Bademcik İltihabı Nasıl İyileşir ?

Bademcik iltihabı her yaşta olsa da özellikle çocuklarda görülen bir enfeksiyondur. Tedavi edilmediği takdirde daha ciddi bir boğaz enfeksiyonuna dönüşebilir. Genellikle teşhisi ve tedavisi gayet kolaydır. Bademcik iltihabı tedavi edildiği zaman 7-10 arasında tamamen iyileşir. Ciddi iltihaplanmalar da antibiyotik tedavisi uygulanır ve kronik durumlar için de bademciklerin ameliyat ile alınması gerekebilir.

Bademcik İltihabı Nasıl Oluyor ?

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı

Boğazımızın arka tarafında iki minik kitle duruyor. Bunların adı bademciktir. Bademciklerin görevi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını sağlamaktır. Bazen bademcikler kendilerini ciddi bir enfeksiyonun ortasında buluverir. Bakteri ve virüslerle dolup taşan bademcikler şişer ve iltihaplanır. Bu duruma bademcik iltihabı denir. Bademcik iltihabı özellikle çocuklarda çok yaygın görülür ama yaş ayırt etmeden herkesi bulabilir.

Bademcikler bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bademciklerin görevi ağzın hemen bitiminde virüs ve bakterileri beklemektir ve vücuda yayılmadan öldürmektedir. Bazen bu savaşı bademcikler değil de düşmanlar kazanırsa bu sefer olan bademciklere olur. Yani bademcikler şişer ve iltihaplanır. Bademcik iltihabına neden olan birçok virüs ve bakteri türü vardır. Hasta olan biriyle temas halinde olmanız virüsleri ve bakterileri kolayca kapmanızın yoludur.

Örneğin diyelim ki çocuğunuz okula gidiyor. Okul kalabalık. Hele bir de mevsimlerden kışsa sınıfta mutlaka bir hasta var. Okulda diğer çocuklar aksırıyor, öksürüyor. Ağzından çıkan mikroplu tanecikler etrafa yayılıyor. Sizin çocuğunuz da aynı havayı soluyor. Tanecikler ağzından içeri giriyor. Bademcikleri istila ediyorlar. İşte size bir bademcik iltihabının tarifi.

Bademcik İltihabının Belirtileri ve Nedenleri

Bademcik iltihabının en yaygın nedeni viral enfeksiyonlardır. Ama bakteriyel enfeksiyonlar da bademcik iltihabı yapabilir. İlk belirtisi: boğaz ağrısı. Ardından şişen ve yanan bademcikler. Bazen tıkalı bir burun ve nefes almada güçlük. Bu kadarla da bitmiyor. Bakalım başka ne gibi belirtileri var:

 • Bademciklerin kızarması
 • Bademciklerin üzerinde beyaz ya da sarı benekler. Ağzınızı açıp dilinizin arka tarafına bakarsanız görebilirsiniz
 • Yutkunurken ağrı ve acı
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Kulak ağrısı
 • Yutkunurken veya ağızdan nefes alırken zorluk ve acı hissi
 • Boyunda veya çene bölgesinde şiş Lenf bezleri
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Nefesin kötü kokması

Bahsettiğimiz kişi bir çocuksa bazı başka belirtiler de beraberinde gelebilir:

Çocuğunuz 5 yaşından daha küçükse boğazının acıdığını söyleyemez. Çünkü acının nereden geldiğini henüz keşfedememiştir. Bu yüzden size karnının ağrıdığını bile söyleyebilir.

Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir ?

Bademcik iltihabını belirlemek çok basittir. Ağzınızı açıyorsunuz. Aydınlık bir yerde aynayla bakıyorsunuz. Küçük beyaz noktacıkları görünce bademcik iltihabınızla tanışıyorsunuz. Bademcik iltihabı sizi zayıf düşüren bir durum. Öncelikle bol bol su içmekle ve ağrı kesici kullanmakla işe başlayın. Bunlar belirtilerinizi azaltacaktır. Bademcik iltihabı sürekli tekrarlıyorsa doktorunuzun önerisiyle bademciklerinizi aldırmayı düşünebilirsiniz. Ama bunun da yan etkileri ve zorlukları olduğunu unutmayın. Sonuçta vücudunuzda virüs ve bakterilerle savaşan şey yok olup gidiyor.

Bademcik iltihabı sizi de bulduysa tedavisinin nasıl olduğuna gelin birlikte bakalım:

 • Ağrı kesici için. Ama unutmayın, 16 yaşından küçük çocuklara Aspirin vermeyin.
 • Doktorunuz size bademcik iltihabına iyi gelen bir antibiyotik verebilir. Bu genellikle bakteri kaynaklı iltihaplanma için kullanılıyor. Virüslerle oluşan bademcik iltihabında antibiyotikler pek etkili olmuyor.
 • Nedeni ne olursa bademcik iltihabının iyileşme sürecine siz de katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin iyi dinlenin, yeterli uyuyun, Boğaz ağrısını yok etmek için ılık ya da çok soğuk sıvılar tüketin, dondurma ya da püre gibi yumuşak yiyecekler yiyin.
 • Bunun dışında odanızda bir hava nemlendirici bulundurun. Kaloriferin üzerine koyacağınız bir kap su bu işi görür.
 • Tuzlu suyla boğazınıza gargara yapın.
 • Pastil kullanın. Eczanelerden reçetesiz bir şekilde satın alabilirsiniz.
 • İyi dinlenin.
 • Sigara içmeyin.

Antibiyotik tedavisi verilen kişilerde bademciklerin iyileşmesi ve semptomların azalması bir kaç günü bulmaktadır. Antibiyotiğe rağmen ilk 24 saat için halen bulaşma riski olduğunu unutmayın. Hastalığa yakalandıysanız diğer insanlardan uzak durun.

Bademciklerin ameliyat ile alınması genellikle sürekli iltihaplanma yaşayan kişiler için uygulanan bir prosedürdür. Eskiden çok yaygın olan bademcik ameliyatları günümüzde pek yapılmamaktadır.