Bahar nezlesinin çözümü ne?

Yaşasın kış bitti derken bahar nezlesi kabusunuz olmasın. Bahar nezlesinin çözümü ne? diye merak edenlere işte 9 ipucu. 

Baharla hava ısınmaya, çiçekler açmaya, insanlar kış boyu kapandıkları evlerden çıkmaya başlıyor.

Oysa bazılarına bahar ayrı mevsim: Islanan gözler. Sarsan hapşırıklar. Musluk misali damlatan burun.

bahar nezlesi Bazıları için bahar evde oturup hapşırmak demek.

Neden oluyor?

Asıl adı: Mevsimsel alerjik rinit. Burnun iç kısmını oluşturan (mukoza) dokuya, gözlere ve cilde polen teması alerji başlatıyor. Çoğu zaman ömür boyu sürüyor. İleri yaşlarda şiddeti azalıyor. 
Korunma yolu ne?

Çevrenizde bahar nezlesi yaşayan varsa çanlar sizin için de çalıyor.

Aşağıdaki 9 basit öneriye uyarsanız bu bahar sizin için çok daha güzel geçebilir:

Alerjenleri yakından izleyin: Hava ısındıkça polen, küf, toz dağılımı artıyor. Hava tahminlerini takip edin. Rüzgarlı günlerde dışarı çıkmaktan kaçının. Varsa yerel polen tahminlerine ulaşın.

Yatağınızı temiz tutun: Günün 3’te 1’i yatakta geçiyor. Yatağınızı alerjenlerden arındırın. Çarşaflarınızı daha sık değiştirin.  Eski yastıklardan kurtulun.  Evcil hayvanların yatağa çıkmasına izin vermeyin. Yatak odasında giyinmekten, soyunmaktan vazgeçin.

Halıları yokedin: Halılar alerjenler için tam bir sığınak. Temizlemek olanaksız. Kaldırmak en iyi çözüm.

Büyük güneş gözlüğü takın: Gözlere gelebilecek polenleri engellemek için büyük ve yanları kapalı gözlük takın. Özellikle rüzgarlı günlerde.

Evcil hayvanları bahçede tutun: Bahçeniz varsa küçük yaramazı bahar aylarında dışarda tutun. Bahçeniz yoksa belli odalara (özellikle yatak odası) girmesine izin vermeyin. Tüylerini düzenli olarak fırçalayıp temizleyin. Bu işlemde eldiven, gözlük, maske takın.

Yıkayın: Evcil hayvanlarınızı düzenli yıkarsanız alerjen etkide tüy, salya ve idrardan kurtulursunuz. Bu işlem de eldiven, gözlük, maske istiyor. Hiç olmadı bir başkasına yaptırın.

Akşamları dışarı çıkmaya özen gösterin: Zorunlu değilseniz rüzgarlı, polen oranı yüksek günlerde dışarı çıkmayın. Gece polen salımı görece az. Bu saatleri tercih edin. Eve dönünce duş alın.

Hava filtresi kullanın: Klimalara ve ısıtıcılara hava temizleyen filtrelerden takın. Böylece Evin içinde uçuşan alerjenlerden kurtulabilirsiniz.

Yıkanın : Saçlarınızı her gün yıkayın. Duş alın. Alerjenleri üstünüzden uzaklaştırın.