Bağırsak sağlığı için en iyi probiyotik

Probiyotikler, zaten vücudumuzda mevcut olan iyi bakteriler ya da benzer şekilde sağlık için yardımcı olan canlı bakterilerdir. Genellikle bağırsak sağlığı ve sindirimi desteklemek için, destekleyici olarak alınırlar. Probiyotiklerin farklı suşları farklı şekilde çalışır ve bazı türleri diğerlerinden daha etkilidir. Durumunuza uygun doğru Probiyotik türünü ve probiyotik dozunu doktorunuza danışınız.

Probiyotikler

Sağlıklı bakteri ve mikroorganizmalar, bağırsak ve sindirim sisteminin düzenli işleyişi için gereklidir. Hastalığa neden olan bakteriler ve mantarlar bu iyi bakterilerin işlevini bozabilir ve antibiyotik ilaçları, öldürücü olarak adlandırılan sakıncalı organizmalarla birlikte, iyi bakterilere zarar verebilirler. Yoğurt ya da takviyeleri gibi gıdalardaki probiyotikler, sindirim sisteminin dengeli işleyişine ve sağlıklı bakteri olarak desteklenmesine ve yer almasına yardımcı olabilir.

Lactobacillus Acidophilus

Lactobacillus Acidophilus, ya da L. acidophilus, en sık kullanılan probiyotik organizma suşlarından biridir. Sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı üzerinde etkilidir, özellikle ishal tedavisi ve önlenmesinde, ağırlıklı olarak incelenmiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, konuyla ilgili kanıtlar çelişkilidir. L. acidophilus, Lactobacillus GG gibi probiyotik suşların karışımının bir parçası olarak alındığında, ishal tedavisinde ve bağırsak sağlığının desteklenmesinde, daha fazla etkili olabilmektedir.

Lactobacillus Gg.

Haziran 2006’da “Kuzey Amerika Gastroentereloji Kliniği”’nde yayınlanan  probiyotikler ve sindirim sistemi enfeksiyonları üzerine araştırmanın bir analizi, probiyotik S. boulardii ile Lactobacillus GG probiyotik suşunun bir kombinasyonunun, antibiyotik kaynaklı ishali önlemeye yardım edebileceğini belirtmiş ve bazı iyi yapılmış araştırmalar, Lactobacillus GG.’nin, çocuklarda akut ishalde etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Güvenliği ve etkinliğinden emin olmak için daha fazla çalışma yürütmek gereklidir. Bir çocuğa probiyotik vermeden önce, doktorunuza danışın.

VSL#3

Antibiyotik karışımı VSL#3, L. acidophilus, L. bulgaricus, L. casei, L. plantarum, B. breve, B. infantic, B. longum ve S. thermophilus probiyotiklerini içermektedir. Ocak 2010’da “Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları”nda olan bir araştırma, VSL#3’ün, zararlı maddelerin bağırsak emilimini engelleyen, bağırsak epitel dokusunu uyararak, bağırsak iltihabının bazı türlerini engelleyebildiğini bulmuştur. VSL#3 sadece reçete ile kullanılabilir ve genellikle ülseratif kolit veya irritabl barsak sendromlu hastalarda veya kolonlarının tamamı ya da bir bölümü alınmış olan hastaları tedavi etmek için kullanılır.