Bahçede Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçede köpek besleme kararını vermek birkaç kritere göre değişebilir; öncelikle köpek için güvenli ve yeterli büyüklüğe sahip bir bahçe ortamınızın olup olmadığı ilk kriter. Bunun ardından köpeğinizin dışarıda yaşamaya uygun bir köpek olması gerekiyor. Bazı köpekler evde beslemeye uygunken bazılarıysa dışarıda, bahçede yaşamaya, bol miktarda egzersiz yapmaya uygundur. Eğer böyle bir köpeğinizi varsa ve ona uygun bir bahçe alanına sahipseniz köpeğiniz bu ortamda çok mutlu olabilir. Tabii bahçede köpek bakımının da bir takım zorlukları ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler var. Öncelikle şunu bilmelisiniz; onu bahçede bırakmak demek bahçede tek başına istediğini yapmasını beklemek demek değildir. Yalnız ve ilgisiz kalan bir köpek zamanla mutsuz ve huzursuz olur. Evde ya da bahçede nerede olursa olsun köpeklerin bizim ilgimize ve arkadaşlığımıza ihtiyaçları var.

bahçede köpek

Bahçede Köpek Bakımı Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler

Kısa tüylü köpekler, hasta ya da yaşlı köpekler ve de yavru köpekler hangi şartlarda olursa olsun bahçede bırakılmamalıdır.

Bahçenizde ya da etrafta kısıtlı alan olsa bile köpeğinizin günlük egzersizlerini aksatmamalı, onunla ilgilenerek günlük aktivitelerini yapmasını sağlamalısınız.

Eğer onu bahçede beslemek istiyorsanız bunu olabildiğince gençken yapmalısınız. Çünkü Evin lüksüne alıştığı durumda dışarı çıkmak istemeyebilir.

Köpeğinizin tüm gün evde durup gece dışarı çıkmasını ya da tam tersini kesinlikle yapmayın. Çünkü bu sıcaklık farkı onun sağlığına hiç iyi gelmeyecektir.

Dışarıdaki kulübesinin yanında ya da uygun bir yerde her zaman içebileceği su miktarını bulundurmalısınız.

Bahçede köpek bakımının bir diğer olmazsa olmazı da bahçenin temizliği. Hem yaz hem de kış aylarında bahçenizi düzenli olarak temizlemeli ve düzenlemelisiniz.

Bahçedeki köpek kulübesinde köpeğinize uygun olan rahat ve kuru bir yatak edinmelisiniz. Alanda tuttuğunuz havlu gibi diğer eşyaları da düzenli olarak temizlemeli parazitlerin oluşumunu engellemelisiniz.

Zamanının büyük kısmını bahçede geçiren köpeğiniz için düzenli olarak veteriner kontrolü yaptırmanız da sağlıklı. Siz de günlük olarak onu kontrol edebilir, vücudunda herhangi bir aksaklık ya da yara olup olmadığına bakabilirsiniz.

Eğer bir tasma kullanacaksanız tasmanın zinciri ya da ipinin köpeğinizin bedeninden en az üç kat daha uzun olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Etrafta zincirin takılabileceği herhangi bir eşya varsa bunları da kaldırmalı, onun bahçede rahatça hareket etmesi için gereken ortamı sağlamalısınız.

Size ait özel bir bahçeniz bile olsa köpeğinizi diğer köpeklerden tam olarak korumak ne yazık ki mümkün değil. Bu yüzden veterinerinize de danışarak onu kısırlaştırma yoluna gidebilirsiniz.

Bahçede Köpek Bakımının Riskleri Var Mı?

Köpeğinizi ev dışındaki bir alanda bakmanın tabii ki riskleri de mevcut. Çeşitli hastalıklar ya da dış etkenler köpeğinize zarar verebilir. Bu durumda yeterli önlemi aldığınıza emin olmalısınız. Peki riskler neler?

  • Köpeğinizin bahçeden kaçması onu dış ortamda bekleyen tehlikelerle karşı karşıya getirebilir.
  • Hırsızlık da bir başka risk.
  • Bahçede çok fazla sizin kontrolünüzde olmadığı için zehirlenme vakaları görülebilir.
  • Hava durumundan kaynaklanan hastalıklar.
  • Güneş yanıkları ya da başına güneş geçmesi.
  • Köpek maması siz fark etmeden bozulabilir.

Risklerden Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle köpeğinizi eğiterek ve onunla günlük egzersizler yaparak her şeyi doğru şekilde öğrenmesini sağlamalısınız. Köpekler sahiplerinin hareketlerini takip eden, onlarla birlikte öğrenen hayvanlar. Onlara bir şeyleri öğrettiğiniz zamanlarda ödüllendirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Böylelikle doğru ve yalnışı daha iyi ayırt edebilecekler. Kesinlike kafesi ceza olarak kullanmamalısınız. Böyle bir ceza köpeğinizin daha da negatif davranış sergilemesine sebep olur.

Bahçede köpek bakımının illa ki riskleri olacaktır. Ama siz köpeğinizi en iyi şekilde eğiterek, onun pozitif davranışlar sergilemesini en iyi şekilde sağlayarak, onunla her gün ilgilenerek ve yaşadığı ortamı düzenli olarak temiz tutarak risklerden korunabilirsiniz.