Bacak kırıksa ilk yardım nasıl olmalı?

En yaygın kırıklardan biri bacak kırıkları. İlkyardım ise hayat kurtarıyor. Bacak kırıksa ilkyardım nasıl olmalı?

Bacak kırıkları hayati tehlike içerebilen ağrılı yaralanmalardan. Bu nedenle uygulanacak doğru ilkyardım kritik önemde. Doğru ilkyardımın anahtarı da belli: Doğru teşhis. 

Belirtileri

Ağrı

Şişme

Morarma

Uyuşma veya karıncalanma

Bacakta şekil bozukluğu

Bacak dışına çıkan kemik

Bacakta hareket güçlüğü

Ne yapılmalı?

Bacak kırıkları en fazla trafik kazalarında gerçekleşiyor. Buna bağlı olarak panik ortamının içerisinde sakinliği korumak, kontrolü kaybetmemek büyük önem taşıyor. Öncelikle yaralıyı fazla hareket ettirmeden güvenli bir alana alarak sırt üstü yatırmak şart. Ardından bacakta kırık olduğuna emin olunmalı. Kırık varsa yapılacakları sıralayalım:

112 acil yardım: Her şeyden önce (acil hayati tehlike yoksa) 112’yi arayın. Profesyonel yardım isteyin. Ne yapmanız gerektiğini bilseniz de profesyonel yardım yaralı için çok daha iyi olacaktır. 

Giysiler: Kırık gerçekleştiğinde yaralı pantolon giyiyorsa müdahale için pantolonu çıkartmak şart. Bunun için pantolon dikiş yerlerinden sökülmeli ya da kesilmeli. Pantolonu asla normal biçimde çıkartmaya çalışmayın. 

Pansuman: Kemiğin bacak dışına çıktığı durumlarda kanama olur. Bunun için kırılma noktasından sonraki ilk atardamara baskı uygulanmalı. Kravat, kemer veya temiz bir kumaş parçası kullanabilirsiniz. Ardından yara üzerine temiz bir mendil ya da bez parçası koyulmalı. Bu önlemle yaranın Mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz.

Bacak sabitlemek: Uzun bir tahta ya da kalın bir kartonla (acil bir durum olduğu için çevrenizde uygun olan diğer şeyler de olabilir) bacak sabitlenmeli. Bu amaçla elinizdeki malzemelerden uzun olanı bacağın dışına, kısa olanı ise bacağın iç kısmına koyun. İp yardımıyla bağlayın. Çevrenizde uygun malzeme yoksa diğer kırık bacağı sağlam bacağa sabitleyin. 

Acıyı azaltmak: Acil bir durumda acıyı azaltmak için kullanabileceğiniz en etkili silah buz. Temiz bir havluya veya beze buz sarıp yaranın üzerine koyun. 20 dakika soğuk kompres uygulayın. Daha uzun tutmayın.