Baharatlı Yiyecekler Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Baharatlı yiyecekler metabolizmayı geçici olarak hızlandırabilir ve kalori yakmanızı sağlayabilir. Acı biber, hardal, bayır turpu ve zencefilin metabolizmayı hızlandırma etkisi vardır ancak bu etki geçici olabilir. Yine de, kalorideki ufak değişiklikler zamanla büyük farklar yaratabilir. 454 gram vermek için 3,500 kalori yakmak gerekir. Yani baharatlı yiyecekler sayesinde günde fazladan 100 kalori yakarsanız beslenme şeklinizde hiçbir değişiklik yapmadan ayda 454 gram verebilirsiniz.

Metabolizma

Metabolizmanız üç farklı bölüme ayrılabilir. Bazal metabolizma hızı – kan dolaşımı, yeni hücre büyümesi ve hormon üretimi dâhil olmak üzere sayısız kimyasal süreçle vücudunuzun işlevini sürdürmesi için harcanan enerji – harcanan enerjinin %50 ve %80’ine tekabül eder. Fiziksel aktiviteniz metabolizmanızın sadece %10’una karşılık gelen metabolizma enerjisinin ve sindiriminin yaklaşık %20’sini kullanır. Baharatlı yiyecekler yiyeceğinizin termik etkisini ve sindirimde harcanan enerji miktarını arttırır.

Kapsaisin

Kapsaisin acı kırmızıbiberlerin acı olmasını sağlayan kimyasal bir bileşendir. Bir biber içinde ne kadar çok kapsaisin varsa biber o kadar acı olur. Kapsaisin miktarı Scoville Acılık Ölçeğindeki sıcaklık birimlerinde ölçülür. Çarliston biberin scoville derecesi 100 – 500 arasındayken Jalapeno biberinin scoville derecesi 5.000’dir. Habanero biberinin derecesi ise 250.000’dir. Yapılan bir araştırmaya göre kapsaisin termojenik özellikleri sayesinde kilo vermede önemli bir araç olabilir ancak kilo verme konusundaki etkilerinin daha ayrıntılı araştırılması gereklidir.

Metabolizmayı Hızlandırıyor Mu Yoksa İştah Mı Kesiyor?

Baharatlı yiyecekler kilo vermeye yardımcı olur ancak nasıl? Termojenik bir etkinin metabolizmayı hızlandırdığı ve vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olduğu bilinmesine rağmen 2006 yılında “New York Times” gazetesinde yer alan bir makaleye göre baharatlı yiyecekler iştah kesici özelliğe de sahip. Baharatlı yiyecekler metabolizmayı %8 oranında hızlandırabilir ancak daha da önemlisi iştahınızı keserek daha çabuk doymanızı sağlar ve böylelikle daha az kalori tüketmenize de yardımcı olur. Yemeklerden önce baharatlı acı sos yiyen yetişkin kişilerle yapılan bir araştırma bu kişilerin kapsaisin tüketmeyenlere göre 200 kalori daha az tükettiklerini ortaya koymuştur.

Metabolizmanın Hızlandırılması

Baharatlı yiyeceklerin kilo vermenize yardımcı olmasına rağmen, metabolizmayı hızlandırmak ve daha fazla kalori yakmak için daha etkili yollara başvurmalısınız. Özellikle kas yapmanızı sağlayacak düzenli egzersiz bazal Metabolizma hızınızı arttırır. Kas dokuları yağa kıyasla daha fazla enerji tüketir bu yüzden kas oranınız ne kadar yüksek olursa metabolizma hızınız da o kadar artar. Metabolizmanızın enerjiyi depolayarak yavaşlamasını önlemek için yeteri kadar kalori tükettiğinizden emin olun. Amerikan Spor Hekimliği Koleji kişilerin günde 1,200 – 1,800 kaloriye ihtiyaç duyduğunu belirtmektedir. Erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Aynı şekilde, aktif insanlar pasif insanlara göre daha fazla enerjiye gereksinim duyarlar. Gençlerin de yaşlılara göre daha fazla kalori tüketmeleri gerekir.