellikle sakatlığın şiddetine göre şekillenir. Gerilmiş bir baldır kasının başarılı tedavisindeki anahtar nokta dinlenmektir. Ana kural olarak, eğer baldır zorlanmanız varsa, sakatlığınızı kötüleştirecek aktiviteleri yapabilirsiniz. Baldır ağrınız varsa sakat kasın iyileşmesine izin verecek dereceye gelene kadar dinlenmeniz gerekmektedir. Yetersiz dinlenme iyileşme sürenizi uzatabilir.

Baldır zorlanmaları için kullanılan yaygın tedaviler şu şekildedir:

 • Dinlenme. Sakatlanan kasın düzgün bir şekilde iyileşmesi için sakatlık sonrası dinlenme oldukça önemlidir. Hareketlerinizi ağrınıza göre şekillendirin; bu sakatlık belirtilerini ortaya çıkaran aktivitelerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Esnetme

Nazik esnetme hareketleri yararlıdır, ama bu hareketler acı verici olmamalıdır. Aşırı derecede esnetme zararlı olabilir ve iyileşme sürecini uzatabilir. İyileşme sürecinizde yardımcı olacak bazı basit baldır esnetme hareketleri bulunmaktadır.

 • Sakat bölgeye akut aşamada (sakatlanmadan sonraki ilk 48 saat) ve aktivitelerden sonra buz uygulayınız. Buz iltihaplı tepkiyi sakinleştirir ve kan akışını canlandırır.
 • Isı Uygulamaları

Aktivitelerden önce, nazik ısıtma kasın gevşemesini sağlar. Germe ve ya egzersizlerden önce baldıra sıcak su torbası uygulayın. Ana kural olarak, sakat bölgeyi herhangi bir aktivite öncesinde ısıtmayı, sonrasında buz uygulamayı unutmayın; bir sakatlığı ne zaman ısıtacağınız ve ne zaman soğutacağınızı bilmeyi öğrenin.

 • Ağızdan alınan iltihap önleyici-giderici ilaçlar (Ibuprofen, Aleve ve ya Motrin gibi) ağrı belirtilerini rahatlatır ve iltihaplanmayı sakinleştirir.
 • Fiziksel Terapi

Fiziksel terapistler sizin, iyileşmenizi hızlandıracak şekilde yönlendirilmenizde yardımcı olabilirler. Bazı insanlar ultrason, iyileştirici masaj ve spesifik egzersizler gibi yöntemleri özellikle yararlı bulurlar. Bu tür yöntemlerin sizin durumunuza uygun olup olmadığına karar verebilmek için doktorunuzu görmeniz gerekmektedir.

Baldır Zorlanmasının İyileşmesi Ne Kadar Sürer ?

Baldır zorlanmasının iyileşme süresi sakatlığın şiddetine bağlıdır. Tipik bir birinci tür sakatlık 7-10 gün içerisinde, ikinci derece sakatlık yaklaşık 4-6 hafta içerisinde, ve üçüncü derece sakatlık ise yaklaşık 3 ay içerisinde iyileşir. En yaygın olan ikinci derece baldır zorlanmasının tamamiyle iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürmektedir.