Bacak Çatlakları İçin En İyi Tedavi Yöntemi

Bacak çatlakları bir çok insanın dert ettiği estetik bir problemdir. Vücudumuzda oluşan çatlaklar görsel görünümü ciddi anlamda bozmaktadır. Özellikle bayanların canını en fazla sıkan bacak çatlakları genellikle hızlı kilo alıp verme, ergenlik çağı gelişimi ve hızlı gelişim sonucu oluşmaktadır.

Bacak Çatlakları Neden Oluyor ?

Bacaktaki çatlakların oluşması derinin kuru olup aniden gerilip gevşemesi sonucunda meydana gelir. Bu çatlakların tanımı ise deride yırtılma olarak dile getirilir. İlk çatlak oluştuğu zaman çatlakların izlerinde oluşan renk pembedir. Tedavi edilmezse ileriki zamanlarda çatlaklarda ilerleme olur ve rengi mora döner, çatlakların derinliği artar ve tedavisi git gide zorlaşabilir. Bacak çatlakları evrelerinde ara dönemler vardır ve bu dönemlerde renkler beyaza dönük olabilir fakat bacaklardaki çatlak oluşumları sadece renk ayrımına göre değil derinliğine ve çatlakların yoğunluğuna göre değişebilir.

Bacak çatlakları yukarıda yazdığımız olaylar dışında birde, hamilelik döneminde alınan ani kilolar, bazı hastalıklar ve kortizon ilaç kullanımı gibi nedenler bağ dokusunu tutan deriye zarar verir ve bacak çatlaklarına maalesef neden olur. Bacaktaki çatlak oluşumu kişinin kilosuna ya da yaşına bakmaz. Her kiloda veya her yaş grubunda çatlak görülebilir. Bacaklardaki çatlamanın en önemli sebebi diğer bölgelerdeki çatlamalar gibi cildin aşırı kuru olması ve kalıtımsal durumda önemlidir. Adrenalin hormonunun fazla salgılanması sonucu olumsuz etki yapar ve çatlak oluşur.

Bacak çatlakları oluştuğu anda müdahale sonradan müdahale etmekten daha az risk taşır. Çünkü pembe ile başlayan çatlaklarınızın yayılmasını hatta geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tamamen beyaz dönmüş çatlağı geçirmek çok zaman ve sabır gerektirir. Erken tedavi etmek bu sebeple çok önemlidir.

Bacak Çatlakları Tedavi Edilebilir Mi ?

Ülkemizde ve dünyadaki bilinen en etkili yöntemi ise micro peeling denilen bir yöntemdir. Bu yöntem ile deri soyulur ve çatlak olan bölge temizlenir ve cilt kendini tazeler.Bu yöntemde kullanılan kimyasal ile derinin üst tabakası aslında yakılır. Bacak çatlaklarının görünümü düzeltmek için kullanabilir fakat başarı oranı kişiden kişiye değişebilir. Micro peeling estetik merkezinde yapılan ve yaklaşık 1-2 ay sürebilen bir uygulamadır.

Bacak Çatlakları Nasıl Önlenir ?

 • Sigara içmemekle işe başlayabilirsiniz.
 • Protein içeren gıdaları tüketmeye çalışın.
 • Bol su tüketin cildiniz nemsiz kalmasın.
 • Yosun kürleri uygulayın haftada bir kez.
 • Banyoda haftada 1 veya 2 kez vücut peelingi yapın.
 • Beslenmenize dikkat ederek diyetlerde uzmanlardan yardım alın. Aşırı kilo alıp vermeyin.
 • Güneşten bacaklarınızı mutlaka koruyun.
 • A, C ve E vitaminleri alın.
 • Düzenli olarak bacaklarınıza masaj yapın ya da yaptırın.
 • Bacaklarınızı sürekli esnetin düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.
 • Buğday ve susam yağını her banyo sonrası uygulayın.