Bademcik Ameliyatı Nedir ? Riskleri Nelerdir ?

Bademcik ameliyatı bademciklerin cerrahi operasyonla alınmasına denir. Bademcikler gırtlağın iki yanında bulunan küçük badem şekilli dokular. Bademe benzedikleri için bu ismi almışlar. Peki ne işe yararlar? Küçük olduklarına bakmayın. Bademcikler bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası. Vücudumuzu ağızdan giren virüs ve bakterilerden koruyorlar. Onlarla savaşıyorlar vücudu ele geçirmelerini engelliyorlar.

Ama bazen şansları yaver gitmiyor. Yeniliyorlar. O zaman da kendileri hasta oluyorlar. Virüs ya da bakteriler bademcikleri kaplıyor, şişiriyor. Bademcikler iltihaplanınca ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi bir sürü belirti de beraberinde geliyor. Doktora gidiyorsunuz, size antibiyotik özellikli haplar, şuruplar ya da iğneler veriyor. Bademcik iltihabından böylece kurtuluyorsunuz. Ama bazı kişilerde işler değişiyor. Bademcikler, iltihaplanmayı huy haline getiriyor. İkide bir iltihaplanıp sizi canınızdan bezdiriyor. O zaman da doktorunuz bademcik ameliyatını öneriyor.

Ameliyat dedik diye gözünüz korkmasın. Bademcik ameliyatı çok yaygın bir cerrahi operasyon. Bademcik iltihaplanmalarında diğer tedaviler uzun süredir işe yaramıyorsa tercih ediliyor. Bir de uykuda nefes alma sorunları yaşayanlarda uygulanıyor. Çünkü eğer bademcikler olması gerekenden büyükse nefes sorunları yaşanabiliyor. Ameliyattan sonra iyileşme süreci kişiye göre değişiklik gösteriyor. Ama yaklaşık 10 – 15 gün arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bademcik ameliyatı neden yapılır?

Bademcik ameliyatının yapılmasını gerektiren birkaç durum var:

•Kronik veya ciddi bademcik iltihaplanmalarını iyileştirmek için

•Olması gerekenden büyük bademcikler yüzünden karşılaşılan sorunları gidermek için

•Bademciklerle ilgili diğer nadir durumların tedavisi için

Bademcik iltihabı

Virüs ve bakteriler bademcikleri ele geçirip hasta edebiliyor. Bu durum çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla görülüyor. Çünkü çocukların bağışıklık sistemi çok daha zayıf. Bu yüzden virüslerin ve bakterilerin hedefi oluyorlar. Bu nedenle de birçok çocuğun bademcik ameliyatı ile bademcikleri alınıyor. Peki her durumda mı? Hayır, bademcik birkaç kez iltihaplandı diye hemen ameliyat yapılmıyor. Ancak diğer tedavilerin işe yaramadığı durumlarda ameliyat yöntemine gidiliyor. Bu durumlar:

•Bir yılda 7’den fazla bademcik iltihaplanması yaşadıysa

•Geçtiğimiz iki yıl içinde her yıl 5’ten fazla bademcik iltihaplanması olduysa

•Önceki üç yıl içinde her yıl 3’ten fazla bademcik iltihaplanması olduysa

•Bu kadarla da kalmıyor. Eğer bademcik iltihaplanması bir bakteri yüzünden gelişmişse ve antibiyotikle iyileşmiyorsa

•Enfeksiyon gelişip bademciklerde apseye neden olduysa

Büyük bademcikler

Bademcik adından da anlaşılacağı gibi küçük badem şeklinde bir yapı. Ama bazılarımızda bademcikler yapısal olarak büyük oluyor. Bu durum da gece uyurken rahat nefes alamamak, rahat yutkunamamak gibi sorunlara yol açıyor. Büyük bademcikler de bademcik ameliyatının gerekli olduğu durumlardan.

Diğer sorunlar

Bazı nadir durumlarda da bademcik ameliyatı gerekli görülüyor:

•Bademciklerin birinde veya ikisinde birden kanserli doku varsa

•Bademciklerin yüzeyine yakın yerlerdeki damarlarda kanama varsa ve diğer tedavilerle iyileştirilemiyorsa

Bademcik ameliyatının riskleri var mı?

Tabii ki her ameliyatın olduğu gibi bademcik ameliyatının da bazı riskleri var. Bakalım nelermiş:

Anesteziden kaynaklanabilecek sorunlar. Bademcik ameliyatı sırasında hastaya anestezi uygulanır. Anestezi ilaçlarının bazı yan etkiler var. Örneğin başınız ağrır, mideniz bulanır, kusarsınız ya da kaslarınız ağrır. Ama bu problemler kısa sürelidir.

Şişlik. Bademcik ameliyatı kolay değil. Ameliyat sonrası dilde ve ağzın yumuşak dokularında şişlikler görülebilir. Bu şişlikler gece uyurken nefes problemleri yaşamaya neden olur. Özellikle ameliyat sonrası ilk birkaç saat böyledir.

Bademcik ameliyatı sırasında kanama. Nadiren de olsa ameliyat sırasında oluşabilecek kanamalar yüzünden ameliyatın süresi uzayabilir.

İyileşme sırasında kanama. İyileşme süreci evde atlatılıyor. Ama yara kabuk tuttuktan sonra kabukların olması gerekenden erken çıkması kanmaya yol açabilir.

Enfeksiyon. Nadiren de olsa iyileşme sürecinde bademciklerin enfeksiyon kapma riski de bulunuyor.