Bacak İnceltme Diyeti Nedir ?

Bacak inceltme diyeti bayanların bölgesel zayıflama dışında vücudun belli kısımlarını yapmak adına uyguladıkları diyetin adıdır. Özellikle orantısız kilo alan ve bacakları diğer kısımlarına göre daha çok kilo almaya müsait olanlar tarafından uygulanmaktadır. Bunun için ilk olarak yapılması gereken düzenli olarak egzersiz yapmak ve yürüyüş yapmaktır. Diyet yaparken hafta verilmesi gereken maksimum kilo bir buçuktur. Vücudun direncini düşürmeden yapılabilecek bu diyet sadece beslenme alışkanlıklarını değiştirerek gerçekleşmektedir. Örneğin beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tatlı ve hamurlu gıdalar yerine baklagil ve tam tahıl ürünleri tüketmek gerekmektedir. Tam tahıl gıdalar özellikle bulgur tokluk hissi verdiğinden ve kilo yapma özelliği taşımadığından dolayı özellikle tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. 

Bacak İnceltme Diyeti

Bacak inceltme diyeti ise haftanın her gününe özel bir liste ile uygulanmaktadır. Bu diyeti uygulayan kişiler hem sağlıklı hem de ince bacaklara sahip olacaktırlar uygulanan bu diyet protein açısından son derece zengin besinler içermektedir. Bacak eritme diyetinde en önemli besinler kayısı ve badem müslisidir. Bu müsli ise belli ölçülerde tüketilmelidir. 2 fincan kırılmış fındık içi, 2 fincan yulaf ezmesi, 1 fincan kuru üzüm, 1 fincan ayçiçeği tohumu, 1 fincan buğday, 1 fincan ince olarak kıyılmış kuru kayısı ile hazırlanan müsli blendırdan geçirilir. Daha sonra on iki parçaya ayrılır ve her biri ayrı bir porsiyon olarak sabah kahvaltılarında bir bardak yağsız diyet süte karıştırılarak içilir. Temel olarak bacak inceltme diyetinde kullanılan müslünün tarifi budur. Ancak bacak inceltme diyeti yalnızca bununla sınırlı değildir. Haftanın her günü her öğünde uygulanması gereken diyet listesi verilmektedir. Bu liste ana ve ara öğün olarak ikiye ayrılır. Ara öğünlerde genel olarak meyve tercih edilmektedir.

Şimdi haftanın her günü uygulanması gereken listeye bir göz atalım. Haftanın ilk günü yani pazartesi kahvaltıdan önce bir porsiyon müslü yemelisiniz. Ara öğün ise bir adet kabuklu yeşil elma tüketmelisiniz. Öğle yemeğinde ise bir porsiyon müslü ve bir adet muz sizi ana öğüne kadar tok tutacaktır. Ana öğün ise salata, tavuk ızgara ve meyve olarak yenilmektedir. Akşam yemeğinden önce tekrar bir ara öğün tüketmelisiniz. Bu sefer kuru gıda yani bir avuç ceviz içi veya fındık yiyebilirsiniz.  Ana öğün tamamı ile sizin istediğinize bağlı olarak değişen temel gıdalardan oluşmalıdır. Salı günü ise kahvaltıda iki yumurta ile hazırlanmış sebzeli bir omlet tüketmelisiniz. Çarşamba günü bir porsiyon spagetti ve meyve ise ana yemek olarak tüketilmelidir. Perşembe ise portakal suyu, bir porsiyon balık ızgara ve bir porsiyon yeşil salata yine ana öğün olarak tüketilmelidir. Cuma bir porsiyon ton balıklı salata, bir adet haşlanmış yumurta ve meyve yine bacak inceltme diyet listesinde yer almaktadır. Bu liste ara ve ana öğünlere dikkat edilerek uygulanabilir ve bu listeye uygun değişiklikler yapılabilir. Uzmanlar öğünlerde sizin belirleyeceğiniz vakitlerde günde iki dilimi geçmeyecek şekilde çavdar ekmeği tüketmenin zararı olmayacağını da ifade etmektedir. 

Bacak inceltme diyetinde yalnızca yemek listesine değil egzersizlere de önem verilmesi gerektiği söylenmektedir. Yürüyüş esnasında topuklardan ziyade parmak uçlarına basılması gerektiği söylenmektedir. Düzenli olarak yapacağınız yürüyüş ve bacak hareketleri ile bu diyeti destekleyebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Koşma ve bacakları ileri geri içeriye ve dışarıya bükme hareketleri de bu diyetin verimliliğini artıracaktır. Ayrıca koşmak ve koşarken ayakları kalçaya değdirmek ve bu hareketi her otuz saniyede bir dinlenerek yapmak baldırların daha çabuk erimesini ve incelmesini sağlayacaktır.