Bacak Egzersizleri Nelerdir ?

Güzel görünen bacaklar mı istiyorsunuz? Selülitten arınmış, sarkma ihtimalinden uzak sütun gibi bacaklar güvenli, kolay ve etkili egzersizle artık uzak değil. Bunun için bacak kaslarınızı çalıştıracak birkaç egzersiz yeterli olacaktır.

Bacak nasıl güçlenir?

Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak ağırlık kaldırma egzersizleri yapabilirsiniz. Böylece daha yoğun çalışmak için kaslarınızı kuvvetlendirmiş olursunuz. Zamanla kaslarınız artan yüke alışır ve hem güçlenir hem de yeni kasların oluşmasını kolaylaştırır.

Bacak kaslarını güçlü gösteren nedir?

Bacaklarınızın güçlü görülmesi düzenli egzersizin ve ideal kilonuzu korumanın ortak ürünü. Belirli bölgelerdeki kasları hedef alarak egzersiz yapmak ve kilonuzu koruyarak bu kasların yağlar tarafından saklanmasına engel olmak bu konuda önemli. Yani fazla kilonuz varsa ve bacak kaslarınızı göstermek istiyorsanız öncelikle kilo vermeyi düşünmelisiniz. Aerobik ve düzenli beslenmeyle vücudunuzdaki yağ dengesini koruyabilirsiniz. Böylece bacak kaslarınız daha güçlü ve toparlanmış görünecek.

Bacak egzersizleri için çok yaşlı olduğunuzu düşünüyorsanız güzel haberlerimiz var: güzel bacaklar için hiçbir zaman geç değil. Erkekler ve kadınlar her yaşta kaslarını güçlendirebiliyor. Egzersizle yaşa bağlı kas ve güç kaybı önlenebiliyor.

Harika bacakların sırrı

Bacakları sıkılaştırmak için iki kasa yoğunlaşmak gerekli.

Gastroknemius kası kalçalara yuvarlak şeklini verir. Bu kas çalıştığında kalçanın daha havada olmasını sağlar.

Soleus kasıysa alt bacağa doğru olan ve yağlanma ihtimali en yüksek olan kas. Bu kasın çalışması bacakların toparlanmasını sağlıyor.

En iyi bacak egzersizleri

İki bacak üzerinde yükselme. Hareketlerin içinde en etkili olanı. Bacak kaslarınız gelişmek için vücut ağırlığınızdan yararlanır.

Dengenizi korumak için bir duvarın yanında dikilin. Ayak bilekleriniz, dizleriniz ve kalçanız dik bir şekilde birbirinin hizasında dursun. Bu sayede eklemlerinizi koruyabilirsiniz. Her iki ayağınızın ucunda yükselin. Karın kaslarınız sıkı bir şekilde dursun böylece vücudunuz öne arkaya sallanmaz.

Tek bacak üzerinde yükselme. Bu hareketle bacağınızdaki ağırlığı arttırmanız mümkün. Bu bacak egzersiziyle bacaklarınız daha da güçlenecek.

Bir ayağınız duvarın yanında olsun diğer ayağınız biraz daha arkada durabilir. Eklemlerinizi koruyabilmek için bilekleriniz, diziniz ve kalçanız paralel bir şekilde olsun. Tek bir ayağınızın ucunda yükselin. Vücudunuzun sallanmasını engellemek için karın kaslarınızı kullanın.

Oturarak bacak yükseltme. Bu egzersizi evde ya da egzersiz aletiyle bir spor salonunda yapabilirsiniz. Bu sizin için önemli olan iki bacak kasını (gastrokenmius ve soleus) da etkili bir şekilde çalıştırır.

Ayaklarınız yere değecek şekilde yumuşak bir sandalyeye oturun. Dizleriniz ayaklarınızın tam üstünde olsun. Dizlerinizi içe ya da dışarı kıvırmayın. Sandalyede omurganız dik olacak şekilde oturun. Uyluk kemiğinize bir ağırlık koyun. Kitap bunun için uygun olacaktır. Ayaklarınızın ucunu yavaşça yere bastırın ve topuklarınız yükseltin. Daha sonra yine yavaşça aşağı indirin. Birkaç kez tekrarlayın.

Bacak egzersizleri. Bacağınızı güçlendirmek için bazı sporların özel bir yere sahip olduğunu biliyor musunuz? Bakalım bu sporlar neymiş:

Koşmak, yürümek bacak egzersizleri arasında en mükemmel olanlar. Özellikle yokuş yukarı çıkarken bacaklarınızın çalışması daha olası.

Futbol, hokey ya da tenis gibi koşma ve atlama aktivitesi içeren sporlar bacak kasları için ideal.

Step dersleri ya da diğer dans türleri de bacaklarınız için harika egzersizler.

Yüzme bacak kaslarının bütününü çalıştıran bir spor. Koşma ve atlamanın etkilerini önlüyor ancak onlar kadar etkili değil. Bir hastalıktan yeni kurtulduysanız hafif egzersiz olması dolayısıyla sizin için ideal olacaktır.

Bacak egzersizlerinin işe yaraması için haftada 2 ya da 3 kez yapmanız şart. Her bacak egzersizinden sonra yavaşça 4’e kadar sayın ve geçişleri yumuşak yapın.