Balayı Sendromu Nedir ?

Düğün telaşı tam enerji vampiri. Balayı ondan beter. Yola çıkmadan iyice hazırlanmak şart. Balayı endişesi yaygın sorunlardan. Ama paylaşılmıyor. Daha çok için için yaşanıyor. İflah kesen sorular yığınla: nereye gidilecek? Kaça patlayacak? Yolculukta sorun çıkarsa? Keşke önceden kısa bir tatil yapsaydık. Anlaşamazsak ne olacak?

Bende baht olsa her şey çok daha başka olabilirdi ekseninde hazırladığımız listeye geçelim:

Mühim bir şey mutlaka unutulacak: Bu kesin. Ayrıntılar çoğaldıkça öncelikler daha bir güzel karışacak. Yerine konabilir şeylere (diyelim güneş gözlüğüne) endişelenmeyi bırakın. Gittiğiniz yerde daha güzelini alırsınız. Ama ilaç öyle mi? Kamboçya’da süper egzotik balayı geçirebilirsiniz ama eczanede aradığınız ilacı bulmanız çok zor olabilir. En iyisi bavula konacakları listelemek ve yola çıkmadan en az iki kez kontrol etmek.  

Hava kesin bozacak: En kötüsüne hazırlanmakta yarar var. Balayı mevkii belirlerken yöreye ilişkin hava sıcaklığı bilgilerine mutlaka bakın. Muson döneminde uzak adalarda mahsur kalmak istiyorsanız başka. 

Ya kapışırsak. Ya anlaşamazsak: Kavga kıyamet evliliğin tuzu biberi. Olmadan olmaz. Hem çekinecek ne var? Kararında tartışmıyorsan ve tadında savaşmıyorsan niye evlendin ki? Ölçülü atışmalar evliliği sağlamlaştırır. Hafif esintiler ağacın gövdesini güçlendirir. Deli fırtınalara dayanacak hale getirir. Bu teselli biraz felsefi oldu. Siz daha iyilerini bulabilirsiniz. 

Hem unutmayın. Her konuda anlaşmak, her saniyeyi birlikte geçirmek zorunda değilsiniz. Balayı benzer ve ayrı noktaları gözlemlemeye en uygun zaman. Kıymetini bilmek lazım.

İlk gece berbat olacak: Kimse renk vermiyor ama buz gibi gerçek basit. İlk geceden hayır beklemeyin. Bir kere çok yorgun olacaksınız. Muhtemelen içki de fazla kaçacak. Bu altyapıdan alevli yatak performansı çıkması güç. İyi tarafına bakalım: Bundan sonra birliktesiniz. Sabırlı, anlayışlı olun. Nezaketi elden bırakmayın. Hislerinizi açığa vurun. Çekinmeyin. Neticede ateşle barut. Her an her şey olabilir.

Balayı sendromu neler olabilir?

İçime doğuyor. Uçak düşecek: Hiç belli olmaz. İşin doğrusu piyongodan büyük ikramiye çıkması daha mümkün. Uçak kazasında ölme olasılığı 7 milyonda bir. Şehirde aylak dolaşırken tepenize yıldırım düşmesi riski bundan çok daha büyük: 2 milyonda bir.

balayı 

Bütçe yetmeyecek: Balayı masrafı devasa. Hiç hesapta olmayan harcamalar cabası. Sorunu yönetmenize yarayacak bazı önerilerimiz var:

Düğün hediyesi yerine balayı fonu oluşturmayı deneyebilirsiniz. Hani şu çiçek çelenk göndermeyin vakfa bağış yapın tarzı gibi. Bir biçimde hesap bilgilerini düğün davetlilerine aktarın. İlgi çekecek bir sloganla büyük paralar toplamanız işten bile değil. Hiç olmadı gelenekten şaşmayın. Takıları bozdurun. Haydan gelen huya gitsin.

Otel seçerken hepsi dahil en iyisi. İlk aşamada fiyat abartılı gelse de toptan alışverişin daima en hesaplı çözüm olduğunu kendinize hatırlatın.    

Mantığı bir kenara bırakmayın. Masal gibi balayına niyetlenirken kabusların ortasında kalmak istemiyorsanız ölçülü kalmakta, ayakları yorgana göre uzatmakta yarar var.

Teröristler kaçıracak: Böyle bir korkunuz varsa terör riski yüksek bölgelerden uzak durmalısınız. Güvenlik araştırması yapmadan yola çıkmak bu devirde akıl işi değil.

Birimiz şifayı kapacak: Olur olur. Mide yanması, hazımsızlık, hafif baş ağrısı benzeri yineleyen basit sorunlar için yanınıza ilaç alabilirsiniz. Daha ciddi sağlık sorunlarına ve muhtemel kazalara karşı balayı sigortası yaptırabilirsiniz.

Ve tabii en önemlisi: Cangılda geceleyelim. Bungee jumping yapalım. Raftinge katılalım. Yalnız bu tür seçimlerin riskli sonuçlarını gözden kaçırmayalım. 

Hırsızlık nasıl önlenir?

Amerika. Avrupa. Afrika. Asya. Yankesiciliğin olmadığı yer yok. Böyle bir durumda minimum zarar görmek için bazı önlemler almakta yarar var. 

Sahte tek taş: Hakiki tek taşla dolaşmayı unutun. Aynısının sahtesinden bulundurun.

Pasaport fotokopisi: Adı üstünde kıymetli evrak. Çalınır. Kaybolur. Yanınızda fotokopi olsun. 

Az nakit + düşük limit: yanınıza giderse gitsin diyeceğiniz miktarda nakit alın. Limiti düşük olan hariç kredi kartlarını da bırakın.

Saniyesinde ahbap: Hızla samimiyet kuranlara karşı uyanık olun. Niyetleri başka olabilir. 

Tekinsiz bölge: Şehri keşfediyoruz deyip bilmediğiniz bölgelere dalmayın. Özellikle gece karanlığında.

Muhbir: Bulunduğunuz yörenin bir görünen yüzü bir de karanlık tarafı olduğunu unutmayın. İçerde neler döndüğünü anlamanın en iyi yolu muhbir. O kadar gizli çalışıyorlar ki muhbir sıfatını bile kabul etmiyorlar. Evet turist rehberinden bahsediyoruz. 

Yanlış rezervasyon: Yer ayırtmadan bir bilene sorun soruşturun. İşi sadece bundan ibaret danışmanlar var. Çoğu bilgilerini ücret beklemeden paylaşıyor.